10 majálesových nezbytností

Jako Sheldon Cooper klepe majáles neodbytně na dveře, již zítřejší poledne se slavnost otevře! Proto jsme pro vás ještě připravili takový stručný přehled „věcí“, bez kterých se na majálesu (ne)obejdete.

1) Maska/kostým

Majáles je zábava, a kdo si neumí sám ze sebe udělat srandu a obléct se třeba za Obelixe, je suchar. Majálesový průvod si kostým žádá, a pokud byl praděda Gal, máš vyhráno!

2) Bublina

Komiksová bublina je u tématu komiksu základ a také dobré alibi, pokud nebudeš mít kostým. Prostě si zítra mezi 12. a 13. hodinou namaluješ na nádvoří zbrojnice bublinu s nějakou super hláškou, následně si ji v průvodu budeš držet u obličeje a nikdo nebude moc koukat na to, že nevypadáš dost jako Pepek námořník nebo Lois Lane.

3) Majálesová aplikace

Aby ti něco neuniklo, připravili jsme aplikaci pro chytré telefony, která vám připomene, že už začíná koncert, na který chcete jít, ale vy ještě zkoušíte své superschopnosti jinde. Stahovat můžete zde.

4) Majálesový zpravodaj

Pokud nevlastníš nebo si zapomeneš chytrý telefon, nezoufej, máme chytrý zpravodaj! Na osmi stranách si můžeš přečíst třeba o tom, jestli byl Superman komunista, a také máš při ruce program majálesu. K dostání na webu, u majálesových partnerů, na fakultách UP ve společnosti Žurnálu UP a v den konání na nejbližším majálesovém infostánku.

5) Majálesový index

Na infostánku by sis také měl vyzvednout majálesový index, do kterého budeš sbírat razítka za návštěvu prezentací studentských a neziskových organizací, a až jich budeš mít tak akorát, můžeš se zúčastnit soutěže o ceny od našich partnerů. To normální vysokoškolský index (pro mladší žákovská knížka) neumí, co?

anetarychterova

6) Odvaha

Některé majálesové aktivity budou vyžadovat kus odvahy, schválně ale neřekneme které. Mimo jiné i proto, že každý má hranici pro překonání sebe sama někde jinde. Každopádně doporučujeme před majálesem navštívit mámu a dlouze ji obejmout. Máma je vždycky silná osobnost a ráda se se svou ratolestí o sílu a odvahu podělí. A ty pak na oplátku umyješ nádobí, skočíš na nákup nebo vypleješ zahrádku, kapišto?

7) Zdravotnická péče

Jasně, s tím předchozím bodem jsme to přehnali, vždyť jste superhrdinové. Ale kdyby někdo přece jen přecenil své síly, ať už fyzické či psychické, nemusí s sebou tahat lékárničku s náplastí a placatkou něčeho ostřejšího. Na místě budou zdravotníci, kteří zahojí rozbitá kolena, a ubrečenou dušičku spraví Tata Bojs, kteří se nebudou opakovat, nebudou opakovat, nebudou opakovat. Lékárnička je tedy zbytná nezbytnost.

8) Peníze

Valná většina majálesových lákadel je sice zadarmo, ale bez peněz se tu neobejdeš. Příklad: Přes den bude takové horko, že budeš mít děsnou žízeň, ale v kapse nemáš ani drobák. Co budeš dělat? Jasně, řekneš kámošovi, ať ti něco k pití koupí. Ale jednou mu to budeš muset vrátit, takže peníze potřebuješ. Anebo příklad druhý: Budeš si chtít koupit majálesové tričko. Zase řekneš kámošovi, zase mu to budeš muset jednou vrátit, takže … už je to jasné, ne?

9) Dobré srdce

Souvisí s předchozím bodem. Stejně jako vloni má totiž majáles také benefiční rozměr a třeba výtěžek z koncertu Nata Osborna, který se koná večer v Jazz Tibet Clubu, poputuje na podporu Šance Olomouc, obecně prospěšné společnosti, která pomáhá dětem s hematologickým a onkologickým onemocněním. A přispět můžete i do kasiček na infostáncích.

10) Superschopnosti

Své superschopnosti si samozřejmě můžeš vyzkoušet v naší Superhero Academy, avšak tento bod se týká hlavně nás pořadatelů. Nejsme sice superhrdinové, ale jednou za rok náš děsně baví si na ně hrát a udělat vše pro tvou majálesovou spokojenost. Věříme, že se ti letošní Olomoucký majáles Univerzity Palackého bude líbit!

 Text: Martin Višňa, obsah kabelek: Ivana Procházková a Aneta Richterová