Králem letošního majálesu se stane Josef Jařab

Po Allenu Ginsbergovi, Josefu Škvoreckém či fotografu Jindřichu Štreitovi převezme letos korunu krále majálesu Univerzity Palackého první polistopadový rektor UP – profesor JOSEF JAŘAB. Na jeho jméně se dohodli studenti stojící za přípravami oslav téměř jednohlasně.

V jubilejním roce tak přebere korunu nejen vynikající pedagog, překladatel a znalec americké literatury, ale také bývalý senátor, rektor Středoevropské univerzity v Budapešti a ve Varšavě, bývalý člen Rady ČT, člen Fóra 2000 a Vize 97, hostující profesor na Harvardově univerzitě a osobnost, jež se významně zasloužila o rozvoj univerzity po roce 1989.

„Sice jsem dvakrát starší než Allen Ginsberg, který když byl vyhlášen králem máje, tak to dávalo asi větší smysl, neboť když máte osmatřicet let, můžete kralovat déle, než když máte dvakrát tolik. Přesto jsem velmi potěšen, zvlášť v roce 440. výročí univerzity. Když totiž věnujete velkou část života práci pro a s univerzitou, tak jste s ní spojen skoro jako v manželství,“ okomentoval s nadhledem svou nominaci první polistopadový rektor. Korunu přitom převezme v úterý 7. května na Horním náměstí na balkonu radnice. Svědky jeho korunovace tak nebudou jen nejvyšší zástupci města a univerzity, ale také studenti a Olomoučané účastnící se majálesového průvodu.

S novopečeným králem vám samozřejmě přineseme brzy samostatný rozhovor. Do té doby více o Josefu Jařabovi naleznete zde:

http://revue.idnes.cz/premyslivy-obcan-josef-jarab-di5-/lidicky.aspx?c=A030224_210044_lidicky_pol

http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/rozhovor-s-josefem-jarabem-emeritnim-rektorem-univerzity-palackeho-20120613.html

 text: Ondřej Martínek, foto: Pavel Konečný