Anketa: Jak prožíváte první máj?

Byl pozdní večer, první máj, večerní máj byl lásky čas… Klasika jistě není třeba citovat dále. Je však první máj lásky čas i u studentů Univerzity Palackého? Chodí se s partnerem líbat pod rozkvetlou třešni, jak se podle tradice sluší a patří? Oslovili jsme šestici mladých lidí z různých fakult a… To se dozvíte v odpovědích.

PavelPavel, FTK, rekreologie + FF, psychologie

Není to pro mě vůbec nic speciálního, je to den úplně stejný jako každý jiný, jen je to první máj.

 

 

 

VojtaVojta, FF, německá filologie

Ačkoliv je tento den svátkem, který má dlouhou tradici, neprožívám ho nijak zvláštně. Moji pozornost získává spíše prvnímu máji předcházející zvyk pálení čarodějnic. Ten se každoročně nese v divokých oslavách až do rána, takže první květen je pro mě potom pouhým dnem sloužícím k odpočinku. Tradici políbit ženu pod rozkvetlou třešní tedy nedodržuji a vlastně ani nevím proč. Možná právě z důvodu, že ani nevím, kterou bych pod tu třešeň mohl vzít.

 

MartinaMartina, PřF, aplikovaná informatika

První máj je pro mě především pravý začátek jara. Vedle svátku práce a dne zamilovaných se mi vybavuje krásná krajina, rozkvetlé stromy a jarní vzduch. Má nejoblíbenější doba. Podíváte se do slunečních paprsků a cítíte se skvěle. A když ještě u toho všeho máte po boku svého nejbližšího člověka, je vše tisíckrát barevnější. S přítelem tento den a všechny ostatní slavíme naprosto tradičně- když můžeme být spolu, tak si užíváme jeden druhého, smějeme se spolu a v květnu nakonec většinou narazíme i na nějaký rozkvetlý strom. Někdy i třešeň. Třeba ta minulá, k té mě donesl v náručí, byla malinká a na zahradě. Nezáleží na jednom dni. Záleží na tom, koho držíte za ruku celý zbytek roku. Pak je každý den svým jedinečným způsobem první máj.

 

DominikaDominika, PdF, speciální pedagogika a anglický jazyk

Jelikož je májový měsíc mým nejoblíbenějším měsícem z celého roku, první máj vítám s otevřenou náručí. Nicméně jak K. H. Mácha napsal, že je první máj lásky čas, z tohoto hlediska to nijak extra neprožívám, poněvadž by lidé měli rozdávat lásku po celý rok. Těším se jen na teplé, voňavé a barevné jarní dny plné štěstí a optimismu.

 

HonzaHonza, FTK, aplikovaná tělesná výchova

První máj jsem doposud neprožíval, vlastně si myslím, že zrovna jsem neprožíval žádný den. Tak nějak si nyní uvědomuji, že bych měl prožívat každý den naplno. První máj pro mě osobně nic neznamená. Nemám narozeniny, ani nikdo, koho znám. Je to ale jinak velmi významný den pro celou zemi z historického hlediska. Pro mě to byl vždy den, kdy se nejde do školy. Možná bych se měl ten den modlit nebo bezhlavě pařit. Myslím, že toto období okolo prvního máje budu uvažovat o kráse běžného dne, který dokáže být neobyčejný.

 

LukášLukáš, CMTF, sociální pedagogika

Vloni jsem byl s přítelkyní u nás doma, dívali jsme se na film a potom jsme se šli projít k jezírkům (nejromantičtější místo poblíž), kde jsme si povídali a prostě si užívali společné chvíle.

 

 

Ptal se Michal Šmíd