Když kniha inspiruje film aneb 12 písní, které za svůj vznik vděčí knihám

Všichni je známe, ale víme, čím se proslavily? Dvanáct písniček, které jsme mohli slyšet nejen v rádiích, ale hlavně ve filmech. V takových filmech, které mají jedno společné – všechny vznikly na základě knižní předlohy. Zkuste si poslechnout, jak zní spojení filmu, hudby a literatury.

 

I SEE FIRE | ED SHEERAN

Eda Sheerana jsme už sice před Hobitem znali, ale úspěch skladby I See Fire je přímo úměrný nadšení fanoušků Tolkiena z natočení snímku. Kromě více než dvou set milionů shlédnutí na YouTube (!) posbíral soundtrack k filmu Hobit: Šmakova dračí poušť také několik ocenění.

 

LOVE ME LIKE YOU DO | ELLIE GOULDING

Padesát odstínů šedi – dlouho očekávaný film spatřil lesk stříbrného plátna na svátek sv. Valentýna 2015. Svět už dříve objevil kontroverzní trilogii britské autorky E. L. Jamesové, ale v kině to přece jen všichni chtěli zažít znovu. Bestseller přinesl štěstí také zpěvačce Ellie Goulding, jejíž úvodní píseň Love Me Like You Do si všichni, kdo občas poslouchají rádio, zpívají dodnes.

 

YOUNG AND BEAUTIFUL | LANA DEL REY

Pokud jste viděli filmové zpracování Velkého Gatsbyho z roku 2013, pak je téměř nemožné, aby se vám hned při prvních tónech této písničky nevybavil Leonardo DiCaprio, Tobey Maguire nebo Carey Mulligan. Hvězdné obsazení, doplněné o famózní hudbu, je snad až vražednou kombinací.

 

BOOM CLAP | CHARLI XCX

Hvězdy nám nepřály, dílo z pera spisovatele Johna Greena. Nedlouho po vydání tohoto bestselleru přichází na řadu také stejnojmenný film. Za svou popularitu mu může být vděčná hlavně zpěvačka Charli XCX, která právě díky soundtracku Boom Clap prorazila na světovou hudební scénu.

 

STUPID CUPID | CONNIE FRANCIS

Všichni známe scénu z Deníku princezny, kdy se Mia (Anne Hathawayová) ztrapní na plážové párty díky Joshovi, kterému jde jen o pozornost bulváru. Mandy Mooreová, jako úhlavní nepřítel Mii, na tomto večírku zpívá se svým holčičím triem ze střední píseň Stupid Cupid. Knižní předlohou k filmovému trháku byly Princezniny deníky spisovatelky Meg Cabotové.

 

NEVER ENDING STORY | LIMAHL

Nekonečný příběh snad ani není třeba představovat. Fantasy román z roku 1979 vás se svou ústřední písní z filmové adaptace vrátí do dětství. Kniha se mimo jiné stala inspirací pro dva televizní seriály a v Německu se objevila i jako hra, balet a opera. Autor Michael Ende se ale od filmového zpracování distancoval, protože se v něm objevují scény, které údajně odporují poselství knihy.

 

COME ON EILEEN | DEXYS MIDNIGHT RUNNERS

Mezi snímky se skvělou hudbou se jednoznačně musí zařadit i Ten, kdo stojí v koutě. Kromě písničky Come on Eileen, na kterou Ema Watson a Ezra Miller předvádějí ve filmu svůj „taneček z obýváku“, můžete ve filmu zaslechnout také kapelu The Smiths nebo všem známou píseň Heroes od Davida Bowieho. Film, stejně jako jeho knižní předlohu, má na účtu Stephen Chbosky.

 

A TIME FOR US | HENRI MANCINI

Klasika nad všechny klasiky. Milostný příběh Williama Shakespeara se filmovým režisérům zřejmě stále vyplácí, a proto najdeme ve filmové databázi hned několik zástupců Romea a Julie. Snímek z roku 1968 ale přináší ještě něco navíc. Soundtrackem k filmu se totiž stala píseň A Time For Us, na které se podílel známý skladatel Nino Rota.

 

THOUSAND YEARS | CHRISTINA PERRI

Twillight saga: Rozbřesk – dobře, tohle jsme možná neviděli všichni, ale jedno se musí Stephanie Meyerové nechat. Spustila svými knihami upíří mánii, díky níž se natočilo několik filmů i seriálů s upíří tematikou, a dopomohla také k hitu Christině Perri. Thousand Years je romantická píseň a při jejím poslechu si určitě řeknete „Tohle už jsem někde slyšel/a…“

 

LOST IT TO TRYING | SON LUX

Nic vám nepřipomene film Papírová města více než slavná písnička Lost it to trying. Snímek z roku 2015 byl natočen podle stejnojmenné knižní předlohy britského autora a současně i producenta filmu Johna Greena. Roli hlavní hrdinky obsadila britská herečka a modelka Cara Delevingne, která přilákala nejednoho diváka.

 

THE CALL | REGINA SPECTOR

Petr, Zuzana, Edmund a Lucie se vrátili do Narnie, aby pomohli princi Kaspianovi usednout na trůn. Na konci, v momentě kdy se Zuzana s novým králem před návratem do “obyčejného” světa loučí, zazní píseň The Call od Reginy Spektor. Díky filmu na motivy klasického díla z pera C. S. Lewise se tato píseň stala hitem, přitom mnozí ani netuší, jak se jmenuje.

 

SWEET HOME ALABAMA | LYNYRD SKYNYRD

Nakonec snad už jen Sweet home Alabama, a kdo neviděl Forresta Gumpa, tak ať se na něj upaluje podívat. Ale ať to stihne do úterý, protože ten den začíná MAJÁLES!