Majálesovým králem se stane David Koller. Panovník by měl být skvělej a pro všechny, říká

Žezlo, korunu a statut letošního krále Olomouckého majálesu UP převezme na slavnostní korunovaci na Horním náměstí v Olomouci zpěvák, bubeník a producent David Koller. Jednomu z nejrespektovanějších českých hudebníků insignie předá loňská královna, ředitelka Knihovny UP Helena Sedláčková. Koller se nejvíce proslavil jako člen kapely Lucie, která po tvůrčí pauze chystá nové album. K jeho posledním sólovým počinům patří i deska ČeskosLOVEnsko, jejíž název si majáles propůjčil do podtitulu letošního ročníku připomínajícího sté výročí vzniku Československa. Budoucí král v rozhovoru prozradil, v jaké fázi je nahrávání Evolucie či jak vzpomíná na historické mezníky naší země.


Namluvil jste hlas soše lupiče od vašeho kamaráda, výtvarníka Davida Černého, která už rok ručkuje na fasádě Muzea umění v Olomouci. Měl David Č. už dopředu vymyšleno, co a jak chce po vás namluvit? Jak to vznikalo?
To byla taková legrace, mluvit jako zloděj-horolezec. David si linii víceméně vymyslel a já se bavil několik hodin ve studiu hekáním, nadáváním či funěním. Myslím, že by socha zasluhovala malý upgrade, a to umístěním reproduktoru směrem dolů. Některé zvuky jsou trochu nečitelné, tak bych jim mohl ještě trochu pomoci či bych je vyměnil, a to především kvůli tomu, že v ulici u muzea je stálý a poměrně vysoký hluk. Možná že ale večer nebo o víkendu je to zase nahlas, tak třeba dát na barák nějaký potenciometr? (smích)

Letos plánujete s Lucií vydat nové album Evolucie. Prozradíte, kdo ho nakonec produkuje a v jakém stádiu nahrávání je?
Zatím vše děláme s Lucií u Pavla Karlíka ve studiu Sono. Čekáme, kdo nám s tím nakonec pomůže. Jednání s producenty již probíhají, tak se necháme překvapit, přeci jen jsme jenom „local star“ (smích). S natáčením jsme lehce za půlkou alba.

Jak vzpomínáte na rozpad Československa?
Rozpad jsem bral jako rozdělení jedné banky na dvě. Každej si chtěl vzít z toho svého a aby mu do toho nikdo z vedlejší země nekecal. Už tenkrát mi připadali Mečiar s Klausem jako ruský agenti… Můžeme si akorát přát, aby se mafie, které chtějí být vidět v politice jak bývalí členové STB, tak komunisti, vystrnadily z politických stran. Označení bývalý komunista je jistě stejné jako bývalý prospěchář, bývalý lhář, bývalý zloděj a člověk, který souhlasil třeba s popravou Milady Horákové.
Můžeme si přát, a to je především na mladých lidech a na těch co jim slouží paměť, aby se nevolili lidé, kteří jakýmkoli způsobem spolupracovali s extremisty, jako jsou komunisti a fašisti, anebo s tajnou policií STB, neřkuli KGB, silovčiky apod.

Máme si teď se Slovenskem co závidět či přát?
Slovákům přeji osvobození se od té jejich strašidelné korupce. A nám taky.

Při okupaci v srpnu 1968 jste měl osm let. Máte na to nějakou vzpomínku?
Bydleli jsme v Praze na rohu Sokolovský ulice. Jednou jsme házeli s bráchou na tanky dlažky, blbí kluci z druhýho patra… A když se na tebe otočí hlaveň a nevíš, zda střelí a potom se běžíš dozadu do bytu schovat… Ráno si pak myslíš, že se ti to možná zdálo.
Můj tehdy jedenáctiletý brácha běhal s dalšími lidmi z okolních domů do parku chytat a pálit tiskoviny, které shazovaly bolševický helikoptéry. V těch pamfletech nám nedobrou češtinou Rusáci psali, že jsme konečně v pohodě, v dobrejch rukou a kontrarevoluce že už byla poražena a bude líp. A bylo. Všude stály tanky a komunisti se těšili a byli velmi důležití. Nám dětem zakázali Junák. Vedoucího pro sichr na chvíli zavřeli do basy. „Super“ doba.

Už dlouho sledujete českou a slovenskou hudební scénu. S kým byste chtěl hudebně spolupracovat nebo si jen tak zahrát?
Já mám ty svoje kapely a to mi stačí. Rád si pochopitelně zahraju s kýmkoli, jen ta naše muzika není tolik free jako třeba jazz, tak se to moc nedělá. Improvizaci mám ale rád. Však nové věci vznikají často z improvizování. Mám bubenickou úchylku, a tak mám rád spoustu bubeníků. Například Martina Valihoru (Hiromi Uehara, IMT Smile, Prúdy, pozn. red.), který mi občas něco nabubnuje na moje desky. Úžasnej muzikant je Dalibor Mráz (Fernando Saunders), pak třeba Miloš Meier (Dymytry) nebo Martin Vajgl (Wanastowi Vjecy, Vltava).

Budete majálesový král. Jaký by podle vás měl být ideální panovník?
No určitě by to neměl být ruskej agent ani komouš. Měl by být skvělej a pro všechny!

Text: Tomáš Krejčiřík

Foto: archiv D. Kollera