Doprovodný program 2016
I letos vás nemine bohatý divadelní, filmový a další doprovodný program. Těšit se můžete hned na dvě filmové projekce nebo celodenní divadelní program! Nově dojde i na literární čtení, besedy se zajímavými hosty a nějakou tu výstavu. Program zde budeme postupně doplňovat.
MIME PRAGUE uvádí RADIM VIZVÁRY: SÓLO
SÓLO je Best of Radim Vizváry. SÓLO je průřez celou jeho tvorbou. Od klasické pantomimy, přes butó, fyzické divadlo, physical comedy až po současnou tvorbu mimického divadla. Vše v jednom autorském stylu Vizváry. I ta nejklasičtější pantomima v jeho podání je moderní, čistá a aktuální. Nechává se ovlivňovat jinými styly a žánry a vydává se svou cestou. Uvidíte díla klasická, moderní, poetická, komická. Budete se smát, budete brečet. Vše bez jediného slova. Radim je ke svému umění nepotřebuje. Dokáže vše vyjádřit jen díky svému tělu, pohybovým schopnostem a jedinečnému herectví. Zkrátka, uvidíte to, čemu se dnes říká pantomima. Koncept, režie a hraje: Radim Vizváry. Premiéra: 17. 4. 2016, Divadlo v Celetné.
DIVADLO DNO – FAGI (Jiří Jelínek, Michal Dalecký)
Už je to nějaký ten rok, co se na facebooku objevila “komiksová” postava Fagi. Divadlo DNO ji oslovilo a jako první může hrát její komiksy na divadle. Divoké písně, co nezařadíte, ale si na ně zařádíte. Ujeté loutky, co ujely a vás tu nechaly. Slovní smyčky, co se na nich jde oběsit. Kabaret, improvizace, písně, humor, zběsilost i v srdci – to je Jiří Jelínek a Michal Dalecký aka Žížala z Kanceláře Blaník.
Prověřená olomoucká improvizační liga O.L.I.V.Y rozjede svou věhlasnou improshow v divadelním šapitó. Za doprovodu živé hudby se stanete svědky přehlídky skečů a scének dle klasických pravidel tohoto relativně mladého, ale o to výraznějšího divadelního sportu.
DIVADLO TRAMTÁRIE uvádí KABARET NAHATÝ SHAKESPEARE
Pět v jednom aneb Pět nejslavnějších tragedií Williama Shakespeara v jedné divadelní komedii. Všechno, co jste chtěli vědět o Shakespearovi a báli jste se zeptat! Chytrá komedie, která se s nadsázkou a humorem věnuje pěti nejznámějším shakespearovským tragediím. Režisérem inscenace je hostující Jiří Trnka, který v současné době působí jako ředitel dvou severočeských divadel: Městského divadla v Děčíně a především slavného Činoherního studia v Ústí nad Labem. S Tramtarií Trnka nespolupracuje poprvé, v minulých letech zde uvedl inscenace Taxi vinyl a Ošklivec.
Benefiční představení v rámci Olomouckého Majálesu UP, více informací ZDE.
DIVADLO TRAMTÁRIE uvádí DRUHÝ ŽIVOT VERONIKY
Takže, je mi přes třicet a jsem sama. Tak se mi nedivte, že začínám malinko panikařit, jo? Vlastně malinko dost. Ale pak se to stane! Konečně, pane bože, to je on, muž mých snů, pan božský, muž s velkým M, konečně je tady! No moment, oni jsou hned dva?…Třicátnická komedie. O vztazích, životních rozhodnutích a taky o tom, kde jsme mohli být, kdybychom tenkrát udělali něco jinak!
Benefiční představení v rámci Olomouckého Majálesu UP, více informací ZDE.
ŽIVÁ KNIHOVNA organizace ARPOK, o.p.s.
Živá knihovna je zvláštním typem knihovny, kde si namísto papírových knih můžete vypůjčit knihy živé, představované lidmi se zajímavými životními příběhy, s nimiž byste se nejspíše jindy vůbec nesetkali. Živá knihovna funguje stejně jako ta normální. Podle krátké anotace si vyberete knihu a u knihovníka zjistíte, zda je možné si ji zapůjčit. Čtení probíhá formou rozhovorů, při nichž vás knihy nechají nahlédnout do svých životů. Během 20 až 30 minut máte možnost si s knihou popovídat, zeptat se na vše, co vás zajímá, a třeba se také zamyslet nad stereotypy kolem nás a v nás. Motto Živé knihovny zní “Nesuď knihu podle obalu.” Přijďte se dozvědět více o lidech okolo i o sobě samých! Těšit se můžete například na dumpster divera, buddhistu, tureckého feministu, řádovou sestru, “pankáče” policajta, pivo milujícího abstinenta a mnoho dalších. Informace naleznete ZDE.
ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA!, MARTIN FRIČ, 1938
Tematická projekce nesmrtelné klasiky pod širým nebem v Bezručových sadech. Vše se tu točí kolem studentského časopisu Řev septimy, který napsal kdosi ze septimánů reálného gymnázia v Přívlakách, a který šplhoun Krhounek předal třídnímu učiteli. Vzbudil v profesorském sboru značné pozdvižení, protože poněkud humorných způsobem pojednával o jednotlivých členech profesorského sboru. Zatímco mladý profesor Bartoš a starý moudrý pedagog Gábrlík dokázali přejít celou věc s humorem, zbytek učitelského sboru zahájí zuřivé pátrání po viníkovi, jehož přiznání je podmínkou pro zrušení zákazu k účasti na středoškolském sportovním turnaji.
OSM A PŮL, FREDERICO FELLINI, 1963
Na pomezí snu a reality. V roztříštěnosti režisérské sebereflexe. Tam někde se ocitl Frederico Fellini při tvorbě tohoto radikálního snímku. Tam někde se často nacházíme my sami. Proto jsme se rozhodli zvolit tento film pro poslední projekci letního semestru. Dřív než se s námi vydáte do parků a vzdálenějších míst po širým nebem, přijďte si vychutnat Krásný zmatek (tak film až do poslední chvíle sám tvůrce nazýval). Příběh o filmovém režisérovi, který se ocitá v profesní i osobní krizi, zmítán krásou žen i hledáním smyslu života.
LETNÍ KINO OLOMOUC uvádí SIN CITY – MĚSTO HŘÍCHU
Kultovní komiksová série Sin City začala vycházet v roce 1991 a o čtrnáct let později se dočkala filmového zpracování, na němž se společně s Robertem Rodriguezem (a Quentinem Tarantinem jako hostujícím režisérem jedné scény) režijně podílel sám Miller. Noirově stylizovaný snímek, který vznikl v produkci Troublemaker Studios v čele s Elizabeth Avellan a jejím bývalým manželem Rodriguezem, funkčně využívá konceptu v té době na popularitě nabývajícího síťového narativu, jenž proplétá několik příběhů postav, z nichž žádná není dominantní. Čtyři vzájemně propojené povídky kromě protagonistů spojuje prostředí titulního Města hříchu, jímž je korupcí prorostlé Basin City.
Letos poprvé budete moci na majálesu ochutnat trošku netradičnější kuchyni. Hmyzí speciality působí na trhu třetím rokem a nabízí širokou nabídku „hmyzích lahůdek“. Mimo jiné spolupracují s českou průkopnicí entomofágie (hmyzu využívaného jako potraviny) docentkou Marií Borkovcovou z Mendelovy Univerzity. A bude se na co těšit. Ochutnat budete moci například toto menu: Cvrček stepní pražený v domácím malinovém sirupu s rozinkami nebo Potemník brazilský na jeho oříškové poslední cestě, ležící na linecko-čokoládovém lůžku či Saranče stěhovavé smažené ve sladkém těstíčku s borůvkovým přelivem.
Na stánku nadace Depostium Bonum si budou moci malí i velcí návštěvníci vyzkoušet zahrát na různé netradiční nástroje, sestrojit si vlastní foukačku a vyzkoušet si různé další fyzikální pokusy. Ti nejšikovnější budou navíc odměněni zajímavými cenami. Nadace byla zřízena za účelem podpory české společnosti v oblasti vědy, výzkumu, vývoje a vzdělání. Nadace podporuje obory přírodovědné a technické, které přinášejí dlouhodobý prospěch celé společnosti a posilují její konkurenceschopnost v globálním prostředí. Nadace umožní nadaným, pracovitým a motivovaným lidem v přírodních a technických oborech prohlubovat a rozšiřovat své schopnosti, znalosti, vědomosti a zkušenosti.
Nenechejte si ujít premiérové literární čtení pro děti spojené s hlavolamy a dalšími hrami v Pevnosti poznání. Bóďa tráví léto u babičky a dědy na jižní Moravě. Děda má vinohrad a není proto divu, že zná magického pomocníka Vincenta. Bóďa v něj sice nevěří, ale svůj názor změní, když je jednu srpnovou noc požádá Vincent o pomoc. Ze slavného blešího cirkusu se totiž ztratila nejlepší akrobatka. Začíná tak velké dobrodružství v italských Benátkách. Kromě čtení z knížky budou pro děti připravené i různé hry. Autor knihy Martin Šinkovský pronikl do dětského světa před lety, když spoluvytvářel příběhy loutkových Krysáků. Kniha Vincent a Bóďa – Dobrodružství v Benátkách je jeho knižní prvotinou. Mimo jiné píše scénáře pro seriál Píp & Půp do dětské komiksové revue Bublifuk.
VENKOVNÍ FOTBÁLEK S OLOMOUCKOU DRBNOU
Jsem Olomoucká Drbna, a tímto bych vás ráda pozvala na čutnutí na jednom ze stolních fotbálků, které budou k dispozici v den Majálesu 4. května od 10:00 do 18:00 hodin, na Horním náměstí v Olomouci. Přijďte si užít den, zahrát si stolní fotbálek a přispět tím i na dobrou věc. Nejen, že se skvěle pobavíte, ale každou hrou i podpoříte opuštěné mazlíčky v olomouckých útulcích a depozitech. Takže sportu zdar, stolnímu fotbálku zvlášť!
PEVNOST POZNÁNÍ
V době konání Majálesu mají studenti vstup do interaktivního muzea vědy Pevnosti poznání se slevou, pouze za 50 korun. V ceně vstupenky je návštěva centra i digitální planetárium. Více na www.pevnostpoznani.cz.
DŽEM V PARKU
Zóna volné, nekontrolované kreativity, jež zasytí Váš zrak, sluch, čich i smích. Malovačky, halekačky a k tomu všemu hračky, připravené pro Nás/Vás? Malovat se bude na papír, krabice i jiné low budget formáty. Barvy na místě k dispozici, stejně jako hudební nástroje od kytar po perkuse. Více na: přímo na místě!
VÝBĚH MICHALSKÝCH SCHODŮ
Druhý ročník majálesového Výběhu Michalských schodů, nejdelšího schodiště v centru Olomouce. Vloni padly za 39 sekund, letos tomu bude jinak. Na vrcholu schodů totiž na účastníky bude čekat checkpoint se speciálním úkolem. Pořadatelem je tým webu Radost z pohybu, který působí na Fakultě tělesné kultury UP.
MEZI BUNKRY A VĚTRNÍKY (VĚTRÁNÍ 2016)
Jedenáctikilometrová trasa mezi Starým Městem (pod Sněžníkem) a Ostružnou ve vrcholcích na střetu Hanušovické vrchoviny a Rychlebských hor lemovaná prvorepublikovým opevněním a končící pod větrníky v Ostružné. Pohodová procházka. Sraz 8:30 před Olomouc, hl. n. Další podrobnosti nejpozději dva týdny před výletem.
KAREL POMAHAČ ft. MICHAL TŘÍSKA
Mikromagické schopnosti Karla uchvátí diváka každého věku a Michal vám předvede žonglérské triky všeho druhu, bezpečné i nebezpečné a samozřejmě svou osobní cirkusovou specialitu, jízdu na žirafě.
OLLOVE uvádí: QVÍZ!
Stand UP nebo hezky česky Standa je medvěd ušitý z chlupatých ponožek, kterého si pořadatelé Olomouckého majálesu Univerzity Palackého oblíbili natolik, že ho v roce 2013 učinili maskotem majálesu.
Jméno přitom nedostal vůbec náhodné – Stanislavové slavili tehdy svátek právě na majáles (anebo byl majáles na svátek Stanislavů – záleží asi na úhlu pohledu). Tento sympatický dobyvatel všech zábavychtivých duší je od té doby maskotem olomouckých oslav jara, mládí, studentského života a akademických svobod, přičemž přísně dodržuje a vlastně i udává majálesový dress code – například v roce 2014 si v souladu s tématem pořídil slušivý superhrdinský kostým. Zkrátka maskot a ikona…
Víte, že… – Standa má svoji šikovnou mámu? Už dříve jsme ji trošku vyzpovídali. – má Standa i svoji facebookovou stránku? Lajkovat můžete zde.