První majálesový den je pasé, hlavní den začíná

Olomouc se v pondělí probudila s pochmurnými mraky a panovalo chladné počasí, přesto to mnohé neodradilo, aby si užili první den majálesového veselí.

Bezručovy sady se dopoledne staly dějištěm sportovního programu pro děti se zdravotním postižením, který zajistili členové katedry aplikovaných pohybových aktivit FTK. Poté se v parku odehrál ještě běh Parkem za párkem, kterým běžci přispěli na činnost neziskové organizace Maendeleo podporující drobné farmáře v Tanzanii.

Odpoledne ožilo kulturou šapitó na parkánu Konviktu, kde diváci zažili představení studentů dramaterapie a kabaretního celku Nabalkoně, úsměv vyloudili při Slam Poetry a večer se tam odehrál majálesový speciál Hospodského kvízu zaměřený především na téma letošního majálesu, kterým je popkultura. Kaple Konviktu souběžně hostila koncert orchestru olomoucké univerzity.

V Jazz Tibet Clubu se odehrála nejprve swingová tančírna a následně později večer benefiční koncert kapel Billow a Cold Cold Nights, na kterém mohli příchozí přispět neziskové organizaci Pamatováček pomáhající lidem s Alzheimerovou chorobou. Zábava pak ovšem neskočila, na parkánu pokračovalo veselí do pozdních hodin s elektronickou partou Killiekrankie.

Program hlavního úterního dne odstartuje už v 10 hodin výstavou Iga Artist v Knihovně UP či vyhlášením výsledků Literární soutěže pro studenty UP na Konviktu. Všichni se už nemůžeme dočkat korunovace herečky Eriky Stárkové novou královnou majálesu ve 13 h. Následovat bude alegorický průvod masek a studentů městem, který vyrazí ze Zbrojnice krátce po korunovaci. Zamíří do Ostružnické ulice, obejde Horní náměstí a vrátí se zpět na Zbrojnici, kde se uskuteční soutěž o nejlepší masku.

Dále si užijeme nejen skvělé koncerty na Zbrojnici, ale také majálesový DizajnTrh, vernisáž výstavy Popkultura kolem nás, prezentaci neziskových organizací a studentských spolků, workshopy, divadelní představení, show stand-up komiků, FuckUP Night či noční fireshow kejklířského spolku Cascabel. Když nás nezahřeje bohatý program, pomůže svařák. Přijďte si užít atmosféru studentského majálesu.

Text: Tomáš Krejčiřík