Královna majálesu Erika Stárková: Budu nepředvídatelná jako příroda

Mnoho lidí ji poprvé poznalo díky seriálu MOST! a její roli Pavla přeoperovaného na Dášu. Zahrála si však také v seriálu Četnické humoresky, pohádce Sedmero krkavců a nedávno na place stanula po boku Orlanda Blooma v seriálu Carnival Row. Herečka a zpěvačka Erika Stárková se už 7. května stane novou královnou Olomouckého majálesu Univerzity Palackého, na trůnu vystřídá hudebníka Davida Kollera. Korunu převezme ve 13 hodin na nádvoří Zbrojnice, poté stane v čele majálesového alegorického průvodu a od 16:35 ji uvidíte zpívat se svou kapelou na hlavním pódiu. V rozhovoru prozradila, na jaký repertoár se můžeme těšit či jaké bylo nedávné natáčení s americkou produkcí.

Letošním tématem majálesu je popkultura. Jaké popkulturní ikony frčely v době, kdy jste byla studentkou?

Za mě byl v dětství vrcholem popkultury hudební pořad Eso a časopis Bravo. Byla jsem hodně ovlivněna devadesátkama a vším, co k tomu patřilo včetně třeba diskokoule. To se mě drželo za studií a drží se mě to do teď.

Jaká budete královna? Co lze od vaší vlády očekávat?

Královna je jen jedna a tou je planeta Země. My jsme jen její součástí. Beru si z ní tedy příklad a budu ji následovat. Sama příroda je neočekávatelná, tak tedy i já budu. (smích)

Objevila jste se na prknech divadel v rolích silných žen, například Maryši či Evy Braunové. Jakou roli byste si chtěla ještě zahrát, máte nějakou vysněnou inscenaci?

Maryša byla silná, ale tvrdohlavá, a Eva Braunová byla naivní. Pro mě je silná žena ta, která se nestydí požádat o pomoc. Vysněnou inscenaci nemám, ale přeji si, aby se v umění obecně víc zpracovávaly ženské příběhy. Vždyť jsme plné lásky a ta se musí šířit planetou.

Získala jste roli v americkém fantasy seriálu Carnival Row, ve kterém účinkují Cara Delevingne a Orlando Bloom a jež se natáčel v Praze. Jaké bylo natáčení?

Ztvárnila jsem v něm matku Orlanda, která je vílou. V jejich podání víly nestárnou, ale mládnou. Natáčení trvalo sice jen pár dnů, ale pro mě to bylo zcela zásadní. Být na place s americkou produkcí je zážitek. Všichni se absolutně soustředí na jeden celek a tím je výsledek samotný. Táhnou za jeden provaz. Neexistuje, že by někdo nebyl při věci. Všichni si tak moc váží práce a herců, že jsou maximálně soustředění, vstřícní, lidští a nejvíc profesionální. Vážím si té možnosti, že jsem mohla být u toho. Bylo krásné si v mezizáběrech povídat s lidmi, kteří tvořili masky do Pána prstenů či Batmana a teď tvoří masku vám. Jsou to především pokorní lidé.

Co vás profesně baví víc – divadlo, nebo natáčení seriálů?

Všeobecně mě baví práce s lidmi, kterým jde o kvalitní pravdivou tvorbu, která je umělecky plnohodnotná.

Krátce po roli v seriálu MOST! jste se stala tváří kampaně Greenpeace. Jak se stavíte k současnému „boji za klima“?

Od malička jsem se zajímala o planetu, v přírodě jsem vyrostla. O Matku Zemi se nás učila starat maminka. Nedělat zbytečný nepořádek v lese, třídit odpad, zasadit stromy, zajímat se, starat se. Vždyť tady byla jako první, my jsme jen přistěhovalci. Když se rozhodne, že už ji dostatečně obtěžujeme a ničíme, končíme všichni. To je důležité si uvědomit. Já už jako studentka střední školy jsem každý měsíc přispívala na Greenpeace a UNICEF, a to jsem tehdy měla jen pár korun.

Na majálesu také zazpíváte s kapelou. Do jakých žánrů zabrousíte?

Máme rhythm and blues a soulový repertoár. Vše to jsou cover verze známých zpěvaček. Nejspíš dojde například na Erykah Badu, Andreyu Trianu či Arethu Franklin. Moc se na to s kapelou těšíme.

V Olomouci už jste vystupovala, jaký máte k hanáckému Oxfordu vztah?

Olomoučtí vlastenci jsou mými oblíbenci, přátelští a milí lidé.

Co byste vzkázala studentům?

Žijte svůj život, život vaší duše. Řiďte se srdcem a intuicí. Nebojte se být tím, kým doopravdy jste, bez ohledu na to, co si o vás pomyslí druzí, protože ti si vždy o vás budou myslet nějaké špatnosti. Nepoužívejte až příliš často mobil, ztratíte se v moři. V reálném životě zahoďte kompasy a buzoly a jděte žít teď a tady, pusťte se životu. Furt nepřemýšlejte, která cesta je ta správná nebo není. Mozek je někdy víc nepřítel než přítel. Cestujte a nasávejte svět. Poznávejte odlišné kultury a učte se novému. Cestování a poznávání je ta největší škola života. A když budete v úzkých, vyhněte se alkoholu a drogám, jděte do lesa a opřete se o Matku Zemi a pozorujte přírodu. Když se nebudete bát otevřít, pomůže vám. Amen.

 

Erika Stárková

Narodila se v roce 1984 v Novém Městě na Moravě. Studovala na brněnské konzervatoři a JAMU. Poté působila v Národním divadle Brno, od roku 2009 má angažmá v HaDivadle. Aktuálně působí také v Divadle pod Palmovkou či v Činoherním studiu Ústí nad Labem. Ztvárnila role v českých seriálech MOST!, Četnické humoresky, Kriminálka Anděl či Tátové na tahu. Nedávno si zahrála ve fantasy seriálu americké produkce Carnival Row, který se natáčel v Praze. Kromě herectví se živí i hlídáním dětí. Věnuje se také zpěvu.

 

Text: Tomáš Krejčiřík
Foto: archiv E. Stárkové