Doprovodný program 2019

Ani letos vás nemine bohatý doprovodný program. Těšit se můžete na filmovou projekci nebo celodenní divadelní program! Nově dojde i na stand up, fireshow a chybět nebude ani výstava. 

 

ZAPARKUJ KINO – BIG LEBOWSKI

V rámci majálesového warm upu vám tradičně nabídneme i filmovou projekci ve spolupráci s Pastische Filmz. Tentokrát jsme pro vás vybrali kultovní klasiku z konce devadesátých let bratří Coenů – film Big Lebowski. Film, který stvořil jednu z nejikoničtějších filmových postav devadesátých let a prototyp dnešních největších prokrastinátorů – lenocha jménem Dude, který miluje bowling, svůj koberec, pivo a marihuanu. Film, díky kterému vzniklo nové náboženství dudeismus, jehož principem je nedělat nic příliš aktivně, relaxovat a vždy si najít čas na pivo. Dnes se k němu hlásí přes 100 tisíc lidí, kteří navíc chodí na „náboženské“ poutě do bowlingových heren. Film, který proslavil drink Bílý medvěd a kardigany Westerley. Film, který drží rekord v použití slova „fuck“ – během filmu zazní více než 280krát. Film, který definoval filmovou popkulturu na přelomu milénia. Film o tom, jak se líný a netečný život může převrátit naruby, když se jmenujete stejně jako slavný milionář a dostanete se do kolotoče únosců a výkupného. Fakt, že v celém tom šílenství má roli i nymfomanka, pedofil či vyšinutý parťák, z něhož se dnes stal jeden z nejslavnějších internetových memů, je jen třešničkou na dortu. Úvodní titulky začínají 6. 5. ve 21:00 v šapitó na Konviktu. 

 

SLAM POETRY

Klání v autorské poezii plné emocí a kontroverzních názorů. Performance na pomezí poezie a divadla se v posledních letech stala oblíbenou součástí olomoucké kulturní scény. 

 

HOSPODSKÝ KVÍZ – MAJÁLESOVÝ SPECIÁL

U příležitosti majálesu jsme si pro vás již tradičně připravili speciální díl populárního hospodského kvízu o skvělé ceny. To vše v předvečer hlavního majálesového dne a na nádvoří olomouckého Konviktu (Umělecké centrum UP). Zaměření kvízu se ponese ve znamení tématu „Olomouc, univerzita a popkultura“. Pravidla oblíbené vědomostní soutěže jsme mírně upravili, soutěžit mohou týmy o maximálním počtu šesti členů. Čekat na vás bude klasických 56 otázek, včetně hudební a obrázkové poznávačky či bonusových otázek. A abyste byli odměněni za své znalosti, ceny jsme připravili hned pro osm nejlepších týmů. Těšit se můžete na odměny od našich partnerů.

 

FUCKUP NIGHT OLOMOUC VOL. III

Měli jste někdy cíl, ale cesta k němu vedla přes karamboly hraničící až s fyzickou, ne-li duševní bolestí? Tak přesně těmto momentům říkáme fuckupy. Potýkáme se s nimi často, někteří dokonce i každý den, a ani ranní káva to nezachrání. Právě o těchto momentech budou hovořit hosté FuckUp Night Olomouc Vol. III. Přijďte se zasmát nad neúspěchy druhých, kteří se ale nakonec i tak dočkali happy endu. Můžete se těšit na humanitárního fotografa, copywritera, který prozřel, gamera, odvážného studenta UP a pár dalších. Uvidíme se v 19:00 v Kině Metropol.

Cena: 150 Kč
Cena pro Vaultery, studenty a důchodce: 100 Kč
Vstupenky můžete zakoupit v Kině Metropol.

 

CHAOSCOMPANY.art

Olomouckou skupinu ChaosCompany můžete znát už z minulých ročníků majálesu. Ani letos nebudou chybět se svými barvičkami, poezií, odpočinkovou zónou plnou alternativní hudby a kreativním chaosem všeho druhu. Chaos přináší prostor pro sdílení a tvorbu současného umění. Letošní workshop bude zaměřen na koláže a šablony, takže neváhejte zapojit svůj střep do pestrobarevné mozaiky a vyhledejte chaosiště!

 

UNDERGROUND COMEDY

Znáte je z Comedy Clubu, znáte je z pořadu na Stream.cz a teď vás budou bavit naživo na Olomouckém majálesu! Dva Honzové z Underground Comedy – Honza Géryk a Honza Studnička – vám naservírují plnohodnotné menu z jejich stand-up show. Jen komik a jeho publikum. Žádné kulisy, kostýmy, žádné role ani připravené skeče. Umění slova a improvizace. Humor, který si nebere servítky, a témata, o kterých se nemluví. To vše nabídne dvojice Honzů ve svém netradičním společném stand-upu

 

UNIVERZITNÍ ORCHESTR UP

Byl založen v zimním semestru akademického roku 2016/17. Jeho členy jsou studenti napříč všemi fakultami Univerzity Palackého a hlavní složkou jeho repertoáru je filmová a trailerová hudba.

 

JIŘÍ CHARVÁT (RIMMER) – STAND-UP COMEDY

Vedl tým copywriterů, vykouřil halucinogenní žábu, zjistil, že neexistuje a skutečnost je jenom lunapark, kde si může prožít, cokoli chce. Teď především píše to, co lidem uleví. Humor, příběhy, poezii a mind-upy: chytré komediální přednášky, které se snaží skrze slzy smíchu doručit katarzi: „Jé, já v tom nejsem sám/sama?!“ a pomáhají popasovat se se životem obejmutím třeskuté melancholie.

 

SWINGOVÁ TANČÍRNA

Swingová tančírna v Jazz Tibet Clubu pro všechny swingové nadšence pod vedením Swingstones z Olomouce. Základy swingu jsou výhodou, ne však podmínkou. Pokud nemáte někoho do páru, nevadí, určitě si u nás někoho na tanec najdete. Swing je tanec přátelský, proto se nebojte družit s ostatními tanečníky.

 

FIRESHOW CASCABEL

Kejklířský spolek Cascabel je od svého vzniku úzce spojen s Olomoucí i její univerzitou. Většina jeho členů je absolventy místní alma mater a kromě vystupování se věnuje práci s dětmi a mládeží formou cirkusové pedagogiky. Ve své fireshow představí energií nabitou směs ladného tance s ohněm kořeněnou skupinovým žonglováním s prvky akrobacie.

 

IGA ARTIST

Pracovní náplní Davida Grygárka je design. Ve volném čase se věnuje skateboardingu, cestování a umělecké činnosti, která je inspirována streetartovou kulturou a hip hopem. Maluje na plátna, oblečení, boty a beton, vyrábí betonové dekorace a navrhuje prvky pro interiér a exteriér. Nasajte atmosféru popkultury a prohlédněte si jeho výstavu ve zmijozelské klubovně Knihovny Univerzity Palackého.

 

OLOMOUCKÁ DÍLNA

Místo, kde najdete potřebné nářadí pro práci se dřevem, kovem, kůží, textitem a dalšími materiály. Během celého roku ji můžete využít pro práci na svých projektech, s nimiž vám její zkušení pracovníci rádi pomůžou a poradí. Dílna zavítá i na Olomoucký majáles, kde si budete moci vlastnoručně vyrobit placky a magnetky, originální krýgly nebo třeba nerezová brčka.

 

BENEFIČNÍ TETOVÁNÍ

V poslední době velmi oblíbená technika ručního tetování beze strojku. V rámci Olomouckého majálesu budou k dispozici přední olomoučtí handpokeři, aby se zvěčnili pár jedincům na kůži. Každý tatér má svůj osobitý styl. Vytvoří vám tetování na míru nebo si budete moci vybrat z různých volných návrhů. Výtěžek z každého tetování půjde v plné výši na dobrou věc. Neváhejte, podívejte se na tvorbu jednotlivých umělců a zavčas si zamluvte u tatérů majálesový termín a předem se domluvte na motivu. Ve zmijozelské klubovně Knihovny UP budou tatéři od 14:00 do 20:00.

Štěpánka Coufalová – ig: coufalova_tattoo, booking: inkstingstudio@gmail.com
Jakub Junek – ig: jakubjunek, booking: inkstingstudio@gmail.com
Tereza Koutná – booking: ig: budetobolet
Martin Švec – booking: ig: _je_to_on_

 

PARKEM ZA PÁRKEM

Zúčastněte se už 6. května benefičního běhu na podporu aktivity neziskové organizace Mandeleo. Registrace bude probíhat od 16:30 na Konviktu. Startovné činí 50 Kč a čeká Vás příjemná 5 km dlouhá trasa Bezručovými sady.

 

VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ POPKULTURA KOLEM NÁS

Soutěžní výstava vznikla v rámci soutěže uspořádané organizátory Olomouckého majálesu UP. Porota na výstavu v Knihovně UP vybrala 14 snímků od čtyř studentů UP. Vernisáž se uskuteční 7. května v 16:10 v přízemí knihovny. Víno a občerstvení zajištěno.

 

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ZUZANA ČESÁKOVÁ A ADAM SUCHÁNEK | MODERÁTOŘI MAJÁLESU

S Adamem jsem se poprvé setkala v uměleckém spolku Nabalkoně, kde jsem si všimla jeho neobvyklé rétoriky a radosti z vyprávění. Dost si potrpí na správnost českého jazyka a pokud ho usvědčíte z hrubky, máte u něj pivo (čtěte: je to takřka nereálné).

Má za sebou moderování plesů, vernisáží, sportovních utkání a dalších společenských akcí. Adam netrénuje pouze řeč, ale i tělo. Od dětství se věnuje judu, nyní již jako trenér. Pokud si usmyslíte, že chcete vidět provaz, proskočení skrz zapálený kruh nebo hvězdu o jedné ruce, Adam to udělá. Pokud chcete, aby vám Adam ukázal svoje břišáky, udělá to dřív, než se ho vůbec zeptáte.

Adam je muž činu a se srdcem na dlani a já se moc těším, že ho jako parťáka budu mít po svém boku při tak krásné příležitosti, jako je Olomoucký majáles.

Pamatujete si na sérii skečů Debilní Kecy? Byla to právě Zuzana, která zde vystupovala jako herečka vedle dvojice ViralBrothers. Nyní se s ní setkáte převážně v Divadle na Šantovce coby s dramaturgyní a herečkou nebo na akcích města Olomouc, o kterých  natáčí reportáže z terénu.

Musím se přiznat, že jsem k této slečně choval ze začátku obrovský respekt. Na jednom jevišti jsme se poprvé setkali až v uměleckém spolku Nabalkoně, kde ledy roztály. Od té doby se setkáváme pravidelně v inscenacích v Divadle na Šantovce a na prknech Divadla K3 a Nabalkoně Kabaretní scény.

Zuzana vyniká kombinací nadpřirozeného šarmu a přitažlivosti, za kterými se skrývá bláznivá holka s neotřelým smyslem pro humor a pozitivní jiskrou v oku. Jsem moc rád, že právě ona bude stát vedle mě při moderování Olomouckého majálesu. Bude to pecka!

 

STAND UP | STANDA
Stand UP nebo hezky česky Standa je medvěd ušitý z chlupatých ponožek, kterého si pořadatelé Olomouckého majálesu Univerzity Palackého oblíbili natolik, že ho v roce 2013 učinili maskotem majálesu. Jméno přitom nedostal vůbec náhodné – Stanislavové slavili tehdy svátek právě v den majálesu (anebo byl majáles na svátek Stanislavů – záleží na úhlu pohledu). Tento sympatický dobyvatel všech zábavychtivých duší je od této doby maskotem olomouckých oslav jara, mládí, studentského života a akademických svobod, přičemž přísně dodržuje (a vlastně i udává) majálesový dress code – například v roce 2014 si v souladu s tématem pořídil slušivý superhrdinský kostým. Zkrátka maskot a ikona.

Víte, že…
– Standa má svoji šikovnou mámu? Už dříve jsme ji trošku vyzpovídali.
– má i svoji facebookovou stránku? Lajkovat můžete zde.