Ať si užije slávy, přeje medvědu Standovi jeho máma

Znáte Standu, maskota Majálesu UP? Pokud jste tohoto chlupatého rošťáka ještě nezaregistrovali nebo o něm chcete vědět něco víc, než sledovat na jeho facebookové stránce, kde co vyvádí, ponořte se do následujících řádků. Na chlupáče, který má svátek zrovna 7. května a jehož končetiny vypadají jako Hořické trubičky, jsme se zeptali jeho mámy, sympatické studentky pedagogické fakulty Veroniky Hedererové.

Co pro tebe znamená, že právě tebou vyrobený medvídek se stal maskotem Majálesu UP? Původně byl určený jako dárek do soutěže…

Upřímně z toho mám velkou radost. Když mi přišla sms, že Standa bude maskot, myslela jsem si, že je to jen vtip. Jak se ale ukázalo, vtip to nebyl a jsem moc ráda, že má Standa takový úspěch a reprezentuje majáles.

Kdy a kde se narodil?

Standa se narodil 28. března v Olomouci, porod trval dvě a půl hodiny s drobnějšími komplikacemi. Je zatím nejmladší ze tří sourozenců. Padl na něj pár žlutých chlupatých ponožek velikosti 39-43, vycpán je vatelínem.

Jaké byl Standa dítě?

První dny měl trošku problém s očima a šilhal, ale to se spravilo operací. Stejně jako jeho bráškové byl i Standa neposeda a zlobil. V noci nechtěl spát a ve dne často utíkal a schovával se různě po pokoji, abych ho nenašla. A také věčně nedával prkýnko na záchodě dolů. Zkrátka trochu raubíř.

Co říkáš na jeho nynější chování, poté, co byl vybrán za maskota Majálesu UP?

No, stouplo mu to malinko do hlavy, a sice se občas divím, co to na fotkách vyvádí, ale přeji mu to. Ať si té slávy užije.

verca-web

Co s ním bude po majálesu?

Mohl by mohl být vydražen v nějaké dobročinné aukci a potěšit někoho dalšího. Byla by to pro mě i pro něj čest. Anebo by mohl zůstat tomu, koho napadlo, že bude maskotem. Ale abyste se o něj nepoprali…

Mluvila jsi o sourozencích. Budou mít návštěvníci majálesu tu čest seznámit se s některým jeho bráškou?

Můj stánek bude hlídat jeho brácha Svátek.

Jak dlouho už vlastně šiješ, kdo nebo co tě k tomu přivedlo?

Před třemi lety jsme měli mít do školy nějaký výrobek. Většina zvolila skládanku z papíru nebo navlékání korálků a podobně a já jsem přišla s ponožkovými psy, návod jsem našla na internetu. A jak tak šiju, najednou mě napadlo, že by se dalo udělat i něco jiného, a tak vznikl můj první medvěd. Jinak už od dětství pořád něco vyrábím a baví mě vymýšlet cokoli z různého materiálu. Nikdy by mě ale nenapadlo, že bych něco prodávala.

Co všechno tedy mohou zájemci u tvého stánku na majálesu najít?

Momentálně šiju hlavně medvědy, ale nedávno jsem třeba dělala maskota pro jedno hokejové mužstvo. Podle mě se dá ušít cokoli, stačí jen trocha představivosti. Na stánku budou k prodeji hlavně Standovi bráškové medvědi a pak tetky kočky. Od ostatních zvířat jsem momentálně upustila, ale nebude určitě problém po domluvě zhotovit téměř cokoliv.

Své výrobky na majálesu mohou nabízet pouze studenti Univerzity Palackého. Jaký obor studuješ a čím poté budeš?

Studuji přírodopis s technickými a informačními technologiemi na pedagogické fakultě. K biologii jsem měla vztah odjakživa a už na základní škole jsem se vždy hrnula k mikroskopu jako první, takže bych tímto směrem chtěla jít i v budoucnu.

P.S.: Jméno Standa vybrali medvědovi organizátoři Majálesu UP, neboť Stanislav má skutečně 7. května svátek. K odůvodnění jména Svátek pro jeho bratra dojdete podobným způsobem.

text a foto Martin Višňa