Zaparkujte majálesově!

Měrou až nevídanou ožijí pod hlavičkou majálesu a iniciativy Zaparkuj Bezručovy sady. V těsném sousedství Korunní pevnůstky, kde se odehraje hlavní hudební program, se návštěvníci mohou těšit na desítky stánků s interaktivními prezentacemi studentských a neziskových organizací, řadu sportovních zážitků nebo šapitó se soutěžemi či silent discem.

Park pod středověkými hradbami centra Olomouce se de facto rozdělí do čtyř zón. Nejblíže epicentru na pevnůstce budou stánky studentů, kteří budou nabízet své handmade výrobky, a prezentace čtyř desítek studentských a neziskových organizací. Představí se například organizace Erasmus Student Network UP Olomouc, která se stará o zahraniční studenty během jejich pobytu v Olomouci, Buď geo…, sdružující zájemce o geoinformatiku, geografii a kartografii, nebo třeba spolek StuArt, jehož cílem je rozvoj vzdělávacího a kulturního života v Olomouci.

„Z neziskovek se bude prezentovat například olomoucká pobočka Amnesty International, která provede spletí lidských práv a nabídne i možnost občansky se aktivizovat podepsáním petice. Kolik toho ročně investujeme například do zmrzlin a kolik do vlastního vzdělání, to se zase dozvíte na stánku ARPOKu. Hnutí Duha návštěvníky přesvědčí o tom, že se dají jíst i věci, o jejichž existenci doposud neměli ani zdání, a nově se představí Internetporadna.cz, která zábavnou formou provede dluhovými nástrahami,“ pozvala ke stánkům jejich koordinátorka Ivana Procházková.

U prezentací studentských a neziskových organizací přitom můžete za plnění aktivit sbírat razítka do svého majálesového indexu, který je slosovatelný o zajímavé ceny od partnerů majálesu.

Park z výšky i od vody

Mezi Michalským a Jakubským výpadem pak návštěvníci narazí na celou řadu možností netradičních sportovních zážitků.

„Budou si moci vyzkoušet jízdu na vozíčcích pro handicapované sportovce či speciálně upravených koloběžkách, projít se po popruhu slackline ve výšce i kousek nad zemí, přelézt lanové překážky či sjet na raftu Mlýnský potok. Pro milovníky adrenalinu je připravené slaňování hradeb za filozofickou fakultou a z parkánových zahrad bude možné se ve výšce projet na létajícím kole Jana Tleskače. Tato aktivita zároveň pomůže naplnit benefiční rozměr majálesu. Výtěžek ze vstupného na kolo bude věnován obecně prospěšné společnosti Šance Olomouc, která pomáhá dětem s hematologickým a onkologickým onemocněním,“ přiblížil sportovní nabídku Jan Klega, jenž má outdoor na starosti.

Superhrdinské bomby

Speciální kapitolou parkových aktivit je Superhero Academy. Speciální výcvikový kemp, v němž si budou moci návštěvníci vyzkoušet, jestli se v nich ukrývá superhrdina. „Kemp se skládá z osmi stanovišť, která jsme připravili ve spolupráci se všemi fakultami Univerzity Palackého. Kdo projde úspěšně všemi osmi, získá diplom a odznak superhrdiny. Pro přiblížení, odvážné mimo jiné čeká výroba bomby, na niž jsme získali tajnou recepturu z přírodovědecké fakulty,“ napověděla s úsměvem organizátorka Jana Hübschmanová.

A protože všechno vyjmenované musí jednoho zákonitě unavit, bude v parku vymezena taktéž chill out zóna. „V dolíku pod hradbami poblíž altánu bude postaveno šapitó, kde návštěvníci najdou jak příjemné posezení, tak i pivo z hospůdky U Magora nebo něco k snědku od Bistré krávy. Zároveň ze šapitó budou po celé odpoledne hrát naši Dj’s silent disco (ano, čtete správně, tichá diskotéka) a večer zde proběhne Céčko – interaktivní filmová soutěž na téma komiks, kterou zajišťuje studentská organizace Pastiche Filmz,“ dodal hlavní majálesový pořadatel Ondřej Martínek.

Sečteno podtrženo, kdo dorazí v době majálesu do Bezručových sadů, tak nemá šanci se nudit!

Text: Filip Zajíček, Martin Višňa. Foto: Martin Višňa