Ať žije král David Koller!

Novým králem Olomouckého majálesu Univerzity Palackého se stane ve středu 9. května na Horním náměstí zpěvák, bubeník, skladatel a producent DAVID KOLLER! Muž, který mimo jiné stojí za deskou ČeskosLOVEnsko (a to se nám líbí!) nebo jehož hlasem mluví ručkující socha Davida Černého na Muzeu umění Olomouc, se na vás velice těší. A my na něj a jeho projev taky. 

„Myslíme si, že David Koller má všechny vlastnosti, které by měl majálesový král mít – je zásadový, čestný, výmluvný a vzhledem k šíři jeho aktivit se dá říci, že je přímo renesančním člověkem,“ říká Lucie Kačerová z organizačního týmu. Název Kollerova alba z roku 2015 – ČeskosLOVEnsko – je navíc neplánovaně shodný s podtitulem letošního majálesu.

Korunu převezme David Koller ve 13:10 na pódiu na Horním náměstí z rukou loňské královny majálesu, ředitelky Ústřední knihovny UP Heleny Sedláčkové. Součástí korunovace bude rovněž projev nově zvoleného krále a sborový zpěv československé hymny. Odtud pak zamíří alegorický průvod v čele s králem jedoucím v kabrioletu Škoda Felicia z roku 1960 do Bezručových sadů, kde bude Olomoucký majáles UP slavnostně zahájen a kde se uskuteční hlavní program akce.

David Koller

Narodil se v roce 1960 v Praze, nyní žije v Mikulově, kde má nahrávací studio. Je jedním z nejrespektovanějších českých rockových muzikantů. Nejvíce se proslavil jako zpěvák a bubeník kultovní kapely Lucie, která po tvůrčí pauze v letech 2004 až 2012 opět koncertuje a letos na podzim vydá nové album Evolucie. Od roku 2006 koncertuje také se skupinou nesoucí jeho jméno. K jeho posledním albovým počinům patří deska ČeskosLOVEnsko (2015) a David Koller & Friends (2016), na kterém se podíleli jeho oblíbení interpreti (Katarzia, Mucha či Korben Dallas).

Od května 2017 po fasádě Muzea umění Olomouc občas ručkuje, nadává a funí socha lupiče Davida Černého, které Koller propůjčil svůj hlas. Loni spustil také web o zločinech komunismu nazvaný 90 milionů, určený především žákům a studentům, a vyšel o něm knižní rozhovor Who The Fuck Is David Koller?, který s ním vytvořil básník Milan Ohnisko. Společně s výtvarníkem Davidem Černým a režisérkou Alicí Nellis stál za vybudováním pražského kulturního centra MeetFactory. V roce 2008 se stal po tragické smrti bubeníka Pavla Grohmana koncertním bubeníkem kapely Chinaski.

V minulosti působil v mnoha českých skupinách (Blue Effect, Žentour, Jasná Páka, Pusa, Kollerband) a hostoval u řady interpretů (Pražský výběr, Žlutý pes, Hudba Praha, Richard Müller, Anna K., Miro Žbirka). Kromě producentské činnosti (Alice, Plexis, Walk Choc Ice) je také autorem hudby k filmům, na kterých se podílel s Michalem Dvořákem (Amerika, Poslední přesun, Mrtvej brouk). Jako herec účinkoval ve filmech Pražákům, těm je tu hej a Akumulátor.

Foto: archiv D. Kollera