Hraní je duševní energy drink, říká písničkář Alasdair Bouch

Gentleman v klobouku, s kytarou a pronikavým hlasem. Když spustí první píseň, netrvá dlouho a upoutá publikum nezapomenutelným projevem a přívalem emocí. Charismatický britský muzikant Alasdair Bouch žije v Česku skoro deset let a za tu dobu už tu odehrál řadu koncertů. V tvorbě navazuje na tradiční anglické písničkářství založené na textech, z jeho skladeb je občas slyšet i vliv starého poctivého blues. Své desky si v názvech vynalézavě čísluje, jeho loni vydané čtvrté album například nese název Go Forth!.

Jak jsi se ocitl v ČR a pročpak jsi se usadil v Praze?

Přiletěl jsem do Prahy na měsíční kurz. Chtěl jsem se stát učitelem, ale život se mnou měl jiné plány. Praha je nádherné město, úplně jsem mu propadl a zamiloval si ho. Podobně se mi ale líbí i menší Olomouc. Postupem času jsem zjistil, že se z ČR dá vyrazit na koncertní turné do Německa, Rakouska nebo Polska. Jak napsal Karel Čapek, Česko je srdcem Evropy. Od doby, kdy jsem začal cestovat na koncerty, a občas jsem i stopoval, tak jsem zjistil, že žít v Praze je velmi praktické.

O čem zpíváš na novém albu Go Forth!? S jakými českými muzikanty si na něm spolupracoval?

Pokračuji v psaní hodně osobních písní. Go Forth! je zatím asi nejintimnější. Odkazuje ke smyslu života, lásce, ztrátám a opouštění. Přesto se dá ve skladbách najít silné vlákno optimismu. Jsou o lásce, která odchází a zase se navrací. O smrti, jíž se není třeba obávat. O boji s našimi démony a jak opuštění něčeho z minulosti může být nejlepší rozhodnutí, které člověk udělal. A nakonec jsou taky o vytvoření vlastních cest – nelze jen slepě putovat životem.

Mám velkou radost, že jsem obklopen tolika skvělými hudebníky a že najdou čas na to, aby se mnou nahráli album. Na nové desce se mnou spolupracovali Mathieu Gautron (bandoneon), Kate Powers (vokály), Nick Jennings (banjo) a také talentovaní čeští muzikanti – cellista Vojta Nejedlý, kytarista David Babka (pedal steel) a pianista Jirka Vidasov. Pokud tato jména neznáte, tak věřte, že jste jejich hudbu určitě už někde zaslechli.

Slyšel jsem, že budeš spolupracovat s Ondřejem Galuškou z Eggnoise? O co půjde?

Jak to víš? Myslel jsem, že o tom nikdo neví (smích). Ondřej je výborný skladatel, už dlouho obdivuji jeho práci. Na začátku jsem vůbec nevěděl, co se z naší spolupráce vyklube. Zatím jsme jen tak jamovali, ale šlo to velmi dobře. Vypadá to, že v našem projektu budu jako Art Garfunkel a on jako talentovaný Paul Simon.

Jednou jsi mi řekl, že jako Angličan děláš vše naplno. Kde na to bereš energii?

Získávám ji od publika. Užívám si těch pět procent své muzikantské práce na pódiu. Zbylých 95 tvoří domlouvání koncertů, propagace, cestování, psaní, cvičení, nahrávání nebo třeba shánění různého vybavení. Ta hodina či dvě před lidmi je nejlepší část, takže si ji chci co nejvíc užít. Energie se předává mezi publikem a mnou, vzájemně se dobíjíme. Hraní před lidmi je o adrenalinu, je to takový duševní energy drink.

Čemu se ještě věnuješ kromě hudby?

Nemám moc volného času, ale našel jsem si koníček – fotím své kamarády. Když zachytíš správný moment, je to magie.

Letos tě uvidíme ve filmu Hairstory společně s herečkou Vicou Kerekes. Jak si se k natáčení dostal a jak to máš s herectvím?

Doufám, že se film dotočí ještě tento rok, a těším se, až ho uvidím. Přejmenoval se a má teď název Prahala. Hraji v něm muzikanta, který se připojí do kapely hlavního hrdiny, aby mu pomohl získat ženu jeho srdce pomocí písně. U mě to nikdy nefungovalo, ale je to jen film (smích). Režisérovi Hichamu Boutalebovi mě doporučil Adad Warda, vizuální génius, který natočil klip k mé písni Bed of Happiness.

Zkoušel jsem herectví už v dětství, ale kolem dvaceti let jsem začal trpět trémou. Bál jsem se, že zapomenu text. Ale tenhle snímek se natáčel dost improvizovaně, takže jsem ani nic zapomenout nemohl. Byla to sranda, takže teď už jen čekám na Oscara (smích).

Alasdair Bouch zahraje v pondělí 4. května od 20 hodin v Jazz Tibet Clubu na Majálesové benefici před kapelou Priessnitz. Veškerý výtěžek z akce obdrží sdružení Šance Olomouc, které pomáhá onkologicky nemocným dětem. Facebookovou událost koncertu najdete zde.

Alasdair Bouch na webu: 

www.reverbnation.com/alasdairbouchwww.facebook.com/alasdairbouch

Ptal se: Tomáš Krejčiřík, foto: Michal Mecner