Majáles retro: Vzpomínka na premiéru
Majálesové oslavy, které pro vás na začátek května připravujeme, budou naše již páté. Popáté letos dávají hlavy, srdce a síly dohromady studenti napříč fakultami Univerzity Palackého, prvně tomu tak bylo v roce 2010. Tým se sice od té doby notně obměnil, ale myšlenka “studenti pro studenty” zůstává a rozhodně je u příležitosti letošních půlkulatin na co vzpomínat.
Pojďte si tak s námi připomenout první ročník Majálesu Univerzity Palackého, který proběhl v pondělí 3. května na nádvoří Zbrojnice – a sice prostřednictvím reportáže Martina Višni (tehdy psanou pro studentský časopis Helena v krabici, z jejíž redakce se jádro majálesového týmu rekrutovalo), v archivu máme také několik fotek a video a našli jsme i plakát.
“Ač univerzitní majáles provázel už od ranních příprav déšť, korunovaci Štreita na balkoně radnice sledovala více než padesátka lidí a také třeba hranatá stonožka. Porsche nastartovalo a rozrůstající se zástup se za zvuku bubnů, které dávaly všem přihlížejícím jasně najevo, že studenti se dnes budou jen a jen bavit, vydal směr tereziánská zbrojnice, jejíž nádvoří bylo epicentrem všeho dění. Zde také přivítal majálesového krále rektor Univerzity Palackého Miroslav Mašláň, stejně tak i první porevoluční rektor Josef Jařab, předseda Akademického senátu UP v demisi Roman Kubínek či náměstek olomouckého primátora Jan Holpuch. Všichni také ke studentům, kterých ale nebylo zrovna mnoho, promluvili, přičemž Jařab vzpomenul majálesy v 60. letech minulého století. Pak již mohl program moderovaný nekonvenčním duem studentů „z hlavních sociálních vrstev“ začít.
A tak se na pódiu začaly střídat kapely, jako první domácí Hope Astronaut, pivo začalo pěnit, na nádvoří filozofické fakulty u poněkud zastrčených stánků studentských organizací se tu a tam někdo zastavil a vyzkoušel si třeba test z Markova evangelia (na bezvěrce jsem jednu a půl otázky ze čtyř tipl správně) či první pomoc anebo si mohl zakoupit výrobky fair trade. A do toho chvíli padal déšť a chvíli bylo „jen“ pod mrakem. Divadla se také proto přesunula na Konvikt, tedy až na Dávidlo, které si svá představení střihlo při střídání kapel rovnou na Zbrojnici mezi lidmi.
Přestože počet lidí na nádvořích kvůli stále aprílové obloze nebudil zrovna dojem masy, vernisáže fotografií čtyř studentů UP, která proběhla v knihovně a které se ujal Jindřich Štreit, se účastnilo lidiček překvapivě dost, snad padesátka. S blížícím se večerem ovšem na masy došlo – ještě vystoupení Sunflower Caravan poznamenal déšť, na Znouzectnost se již ale nádvoří solidně zaplnilo a pogovalo se, na Fast Food Orchestra zase pěkně letně vlnilo do rytmu, přestože bylo jasné, že slunce už do setmění nevyleze.
Tady, před závěrečným koncertem Two Men, ovšem moje majálesování končí, únava se začala hlásit o slovo a než ji přiživit, raději jsem se vydal vstříc vaně a přebírání fotek z celého dne. Majáles UP 2010, který se i přes nepřízeň počasí dá označit za vydařenou a příjemnou akci (čest pořadatelům), se přitom pomalu přesouval do klubů a hospůdek po Olomouci. Ještě závěrečná poznámka – jednou z vítězných masek se stalo Aprílové počasí, jak symbolické.”
Fotogalerii a zmíněné video z Majálesu UP 2010 najdete v našem archivu.
Text: Martin Višňa