Nabitý univerzitní program: AFO, UPoint, Pevnost poznání a samozřejmě majáles

Na Univerzitě Palackého máme v těchto dnech napilno. Nejen že včera odstartoval jubilejní 50. ročník festivalu Academia Film Olomouc (AFO), ale během něj zahájí provoz centrum popularizace vědy Pevnost poznání a na Horním náměstí se také otevře dlouho očekávaný univerzitní obchod UPoint. A do toho všeho téměř finišují přípravy majálesu, který proběhne v podstatě za dva týdny.

AFO50

Městem putují davy lidí s modrobílými visačkami, kteří plní místnosti univerzity, kina či muzea. Každoročně se na AFO sjíždějí návštěvníci ze všech koutů republiky. Mimoolomoučtí na poslední chvíli shánějí ubytování na kolejích, u kamarádů, po hotelích či náhodných kolemjdoucích. Letos však AFO slaví své kulatiny. „A o to je více na očích,“ řekl ředitel festivalu Matěj Dostálek. Největším úspěchem pro něj a jeho tým je, že přijal pozvání přední britský biolog a popularizátor vědy Richard Dawkins. „Když máte zájem o Richarda Dawkinse, nestačí zvednout telefon. Za jeho návštěvou stojí dva roky intenzivního vyjednávání a využívání široké sítě kontaktů, kterou si AFO na mezinárodní úrovni buduje několik let,“ dodává Dostálek. Co všechno pořadatelé AFO pro návštěvníky připravili, najdete na www.afo.cz.

Pevnost poznání

V rámci festivalu otevře Univerzita Palackého v areálu Korunní pevnůstky první interaktivní science centrum na střední Moravě, nazvané Pevnost poznání. Jeho cílem je přiblížit vědu zábavnou formou široké veřejnosti, zejména mladší generaci. V budově bývalého vojenského skladu je instalováno několik interaktivních vědeckých expozic, návštěvníci uvidí například model oka nebo ukázku šifrovacího stroje Enigma, mohou také navštívit digitální planetárium. Slavnostního otevření se zúčastní i samotný Richard Dawkins, veřejnost bude moci do muzea poprvé zavítat v pátek 17. dubna. Zahajovací program plný chemických pokusů či paleontologie potrvá až do neděle. Navštívit Pevnost poznání budete moci samozřejmě i během majálesu. Podrobnější informace o science centru najde na www.pevnostpoznani.cz.

UPoint

Ještě než se však půjdete na pevnůstku vzdělávat, nezapomeňte navštívit UPoint, který se otevře o den dříve, tedy již zítra, v pravé poledne. UPoint má být nejen univerzitním informačním centrem a obchodem, ale také čítárnou a komunitním místem. Najdete ho na Horním náměstí v domě U Černého psa. Na facebooku se již několik dní hromadí fotky módní kolekce UniWearCity, také ukázky upomínkových předmětů s logem univerzity. Zápisníky, láhve na pití, deky, propisky, tužky – to všechno tu bude k mání. Mimo jiné zde bude také možnost zakoupit knihy nakladatelství Academia a vybrané tituly z produkce Univerzity Palackého. Kromě nákupu propagační předmětů naší alma mater – a také majálesu -, si zde můžete popít kávu s kamarády nebo zabít čas čekáním na přednášku. „Prostor bude otevřený i návštěvníkům, kteří si přijdou jen přečíst noviny či se začíst do některé z knížek patřících do fondu univerzitní knihovny,“ uvedl tiskový mluvčí univerzity Radek Palaščák. UPoint má také svoje webovky, stačí zadat www.upoint.upol.cz, přičemž na nich v blízké době poběží i e-shop.

Co z toho všeho plyne? Zastavte se na kafe do UPointu, poslechněte si zajímavou přednášku Richarda Dawkinse a v pátek si vyzkoušejte chemické pokusy. Bude to pro někoho možná únavné, ale o to úžasnější. A pak nezapomeňte nabrat síly, jelikož květen už klepe na dveře a pátý ročník majálesu s ním!

Text: Katka Čajanková, grafika: Oddělení komunikace UP