Katarzia: Chci se naučit o hudbě co nejvíc

O slovenské zpěvačce Katarzii se mluví jako o enfant terrible česko-slovenských písničkářek či hlasu současné generace. Její niterné texty obnažují ve slovenštině nejen její soukromí, ale i pohled na společnost a její problémy. Novou desku Agnostika, kterou navázala na úspěšné debutové album Generácia Y, si celou zprodukovala. Písně z ní přijede zahrát na Olomoucký majáles ve středu 3. května, kde vystoupí na vedlejší scéně v Bezručových sadech. V rozhovoru prozradila, co ji momentálně nejvíce inspiruje, a také to, že už chystá třetí desku.

 

Letošním tématem olomouckého majálesu je literatura. Jakou knihu máš teď rozečtenou?

Momentálně čtu Nietzscheho Antikrista, ale beru to jako starou teorii a jeden z možných úhlů pohledů.

Jaká byla tvá nejoblíbenější knížka v dětství a proč?

Určitě Lví král, z kterého jsem měla nejvíc ráda postavu moudrého opičáka Rafikiho, což je takový vypravěč. A pak později se mi líbil Harry Potter.

Sama říkáš, že děláš autorský girl folk-rap ve slovenštině a že jsi spíše textařka. Kdy jsi začala s psaním písňových textů a co tě hudebně momentálně nejvíc inspiruje?  

Tvořit různé texty jsem začala vlastně hned, jak jsem naučila pořádně psát. Později to přešlo v texty, které fungují zároveň s hudbou. Nejvíc mě inspirují lidi okolo mě a sám život. Teď mě nejvíc inspiruje Solange a Syd z The Internet.

Nedávno ses podílela na filmu, který získal ocenění v Berlíně…

Ano, šlo o film Pátá loď režisérky Ivety Grofové. Je to rodinný film, který na festivalu Berlinale získal cenu dětského diváka. Napsal jsem pro něj titulní skladbu Kde sa slzy berú.

Studovala jsi filmovou scenáristiku, poté jsi pracovala jako asistentka režie v televizi. Nedávno jsi prohlásila, že bys chtěla napsat divadelní hru. Je pro tebe představitelné, že se vrátíš k těmto oborům?

Nevím, jak to bude v budoucnu, a zatím nad tím moc neuvažuji. Co bude, to bude. Nyní skládám písničky a píšu texty a pozvolna připravuji své další, třetí album.

Na slovenských Radio_Head Awards jsi měla tři nominace. Poděkovala jsi všem, kteří dělají něco dobrého a kteří dělají kulturu z lásky. Vím, že nejsi moc soutěživá. Co je pro tebe teď důležité a čeho chceš dosáhnout?

Chci se o hudbě naučit, co nejvíc to půjde, a zrát a zlepšovat se v psaní textů.

Loni jsi vystupovala v Děvíně s kapelou Martina Valihory a Bratislavským symfonickým orchestrem. Máš ráda tyto velké koncerty s hodně hudebníky, nebo preferuješ spíše intimnější klubová vystoupení?

Obě možnosti. I sólové hraní je fajn, ale asi raději hraji obklopena více muzikanty.

Na olomouckém majálesu zahraješ s celou kapelou. Jak ses s kluky dala dohromady?

Vystoupím s pražskou kapelou, jejíž členy mi za poslední dva roky pomohl najít kytarista Vladko Mikláš, s kterým hrajeme zhruba už rok. Do Olomouce se těšíme, máte to tam pěkné.

 

KATARZIA

Katarína Kubošiová alias Katarzia je autorkou dvou studiových alb, která vyšla pod vydavatelstvím Slnko Records. Debutovala deskou Generácia Y (2013), její nejnovější nahrávkou je Agnostika (2016). Je rodačka z Nitry, v roce 2015 se přestěhovala z Bratislavy do Prahy. Vystudovala divadelní management a scenáristiku a dramaturgii. Aktuálně vystupuje s kapelou, kde se podle možností střídají basisté Marek Minárik a Lukáš Mutňanský, kytarista Vladko Mikláš, bubeník Martin Valihora či klávesista Albert Romanutti. Na album David Koller & friends (2016) natočila slovenskou verzi písně Záchranář.

Web: http://bandzone.cz/kkatarzia

 

Text: Tomáš Krejčiřík | Foto: Matúš Bence, Jan Kuča, archiv Katarzie