Doprovodný program

Majálesová hudební a divadelní tramvaj

Specialita letošního ročníku! Majálesová historická tramvaj nabídne program pro potěchu ucha i oka. Pokud nastoupíte do předního vozu, budou jen pro vás hrát a zpívat EvaH, Tomáš Krejčiřík, Pavel Košutek nebo dýdžejka Amathyst. Ve druhém voze pak bude na programu výstava kreseb, autorské čtení, vystoupení studentského divadelního spolku Kucmoch nebo skupina Konsent a její stand-up proti sexuálnímu násilí.

Tramvaj vyjede ve středu 3. května v 11 hodin z Neředína a do 15 hodin bude jezdit a nabírat cestující na trase tramvajových linek 2/7.

Tramvaj pojede z Neředína kolem kostela sv. Mořice na náměstí Republiky, odkud bude pokračovat na Masarykovu třídu, dále na třídu Kosmonautů, Tržnici, náměstí Hrdinů a zpět na Neředín. Pozor, tramvaj nezajíždí na zastávku Hlavní nádraží.

Hospodský kvíz 450 let UP

Pomyslný zahřívací večer letošního majálesového veselí zahájí oblíbený hospodský kvíz. A protože letos slaví Univerzita Palackého 450. narozeniny, je téma kvízu jasné – zajímavosti z historie i současnosti naší alma mater. Vítány jsou týmy o maximálně šesti lidech, startovné se tentokrát neplatí. Své týmy můžete přihlásit (jméno týmu a cca počet členů) v komentářích facebookové události zde.

Kapacita místa je omezena.

Beseda s králem majálesu Miroslavem Krobotem

S králem letošního ročníku Olomouckého majálesu se můžete setkat v rámci talk show na parkánu Uměleckého centra UP. Držiteli Českého lva a Ceny Alfréda Radoka a dlouholetému uměleckému šéfovi Dejvického divadla bude otázky pokládat emeritní královna majálesu, členka činohry Moravského divadla Olomouc Ivana Plíhalová.

Talk show se uskuteční ve středu 3. května v 15.30 hodin.

Projekce filmu Kdyby radši hořelo

Letošní král majálesu Miroslav Krobot je uznávaným divadelním režisérem, etabloval se ovšem rovněž jako herec. Za svůj výkon ve snímku Příběhy obyčejného šílenství získal Českého lva, výrazné role ztvárnil ve filmech Alois Nebel, Revival či Okresní přebor - Poslední zápas Pepíka Hnátka. V loňském roce měl v našich kinech premiéru film Kdyby radši hořelo, v němž si Miroslav Krobot zahrál náčelníka hasičů. Obyvatelé vesnice se chystají na Velikonoce, chlapi před hospodou komentují zelené pivo a nebezpečí chemtrails, když oslavu na návsi naruší náraz dodávky do kašny. Řidiči se podařilo zmizet, lidem je ale jasné, že šlo o teroristický čin. Bezpečí celé vesnice teď závisí na hasičích, na jejich odhodlanosti a akci.

Komedii Kdyby radši hořelo uvedeme ve spolupráci s Pastiche Filmz ve středu 3. května v 19 hodin ve filmovém sále Uměleckého centra UP.

Debata o destigmatizaci duševního zdraví u nás

“Přece nejsem blázen, psychologa nepotřebuju!”

Nechat si pomoct, když už je toho na nás v danou chvíli příliš, je někdy ten nejodvážnější krok, který můžeme udělat. Obzvlášť když se jedná o duševní zdraví, které je v naší evropské společnosti bohužel stále tak trochu zahalené pláštěm stigmatu. Odhaduje se, že více než 25 % dospělých za svůj život projde duševním onemocněním a asi 20 % dětí se potýká s problémy v oblasti duševního zdraví. Statistiky tak snadno neovlivníme, náš přístup k této problematice ale ano, tak o tom pojďme zjistit více.

Jak vypadá péče o duševní zdraví u nás? Co to je reforma psychiatrické péče a jaké změny přináší? Jak se k péči o duševní zdraví staví v zahraničí? Jaká odborná pomoc je dostupná na naší univerzitě? A jak si takového odborníka na duševní zdraví najít? To všechno jsou otázky, na které budeme společně se specialisty z různých odvětví hledat odpovědi ve středu 3. května.

Debata na parkánu Uměleckého centra UP začíná v 16.30 hodin.

Debata je pořádána ve spolupráci s Eurocentrem Europe Direct Olomouc.

Street Dance Workshop / Street Art Workshop

Hip hop, house dance, funk, dancehall, to vše patří do škatulky street dance. Ukázky moderních "pouličních tanců" předvedou a k tomu vás nové kroky a figury naučí členové tanečního studia JUST US.

Workshop začíná ve středu 3. května v 17.30 hodin na parkánu Uměleckého centra UP.

A pokud se vám nebude chtít tancovat, nevadí. O kousek dál na parkánu povede ve stejný čas workshop uznávaný zástupce street artu Oliver Heller, jehož dílo můžete obdivovat v Bezručových sadech v Olomouci nebo v prostějovském kinu Metro 70. Jeho umělecká tvorba je velmi rozmanitá a zahrnuje nejen graffiti a muraly, ale i instalace a performance. Oliverovy práce, často vycházející z komixové estetiky, jsou vidět nejen v České republice a jeho umělecká díla jsou vnímána jako tvůrčí zásahy do veřejného prostoru, které přinášejí nový pohled na městskou krajinu a rozšiřují hranice tradičního umění.

Vyhlášení vítězů souboje fakult v darování krve

Darovat krev a pomoci tak své fakultě k vítězství v celouniverzitním souboji. Taková je náplň akce Vyhrň rukáv, kterou už třetím rokem Studentský spolek Fakulty zdravotnických věd UP. Dobrovolní dárci mohli krev či krevní plazmu darovat od poloviny února. Soutěží se ve dvou kategoriích – v první získá vítězství fakulta s největším celkovým objemem krve darovaném studenty a zaměstnanci, ve druhé pak fakulta s nejvyšším procentuálním zastoupením dárců z řad studentů. Kdo to bude letos?

Organizátoři předají ocenění zástupcům vítězných fakult na Olomouckém majálesu, a to ve středu 3. května v 16 hodin na pódiu na nádvoří Zbrojnice.

Majáles 2023 - Semestr v plném PROUDu vol. 2

Přijďte v úterý 2. května do Lanového centra PROUD na Lazcích. Od 14 do 20 hodin si tu můžete vyzkoušet individuální překážky pro jednotlivce i týmové překážky pro dvojice. To vše pro studenty a zaměstnance univerzity za majálesové ceny. Čeká na vás také několik soutěží o hodnotné ceny, chill out zóna s občerstvením, opékání špekáčků a k tomu navrch slush margarita!

Den s Kariérním centrem UP

Kariérní den se uskuteční 2. 5. 2023 od 12 do 16 hodin v nových prostorách Kariérního centra UPOL, Křížkovského 8, Olomouc.

Program:

12.00 – 13.30 Jak uspět při vstupu do praxe – workshop

Workshop na téma „Hack the job interview“ – praktické rady, jak se připravit na pohovor, co čekat a nečekat za otázky, ale i o tom, jak vyladit životopis. Akce je orientovaná na praktické postřehy lektora z praxe ze společnosti Kyndryl.

13.30 – 14.30 Seznamte se s inspirativním podnikatelským příběhem Jiřího Holuba

Seznamte se se inspirativní cestou v podnikání a osobním příběhem spoluzakladatele Sirupárny. Poslechněte si příběh o rodinných receptech, propojený s druhou podnikatelskou story vedoucí až k přírodnímu koupališti Poděbrady.

14.30 – 16.00 Smysl v práci – workshop

Život je příliš krátký na to, abychom ho trávili v prostředí, které s námi neladí. S lidmi, kteří si nás neváží. Nebo činnostmi, které nám berou energii. Které faktory nejvíce ovlivňují spokojenost v životě i v práci? Jak se to liší generačně? O tom všem se více dozvíte od lektorky Dity Palaščákové. S ní se podíváte na to, jak si zvědomit vlastní cestu, poznat, co dává smysl nám a co chcete rozvíjet.

12.00 – 16.00

Po celou dobu trvání kariérního dne bude Kariérní centrum Univerzity Palackého v Olomouc nabízet kariérní poradenství i kontrolu CV. Není potřeba se registrovat.