Majálesová koruna ozdobí hlavu Jaromíra 99

Králem letošního majálesu bude zítra na Horním náměstí korunován hudebník a výtvarník Jaromír Švejdík aka Jaromír 99, jehož jméno je pevně spojeno například s jesenickou kapelou Priessnitz nebo komiksovým výpravčím Aloisem Nebelem. 

“Jsme rádi, že komiksový majáles bude mít za krále jednoho z předních českých autorů komiksu. Navíc jde o jesenického patriota, jehož život a tvorba jsou neodmyslitelně spjaty s naším krajem,” uvedl koordinátor studentských oslav Ondřej Martínek.

Švejdík pochází z Jeseníku, kvůli práci žije již delší dobu v Praze, ovšem tajemné pohraniční hory se nesmazatelně zapsaly do jeho hudební i výtvarné tvorby, a jak uvedl v jednom rozhovoru, pocit Sudeťáka nosí s sebou.

Proslul především jako zpěvák kultovních jesenických Priessnitz, kteří na začátku 90. let bývali zařazováni k tehdejší gotické hudební vlně, z této škatulky se kapela dostala do podoby příjemného kytarového rocku, přičemž si ale v písních zachovala kousek jesenického ducha. O Priessnitz sám Švejdík říká, že jsou do větru, kdežto druhá z hudebních formací, Umakart, který jste mohli slyšet na majálesu vloni, je spíše na design – viz rozhovor.

Kromě hudby se Švejdík věnuje grafické a komiksové tvorbě, právě on dal tvář známému výpravčímu Aloisi Nebelovi ze zapadlé stanice Bílý Potok v česko-polském pohraničí, jehož osud dostal nejen knižní, ale nedávno i filmovou podobu. Aktuálním počinem, se kterým Jaromír 99 boduje, je komiksová adaptace nedokončeného románu Franze Kafky Zámek, za kterou je nominován na prestižní Cenu Willa Eisnera – komiksového Oscara.

Švejdík přitom oba světy, ten hudební a výtvarný, hravě propojuje, důkazem je třeba literárně-hudební projekt Kafka Band, ve kterém se sešli Nebelovi autoři Jaromír 99 jako zpěvák a spisovatel Jaroslav Rudiš jako recitátor plus hudebníci z Priessnitz nebo Tata Bojs. Již předtím přitom Švejdík natočil s formací Jaromír 99 & The Bombers soundtrack ke svému komiksu Bomber.

Text: Martin Višňa, foto: priessnitz.com