Královna a král majálesu 2022

Poslední právoplatnou královnou majálesu se v roce 2019 stala herečka a zpěvačka Erika Stárková. Čínská chřipka tomu tak chtěla, aby pomyslné královské žezlo nebylo od té doby nikomu dalšímu uděleno. Proto jsme na letošní majáles pozvali rovnou královský pár! Co by to bylo za správnou narozeninovou oslavu bez tance?

Královskou korunu převezmou na nádvoří Zbrojnice olomoucká rodačka, lektorka tance a vítězka první řady StarDance KRISTÝNA COUFALOVÁ a porotce téže soutěže, náš absolvent, a hlavně tanečník a choreograf JAN TOMÁNEK! Součástí programu bude také taneční workshop s naším novým královským párem na nádvoří filozofické fakulty (Křížkovského 10), a to ve středu 25. května od 17 hodin. To si rozhodně nesmíte nechat ujít!

Samotná korunovace se uskuteční ve středu 25. května na balkoně radnice na Horním náměstí. To vše za účasti rektora UP Martina Procházky, primátora Olomouce Miroslava Žbánka, hejtmana Olomouckého kraje Josefa Suchánka nebo předsedy Akademického senátu UP Jiřího Langera. Na místě bude i několik minulých králů a královen – profesor Josef Jařab, herečka Ivana Plíhalová nebo fotograf Jindřich Štreit. Korunovaci bude předcházet tradiční majálesový průvod, který vyrazí ve 13 hodin ze Zbrojnice směrem na Horní náměstí. A odtud po korunovaci zase zpět na Zbrojnici, kde bude majáles slavnostně zahájen a kde dojde i na soutěž masek z průvodu. Více o tom, co průvod je, jak se do něj zapojit nebo co vyhrát, najdete zde

Kristýna Coufalová 

K tanci se dostala díky svým rodičům, kteří v Olomouci založili Taneční školu Coufalovi. Později začala tančit v Tanečním klubu Olymp Olomouc. Když v roce 2006 přišla příležitost v první řadě pořadu StarDance, výzvu přijala, a společně s hercem Romanem Vojtkem se jim podařilo zvítězit. Po StarDance se Kristýna Coufalová vrátila do soutěžního světa tance a společně s Robinem Ondráčkem tančila dalších osm let v DSP Kometa Brno. Po patnácti letech přišla další nabídka do StarDance, kterou přijala. V roce 2021 Coufalová společně s partnerem krasobruslařem Tomášem Vernerem vybojovali pomyslný bronz. 

Jan Tománek

Tanec je pro něj nejen celoživotním koníčkem, ale i povoláním, kterému se věnuje více jak 30 let. Začínal v Ústí nad Labem a po vojenské základní službě se ujal tanečního klubu v nedalekém Mostě, kde zažíval první nejen taneční, ale i trenérské úspěchy. S tanečním klubem 1976 Most, se mu podařilo vyhrát Mistrovství ČR a na Mistrovství Evropy v latinských formacích získat 3.místo.  V roce 2006 se zúčastnil historicky první řady taneční show Stardance, kde na parketě provázel moderátorku Jolanu Voldánovou. V dalších řadách tančil se sportovkyní Šárkou Kašpárkovou a modelkou Pavlínou Němcovou, a ve dvou posledních ročnících zasedl do poroty tohoto pořadu. 

Přehled králů/královen Olomouckého Majálesu Univerzity Palackého:

 • 2020/2021 se Olomoucký majáles nekonal
 • 2019 – herečka a zpěvačka Erika Stárková
 • 2018 – zpěvák, skladatel a bubeník David Koller
 • 2017 – ředitelka Knihovny Univerzity Palackého v Olomouci Helena Sedláčková
 • 2016 – herec, moderátor a zpěvák Marek Eben
 • 2015 – kanoista Richard Hála
 • 2014 – zpěvák a výtvarník Jaromír Švejdík
 • 2013 – emeritní rektor Univerzity Palackého Josef Jařab
 • 2012 – Olomoucký majáles se nekonal
 • 2011 – herečka Moravského divadla Olomouc Ivana Plíhalová
 • 2010 – dokumentární fotograf Jindřich Štreit