Tak trochu úletové divadlo

Tereziánská zbrojnice, jež byla v minulých letech středobodem majálesů, nezůstane pozadu ani letos. Na jejím nádvoří však nebudou hřmít muzikanti, nýbrž budou rozehrávat svá improvizační představení divadelníci. A že je na co se těšit.

Doslova můžeme říci, že to bude úlet. Tak se totiž jmenuje divadelní spolek, který před třemi lety vznikl na půdě Střediska Samaritán Charity Olomouc a v němž působí vedle pracovníků tohoto střediska také jeho klienti, lidé bez domova, pro které je divadlo odreagováním od běžných životních starostí. S představením na motivy novely Racek od Richarda Davida Bacha jste mohli olomoucké bezdomovecké divadlo vidět na podzimní Noci venku a nyní přijali pozvání taktéž na majáles.

Jiným označením než úlet nejde počastovat vystoupení finského performera Pasiho Mäkely, který se převtělí do skřítka a bude hledat ztracený kontakt s přírodním řádem světa. V jeho mnohovýznamovém představení se přitom mísí skandinávský folklor s japonským tancem Butó či některými tajnými rituály. Pokud nevíte, co si pod tímto představit, neměli byste si nechat Mäkelovo vystoupení ujít.

Třetím do divadelnické party na Zbrojnici jsou olomoučtí improvizátoři O.Li.V.Y, které jste měli možnost na majálesu potkat a poznat i vloni. Proč je tedy opakujeme? Protože jsou vážně dobří! Ale kdo ze zmíněných ne…

Divadelní scéna na nádvoří Zbrojnice zvedne pomyslnou oponu po 16. hodině a hrát se bude až do setmění. Pak se nádvoří přemění na improvizované letní kino promítající filmově-komiksový nářez Kick-Ass.

Martin Višňa, foto: jedefrau.org