Doprovodný program 2018

Ani letos vás nemine bohatý divadelní, filmový a jiný doprovodný program. Těšit se můžete hned na dvě filmové projekce nebo celodenní divadelní program! Nově dojde i na literární čtení, besedy se zajímavými hosty a nějakou tu výstavu. 

 

8. května | Bezručovy sady | Majáles warm up

ADÉLA JEŠTĚ NEVEČEŘELA

21:00 | Bezručovy sady u mauzolea

Pokud patříte mezi ty, kteří nemůžou Olomouckého majálesu dospat už nyní, a zároveň víte, že bude trávit předvečer majálesu v Olomouci, máme pro vás dobré zprávy. V Bezručových sadech totiž budeme 8. května od 20:30 pořádat filmovou projekci pod širým nebem, kterou si čekání na olomoucký svátek studentů příjemně zkrátíme. Majálesový „warm up“ obstará promítání kultovní absurdní sci-fi komedie Oldřicha Lipského Adéla ještě nevečeřela. Přijďte si zpříjemnit náladu při sledování české klasiky, která nezapomenutelným způsobem paroduje brakovou detektivní literaturu. Partnerem projekce je Pastiche Filmz.

 

HOSPODSKÝ KVÍZ OPEN AIR – MAJÁLESOVÝ SPECIÁL

18:00 | Divadelní stan u mauzolea

U příležitosti majálesu jsme si pro vás připravili speciální díl populárního hospodského kvízu o skvělé ceny. To vše v předvečer majálesu v Bezručových sadech u mauzolea. Zaměření kvízu se ponese ve znamení tématu „Olomouc, univerzita a ČeskosLOVEnsko“. Pravidla oblíbené vědomostní soutěže jsme mírně upravili, soutěžit mohou týmy o maximálním počtu šesti členů. Počet týmů je omezen kapacitou parku, takže stropem bude cca 30 týmů. Čekat na vás bude klasických 56 otázek, včetně hudební a obrázkové poznávačky či bonusových otázek. A abyste byli odměněni za své znalosti, ceny jsme připravili hned pro osm nejlepších týmů. Těšit se můžete na odměny od UPointu a Premiere Cinemas Olomouc.

 

9. května | Bezručovy sady | Olomoucký majáles UP

PAMĚŤ NÁRODA

Paměť národa Střední Morava si klade za cíl shromažďovat vzpomínky pamětníků z Olomouckého a Zlínského kraje, které jsou důležitým svědectvím nejen o našich moderních dějinách, ale také o povaze českého národa v průběhu věků. Její archiv dosud nabízí autentické osobní příběhy a záznamy vzpomínek veteránů druhé světové války, protinacistických odbojářů, obětí holocaustu, politických vězňů 50. let a let pozdějších, duchovních, disidentů a také svědectví funkcionářů výkonné moci – agentů KGB, NKVD, StB, politických funkcionářů a dalších.


17:00-18:30 | Příběhy normalizace: Jak bylo za Husáka? | Pevnost poznání

Poslední dvacetiletí komunistického režimu v Československu (neboli období normalizace a poté rozkladu na konci osmdesátých let) je pro dnešek v mnoha ohledech určující. Zatímco pamětníků padesátých let je již velmi málo, v normalizačním režimu vyrostla generace lidí, která je dnes na vrcholu sil. Jak na nahrávkách Post Bellum vzpomínají na Husákův režim tehdejší političtí vězni, disidenti, řadoví komunisté, oficiální novináři nebo třeba vojáci? Komentované promítání připravil Adam Drda. Akci jsme připravili ve spolupráci s projektem Paměť národa.

9.5. – 31.5. 2018 | Komiksová výstava: Ještě jsme ve válce | Ústřední knihovna UP (Zbrojnice)

Třináct špičkových českých a slovenských výtvarníků. Třináct komiksů nakreslených podle vyprávění třinácti skutečných lidí. Třináct strhujících příběhů z válečné fronty, koncentračních táborů, komunistických kriminálů i prostředí Státní bezpečnosti. Komiksové příběhy zobrazené na panelech výstavy Ještě jsme ve válce – Příběhy 20. století vycházejí ze skutečných osudů lidí, jejichž vyprávění zaznamenali dokumentaristé Post Bellum v rozmezí let 2001–2011. Kompletní příběhy pamětníků, jejichž zkrácené verze jsou obsahem této výstavy, naleznete ve stejnojmenné komiksové knize, která bude na majálesu v prodeji. Akci jsme připravili ve spolupráci s projektem Paměť národa.

 

BESEDA S OLYMPIONIČKOU EVOU KACANÚ

14:00 – 15:00 | Pevnost poznání

Hrdá obyvatelka Olomouce se celý svůj život pere s životními nástrahami. Po jednom úrazu dokonce skončila na vozíku, ale rozhodně ne se životem. Naopak! Vítr do koleček jí vnesl sport. Začala se věnovat atletice a úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Jako česká paralympijská reprezentantka je i držitelkou zlaté paralympijské medaile a světového rekordu ve vrhu koulí z her v Pekingu 2008. Celkově za svou dosavadní kariéru nasbírala přes 100 cenných kovů a sbírá poctivě dál. Zároveň je kromě sportu i zaměstnankyní Katedry aplikovaných pohybových aktivit FTK UP a garantuje osvětové vzdělávací programy Paralympijský školní den. Přijďte se s Evou Kacanu seznámit, pobavit a podívat se na její paralympijské medaile.

 

GINGER THUNDER TRAVEL BLOG 

15:00 – 16:30 | Přednáška: Jak cestovat levně? | Pevnost poznání

Vítězka Mistrovství ČR v autostopu, Švýcarského mistrovství v autostopu a dvojnásobná vítězka LowCost Race se podělí o zážitky ze stopu, prozradí, jak cestovat úplně bez peněz, a ukáže, jak splnit i ty nejšílenější výzvy: stopnout si loď, vlak, přespat u sekuriťáků, podojit ovci, 24 hodin na vše říkat ano, zasnoubit se ve stopnutém autě, vařit v michelinské restauraci či se po cestě dostat za jeden večer na dvě různé svatby. Posuňte hranice svého myšlení i vy a dorazte na přednášku!

 

STREET ART FESTIVAL PRO MAJÁLES

14:00 – 21:00 | Altán v Bezručových sadech

Součástí letošního Olomouckého majálesu, který proběhne 9. května, bude také streetartová exhibice, pořádaná ve spolupráci se Street art festivalem. V rámci majálesových oslav předvedou olomoučtí umělci Pauser, Guiltee a Oliver v Bezručových sadech, jak vzniká streetartová malba neboli mural. Speciální prostor a barvy připravujeme i pro ty fanoušky, kteří si sami budou chtít vyzkoušet práci se spreji, a oslavit tak nejen majáles, ale i toto pouliční umění.

 

CHAOSCOMPANY 

14:00 – 21:00 | Altán v Bezručových sadech

16:00 – 18:00 | Workshop: Výroba plátěných tašek | Altán v Bezručových sadech

Chaoticky organizované olomoucké sdružení umělců, kreslířů, malířů, komiksáků, básníků, prozaiků a hudebníků. Vytváří díla nazývaná CHAOS. Velmi rádi šíří chaos mezi všechny bytosti světa. 
Chaosiště – takové hřiště, kde bude kreativita vířit. Snažíme se mířit na nudu a proti ní máme naše speciálni woodoo. Zaženeme ji uměním! Hlavní mise je být v klidu a společně se bavit. Co vás čeká? Bodypainting na přání, výtvarné aktivity (například tvorba cedulek s vlastním textem), chaos v přímém přenosu – streetart performance a vlastně nespočet neobvyklých zážitků, které nelze naplánovat. Hladký průběh zajistí olomoucká výtvarná skupina Chaoscompany a její přátelé.

 

CASCABEL 

19:30 | Altán v Bezručových sadech

Jsme organizace zabývající se pouličním uměním a jeho využitím pro práci s dětmi. Organizujeme volnočasový kroužek a příměstský tábor. Na majáles si pro vás připravíme workshop základů žonglování, pro zájemce i pár pokročilejších triků v passingu. Těšit se můžete také na vystoupení Cascabel Passing Trio.

 

OMOUCKÁ DÍLNA

14:00 – 19:00 | Bezručovy sady

16:00 – 18:00 | Workshop: Výroba plátěných tašek | Altán v Bezručových sadech

Olomoucká dílna – veřejná dílna s vybavením pro práci s dřevem, kovem, kůží i textilem. Najdete tu všechno: materiál, nářadí i radu a pomoc. Díky společné práci Olomoucké dílny a Chaos Company si na majálesu budete moci ušít vlastní plátěnou tašku a následně si ji potisknout, takže neváhejte a dorazte!

 

PIN UP & VINTAGE STUDIO 

17:25 | Módní přehlídka | Hlavní stage

Kalhoty do zvonu, široké brýle či perly a rudá rtěnka? Ponořte se do víru desítek trendů a stylů, které se odrážely v módě Československa i celého světa za posledních sto let. Přijměte pozvání na dynamickou exkurzi do šatníků vašich rodičů a prarodičů a nechte se inspirovat módou, která nestárne. Módní přehlídkou „100 let módy“ vás provede Pin Up & Vintage studio.

 

BRIGITTE NOIR B2B MAKROPULOS

21:30 – 0:00  | Divadelní stan

DJ set v režii Martiny Foldynové (UP AIR, Metro Family) a Jiřího Bejčka (UP AIR). Hudba na pomezí žánrů deep house a space disco, se špetkou techna navíc.

 

MÓDNÍ PŘEHLÍDKA UP BIKE A RIDE2SCOOL

18:35 – 18:55 | Hlavní stage

Projekty UP Bike a Ride2scool se Vám na Majálesu předvedou módní přehlídkou, která bude laděná do našich národních trikolór! Můžete se těšit na krásnou show, kterou oblékli místní šikovní návrháři (P.Š. Woodcraft, Sluší Ti to) nebo olomoucké autentické obchůdky (Fairly Local Design Shop, Flop Fashion Store). Modelové se Vám ukáží na suprových kolech od MOOLBIKE a Bajkazyl Olomouc, která si po přehlídce budete chtít hned koupit nebo alespoň podobná sestavit! Přijďte se na ně podívat, podpořit je a zároveň se nechat inspirovat módou na kole!

 

SLAM POETRY

18:00 | Altán v Bezručových sadech

Anatol Svahilec
Anatol Svahilec – slamer na plný úvazek a varietní kašpárek. Je mladší, než vypadá, trpí vizuální senilitou. Mistr ČR 2014. Český slam reprezentoval v Belgii, Polsku, Rumunsku, Ghaně či Kanadě.

Martin Schweitzer
Jihomoravský slamer, který zahájil kariéru na slamovém semináři Roberta Hýska. Po úspěchu na prknech olomoucké scény založil vlastní klub v rodné Břeclavi a úspěšně přináší slam do míst, kde o něm doposud nikdo neslyšel.

Ellen Makumbirofa

Jsem mulatka, jsem látka, jsem lepící páska, jsem kráska i krásy jatka. Nejsem asiatka, ale afričeška. Je mi dvacet jedna, studuju psychologii, píšu a performuji básně, písně i slamy, tančím, zpívám a hraju divadlo. Snůška protikladů. Bitevní loď. Fontána emocí. Světlo, co žádá si o smrt. Snažím se vnášet do lidských životů kouzlo, jiskru, záblesk něčeho jiného, hloubku, upřímnost, autenticitu, svobodu a bláznovství – prostě samu sebe. Až mě potkáte, jistě vás budu uvnitř analyzovat! Je Boha, je svá, nesvá-zaná žena, člověk jako ty, do nahoty svou duši svlékajíc, krajíc krásy, co v každém z nás, snažím se nabízet znovu, zas… tak kdo chcete, ukousněte.

Martin Helcman
Martin Helcman je a) kadet dekadencie; b) byrokrat anarchie; c) apoštol blasfémie; d) magister farmácie. Nihilista, alkoholický alibista. Nie je bez chýb, nie je bežný a zásadne nikam nebeží. Nemá scenár, jeho duša je naveky zatratená. Vlastným nákladom vydal zbierku básní O pálení.

 

 

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

STAND UP | STANDA 
Stand UP nebo hezky česky Standa je medvěd ušitý z chlupatých ponožek, kterého si pořadatelé Olomouckého majálesu Univerzity Palackého oblíbili natolik, že ho v roce 2013 učinili maskotem majálesu. Jméno přitom nedostal vůbec náhodné – Stanislavové slavili tehdy svátek právě v den majálesu (anebo byl majáles na svátek Stanislavů – záleží na úhlu pohledu). Tento sympatický dobyvatel všech zábavychtivých duší je od této doby maskotem olomouckých oslav jara, mládí, studentského života a akademických svobod, přičemž přísně dodržuje (a vlastně i udává) majálesový dress code – například v roce 2014 si v souladu s tématem pořídil slušivý superhrdinský kostým. Zkrátka maskot a ikona…

Víte, že…
– Standa má svoji šikovnou mámu? Už dříve jsme ji trošku vyzpovídali.
– má Standa i svoji facebookovou stránku? Lajkovat můžete zde.