Jak se nám do vizuálu „narval“ narval?

Pro letošní ročník majálesu se stala magickou pětka. Jde o pátý obnovený univerzitní majáles, bude bude trvat pět dní, hlavní program proběhne 5. 5. a ve vizuálu se objevilo pět bílých tvorů s rohem, respektive se zubem. Totiž narvalů. Jak se tam ocitli? Na to jsme se zeptali grafika Radima Měsíce, který za majálesovou grafikou stojí.

Než se však dostaneme k jeho vysvětlení, musí následovat krátká exkurze do biologie, ať víme, co jsou narvalové zač.

Narval jednorohý je menší ozubený kytovec, jediný žijící zástupce rodu narval, lidově bývá nazýván „mořským jednorožcem“. Tento pozoruhodný tvor, který může měřit až kolem 6 metrů a vážit až 1,6 tuny, celoročně tráví čas ve vodách Severního ledového oceánu, severního Atlantiku a v ruských oblastech Arktidy. Mláďata se rodí černá, dospělí jsou šedobílí s tmavými skvrnami na hřbetě, které s přibývajícím věkem blednou.

Nejzajímavější a nejnápadnější částí těla narvalů jsou jejich rohy, ve skutečnosti kly. Levý horní špičák mají totiž protažený až do délky 2,5 metru. Pro muže přitom může být tento kel hodně zajímavým objektem, traduje se totiž , že má magické vlastnosti a léčí například mužskou potenci. Možná i proto byl narval masově loven a v současnosti se celková populace odhaduje na zhruba 50 tisíc tvorů.

Užití narvalů v grafice už napadlo někoho před námi, je totiž součástí znaků Severozápadních teritorií a Nunavutu, což je největší a nejsevernější teritorium Kanady. Dobře, tady je konotace poměrně jasná, ovšem byť je v Olomouci taky občas dost frišno, zas taková zima tady není.

„Nápad s narvalem vznikl původně jako fór u piva, ale časem to začalo dávat smysl a nakonec se z toho stal poměrně vděčný symbol,“ dal se do vysvětlování grafik Radim Měsíc. Tématem letošního majálesu je pětka, v Radimově mysli se objevovaly tradiční reklamní kýče – pět štěňat, pět batolat, pět holek v bikinách, dostal se až k jednorožcům. „Těch je ale všude plno, takže jsem to logicky posunul dál, až z toho vylezl narval. Když se nad tím člověk zamyslí, narval musí být ta nejčistší entita na planetě, vždyť je to kříženec jednorožce a delfína, čistá láska, a o tom myslím květen a majáles jsou.“

Tak už je to jasné, ne?

Připravila Aneta Benešová, foto: worldwildlife.org