Dlouhodobě jedna z nejpopulárnějších současných českých hudebních skupin, která vznikla už v roce 1988 na pražské Hanspaulce a která je známá svými energií nabitými koncerty. Založili ji dva spolužáci ze základní školy Milan Cais a Marek Huňát alias Mardoša.
Deset řadových alb, čtyři živáky z toho dva i na DVD a jeden pro stanici HBO, jedno koncepční a jedno remixové album, unikátní společný projekt s korejským Ahn Trio, jedno best of, šest reedičních vinylů, deset cen Anděl i jiných hudebních ocenění včetně alba desetiletí (Futuretro 2000), spolupráce se Symfonickým Orchestrem Českého rozhlasu, která rozběhla sérii společných koncertů s dalšími symfonickými tělesy napříč českou republikou, řada klipů a nespočet nejen klubových ale také výpravných halových a venkovních koncertů, jedna velká výstava mapující třicet let existence v Centru současného umění DOX, vizuálně dotažená a obsáhlá monografie s názvem TATALOG, chytré texty a do detailů propracovaná hudba i produkce - nějak takhle by se ve stručnosti dala shrnout dosavadní kariéra Tata Bojs.
58G je jihlavská rapová skupina, kterou tvoří TK27, Doktor a Humla. Číslo 58 odkazuje na začátek poštovního směrovacího čísla Jihlavy, kde rappeři vyrůstali. Pod nickem TK27 se pak ukrývá fotbalový záložník Tomáš Kučera, který před založením 58G hostoval na albu Cashanovy Bulhara. V roce 2020 se uvedli na scénu prvním mixtape 58 tape vol.1, na který navázali stejnojmenným 58 tape vol.2 hned o rok později. V říjnu loňského roku vydalo trio debutové album s názvem City Park, které se krátce po vydání dostalo na první příčku české albové hitparády. "City Park je triumfální album s vycizelovaným zvukem a tvrdými basovými linkami, co kopou jako facka o beton," napsal ve své recenzi na Aktuálně.cz hudební publicista Miloš Hroch. Album pokřtili v pražském Lucerna Music Baru a následně vyrazili na první oficiální tour po celé České republice. Letos v létě si je můžete užít mj. na pražském Frontline Festivalu nebo brněnském Pop Messe festivalu.
Bert & Friends je: Karel Svoboda i David Lynch, alternativa i pop, táborák i jazz, nadsázka i vážnost, panna i netvor.
Po prvotním virálu sóla na rybu v Plodech moří se Bertovi a spol. podařilo utvrdit svůj status zábavného, a přesto velmi sofistikovaného úkazu české scény, který je třeba brát vážně - mix barevného osmdesátkového dream popu, psychedelie a hezkých melodií z kapely nenechal nikoho na pochybách, že má před sebou velký objev poslední doby a s trochou štěstí i malinký náhled budoucnosti popu u nás. Po několika singlech a ikonických videoklipech kapela v roce 2019 vydala EP SUPR (nominované na Objev roku v Cenách Anděl) a odjela vyprodané turné, včetně naprosto plné MeetFactory v Praze. Loni kapela obdržela Cenu Anděl za videoklip roku k písni Piš mi básně z posledního oceňovaného EP Panna a netvor, a také vydala inovativní živák, který teprve proběhne, s názvem 2050: Live at Strahov, za který kapela obdržela Cenu Apollo.
V čele skupiny stojí Albert Romanutti, jehož autorský rukopis nezapře vystudovaného skladatele, ale zároveň také někoho, kdo chce dělat věci jinak a nově. Bert & Friends do českého popového rybníčku vnáší závan excentricity, která tady dlouho chyběla.
Mutanti hledaj východisko poprvé vylezli z bažin v roce 2010, vydali dvě alba, několik singlů a vzbudili pozornost lidí i hudebních publicistů a promotérů. Vysoká poptávka po Mutantech se dá vysvětlit jednoduše. Jiří Konvalinka a Jan Vejražka ostře vybočují z místní tradice macho rapu, který se navíc občas neostýchají posouvat zcela mimo. Mutanti nepřipomínají nic, co se na české scéně právě odehrává.
Pozornost si zaslouží i originální videoklipy Mutantů, v nichž vystupují známé herecké tváře, např. Berenika Kohoutová, Hana Vagnerová nebo letošní král majálesu Miroslav Krobot. Tvorba MHV bývá často označována jako těžko uchopitelná, ostře vybočující, úchylná, ale i epická a v našich poměrech natolik jedinečná, že vás mrazivě baví.
„Jediný o co nám jde, je vyprávět příběhy. Tak aby nás to bavilo a přišlo nám to dobrý. Jakkoli to zní hloupě. Prostě se upřímně podívat do sebe, a pustit ven co je tam schovaný.“
Husí kůže, charisma a lehkost. Soulová lehkost snoubená s intimní lyrikou přináší konejšivý mix na bázi jazzové hravosti. Nezaměnitelný hlas, současně jemný i drsný, jazzové bicí s lo-fi kytarou a basou, to vše je Luciana. Husí kůže, charisma a lehkost. Pražsko-brněnská kapela vznikla v roce 2019 jako fúze talentované soulové zpěvačky Luciany Tomášové (vokál) a brněnských muzikantů Jiřího Habarty (baskytara), Vojtěcha Vaidy (bicí) a Davida Pšenčíka (kytara).
Domácím zástupcem na letošním majálesu bude kapela Milenium, která celý hudební program zahájí. V čele skupiny stojí Daniel Režný, student 4. ročníku Zubního lékařství na Lékařské fakultě UP. Hlavní kytarista Juraj Marton je již absolventem fakulty a pracuje jako zubní lékař. Kapela tedy žertovně tvrdí, že by se měli přejmenovat na Zubenium.
Hrají spolu už několik let, ale teprve nedávno se začali více prezentovat, psát české texty a nahrávat skladby. Na loňském majálesu doprovázeli univerzitní sbor Ateneo a dočkali se velmi příznivých ohlasů.
Přijďte si poslechnout autorský melodický rock v podání Milenia.
Jedinečné spojení sportu a divadla na prknech, co znamenají svět. V improvizační show si každý může přijít na své. Diváci řeknou vystupujícím, co mají hrát a ti si to po svém přeberou a vytváří příběhy, které mohou ovlivnit Vaše životy. Vše co se odehrává vzniká a zaniká v témže okamžiku. Olivy jsou improvizační skupina, která v Olomouci funguje již od roky 2007 a stále je to baví.