Hudba & divadlo

Annabelle

Nalepovací obličejová tetování a žlutá barva – to je ANNABELLE, letos 3x nominovaná na objev roku včetně prestižních Cen Anděl. Zpěvačka původem z Prahy, která studovala hudbu v Londýně, kde zároveň koncertovala. Po návratu do Prahy začala ANNABELLE pracovat na svém skládání a produkci. Její singl „Dadae“ loni úspěšně obhájil svou pozici mezi 20 nejhranějšími písněmi v českých rádiích, potom, co se na Evropě 2 vyšplhal do nejvyšší rotace, kde se držel až do konce roku. Mezi další singly patří „Roles“ s téměř 270 000 streamy na Spotify, nebo „Black Hole“ s téměř 300 000 streamy. ANNABELLE se zároveň často objevuje na obalech playlistů od Spotify včetně New Music Friday playlistu, kde se umístila na první pozici se svým singlem ANXIETY.

Video >

Circus Brothers | disco-balkan band

Kapela Circus Brothers je pevná součást klubové a festivalové scény v České republice. O jejich energii, disco-balkánu a večírcích se vždy mluví ještě dlouho. Na ulici, v klubech i na pódiích festivalů baví tisíce fanoušků,kteří na jejich show tančí často až do ranních hodin a posledních sil. Základem každého koncertu je disco-balkan, v kterém kombinují balkánskou dechovku, diskotékový beat, laciný pop, špinavý house, drsný rap a líbivý folk.

Za zmínku stojí také společný koncert s legendárními Fanfare Ciocarlia a vystoupení na prestižní akci Eurosonic 2019. Přijďte na koncert a poznejte energii Circus Brothers!

Video >

Malalata

Hudební projekt MALALATA působí na scéně již 14 let a je synonymem pro jedinečnou fúzi balkan beats, gypsy music, reggae a world music. Dvojice slovenských DJs spojuje tyto rytmy osobitých setů, které doplňuje o nespoutanou a nakažlivě energickou performance. Pod taktovkou MALALATA pulzovaly nejen kluby po celé Evropě, ale také ve vzdáleném Japonsku či Mexiku. Duo svojí show roztancovalo festivaly Colours of Ostrava, Pohoda, Grape, Uprising a vystoupili na jednom pódiu s esy jako Parov Stelar, Goran Bregović, Shantel, Mahala Rai Banda nebo Fanfare Ciocarlia. Od roku 2011 navíc baví českou a slovenskou scénu žánrovou party Balkan Bashavel, která si svojí unikátní atmosférou získala tisíce věrných fanoušků.

Video >

Michal Horák

Je mu 23 let, ačkoliv prý vypadá na padesát. Píše písničky o věcech, co ho baví, a doprovází se nejčastěji u toho na klavír nebo kytaru. Lítá z žánru do žánru, ale myslí si, že to je všechno hlavně folk. V nejlepších letech vyhrál několik talentových soutěží, (což završil výhrou Objevu roku v anketě Zlatý slavík 2021 a nominaci na Cenu Anděl) a od třinácti let koncertuje všude možně. Taky vydal několik singlů, jejichž počet „vjůs“ se na YouTube pohybuje v řádcích statisíců až miliónů, z čehož má velkou radost. Na podzim roku 2019 vydal svoje první album s prozíravým názvem „Michalovo cédéčko“ a na podzim roku 2021 svoje druhé CD jménem „Michalbum“, což dokazuje, že mu při vymýšlení názvů alb nedochází fantazie. A jinak pilně studuje pedagogický obor na Karlově Univerzitě.

Video >

N.O.H.A.

Mezinárodně proslavená česko-americká kapela hrající na pomezí stylů drum&bass, world music a dub step. Na pódiu N.O.H.A. exceluje jako smršť vydávající ze sebe nakažlivou pozitivní energii, což potvrdily reakce na jejich četná vystoupení, kde hity jako Di Nero, Wanna Play, Dive In Your Life, a hlavně Tu Café vynesly kapelu na ta největší festivalová pódia v Evropě. Svou zřejmou sympatií pro tradiční hudbu a multikulturnost rozbíjí kapela hranice mezi hudebními směry různých kontinentů a přirozeným způsobem spojuje dynamický nadupaný groove s živou, veselou a hravou performancí. Zakládající členové kapely N.O.H.A., kapelník Philip Noha a MC Chevalier Hadley, se od samého počátku existence kapely soustředili na to, aby měli kolem sebe inspirativní, kreativní a endorfiny překypující muzikanty.

Video >

The Valentines

Láska, růžová a kytary. The Valentines jsou královéhradecká popová kapela, která vznikla v roce 2017, hrající ve složení Honza Doležal – baskytara / zpěv, Ondřej Čepek – kytara / synth a Matěj Novotný – bicí. Mladé hradecké trio, oscilující mezi 80s estetikou Let's Dance Davida Bowieho a současným kytarovým popem, hraje dle svých vlastních slov „veselé písničky o těch nejsmutnějších věcech“. V roce 2019 The Valentines zvítězili v hitparádě neobjevených Startér Rádia

Wave, čímž si vydobyli možnost natočit videoklip "Did My Back Hurt Your Knife?". Jejich single "Just Us" se také objevil jako jediný song ve filmu Tiché doteky nominovaném na Českého lva za rok 2019. Skladbu, která byla natočená doma v pokoji, se kterou se The Valentines dostali do českého finále Eurovision Song Contest, stejně jako dvě předchozí skladby, produkoval frontman Honza Doležal a Filip Vlček, který stojí i za jejich mixem.

Video >

Trocha klidu

Trocha Klidu je čtyřčlenná česká pop-rocková kapela, která si zakládá na divoké energii živých vystoupení, českých zpěvných textech a přátelství. Naším snem je rozhýbat každého našeho diváka a objíždět české kluby a festivaly.

Máme bohaté koncertní zkušenosti. Mezi ty libozvučné patří například tour s UDG, tour s Pokáčem, České Hrady, Rock For People, Colours of Ostrava, předskakování Chinaski, Mirai, Ewě Farné, Marku Ztracenému a dalším.

Video >

The Silver Spoons

The Silver Spoons je anglicky zpívající česká indie pop-rocková kapela z Prahy, aktivní již téměř 6 let. Kapelu tvoří zpěvák anglicko-francouzského původu Augustine Dunn, Jan Janíček (basa), Jaroslav Janda (kytara), Štěpán Bína (bicí) a Dimitrije Maksimovic (klávesy). Na konci roku 2018 vydala kapela svůj singl „He’s Got My Money Now“, který jí dostal do mainstreamového povědomí, a který vypráví o strastiplné cestě muzikanta za úspěchem v dnešním hudebním průmyslu. Díky této písničce a dalším dvěma singlům si kapela vysloužila cenu Žebřík za Objev roku 2018, Cenu OSA za Nejúspěšnějšího mladého skladatele či 2 nominace na Hudebních cenách Evropy 2 včetně Kapela roku 2020. Kapela v lednu 2022 vydala dlouho očekávané debutové album Come and get it, na kterém se podílel legendární Danny Saber jako producent několika písní. The Silver Spoons jsou známí energickými koncerty ve kterých nechybí bluesrocková špína ani soulová citlivost.

Video >

Ventolin & Myslivec DJ set

Dva matadoři a oblíbenci české klubové scény přijedou do Olomouce, aby roztancovali i ty nejprkennější povahy a ukázali, zač jsou toho kvalitní taneční a techno rytmy loket. Ventolin a Myslivec vytáhnou své mašinky a čudlíky a rozjedou neodolatelné DJ sety plné svých oblíbených producentů a elektroniků, které mají rádi a které budete mít záhy rádi i vy. Not Waving, Paranoid London, house, psychedelické techno, acid a severský funk a to nejzajímavější z aktuální taneční hudby. Troje střevíce s sebou, protože s Ventolinem a Myslivcem budete tancovat – a ne že ne.

Video >

Page Turners

Page Turners je kapela pro introverty, kteří si rádi zatančí a extroverty, kterým je občas smutno. Ve své hudbě spojují lásku ke kytarovému indie, hip-hopu a rnb beatům. Kluci z Page Turners tyhle žánrově rozmanité prvky přenáší do svých songů, ve kterých se snaží dosáhnout rovnováhy mezi rockem a trapem, minulostí a současností, nostalgií a pohledem do budoucna. Fanoušci kapely z Prahy si jejich koncerty užívají už víc než tři roky. Posluchači z jiných měst mají přístup k hudbě Page Turners skrz veškeré streamingové platformy a také na YouTube, kde lze najít mystický klip na jejich song Ema udělaný ve spolupráci s mezinárodní umělkyní Galinou Kazimi. Jeden básník tento klip popsal jako šíleně krásný. Časopis Headliner zařadil Page Turners do 50 naději české hudby.

Video >

 

My Own Star

My Own Star je nová olomoucká čtyřčlenná kapela, kterou charakterizuje spojení funku, darkpopu a groovu. Ostrá kytara, spletité rytmy a tajuplné melodie připravovaného alba, zazní na majálesu na parkánu Konviktu v divadelním stanu ve středu 25. května od 16.00! 

Tomm Procházka

Frontman olomoucké kapely Dirty Old Dogs. Mimo kapelu se věnuje pouličnímu buskingu v ČR i v zahraničí. Jako Multiinstrumentalista má za sebou má sólové projekty DEAFMANTRA a NEON JULIET a v minulosti účinkoval v kapelách AMORFIA a NYLON JAIL.

Tomáš Krejčiřík (Hope Astronaut)

Písničkář a frontman olomoucké kapely Hope Astronaut tvoří hudbu vycházející především ze zahraničních folk-rockových kořenů. Se skupinou zatím nahrál tři alba, nejnovější Balance in the Heights produkoval Tomáš Neuwerth (Kittchen). Vystupuje často na akcích typu open mic, zahrál na irském festivalu Live Mic Weekender či The Scratcher Sessions v New Yorku. Více zde.

Video >

James Harries (GB/CZ)

James Harries, hudebník z anglického Manchesteru žijící od roku 1990 v Česku, se pod delší odmlce zastaví i s kapelou v Olomouci, kde má silnou fanouškovskou základnu. James si stále drží svou linii písničkáře se strhujícím živým projevem. Jeho koncerty jsou jedinečným zážitkem plným emocí. Ať už jsou jeho silné melodie melancholické nebo plné hravosti a euforie, vždy má naléhavost Harriesova hlasu pořádnou dávku charismatu. James nepostrádá energii mladíka ani lyrické vyjadřování básníka. Pobíhá po pódiu, srší vtipem, vypráví historky, které se člověku dostanou pod kůži a umí natlačit slzy do očí nebo vás rozesmát. Více zde.

Ivo Blahunek

Ivo Blahunek je mladý charismatický popový zpěvák, který si pomalu vyšlapává cestu na české hudební scéně. V minulém roce vydal celkem 3 skladby, z toho dvě podepsané pod Warner Music Czech Republic. Skladby také rotovaly v nejposlouchanějších českých rádiích. V roce 2022 zamíří na přední české festivaly Sázava Fest a Colours of Ostrava. Ivo je nejvíce ovlivněn moderní světovou pop/alternative scénou, a to zejména autory jako Shawn Mendes, Charlie Puth či Bruno Mars. Ivo se ubírá cestou vydávání singlů, ovšem v blízké budoucnosti chce vydat své debutové EP pod hlavičkou Warner Music. V téhle chvíli se rozhodl své koncerty posunout o level výš, a tak v tomto bude koncertovat s kapelou, se kterou již teď připravuje na skvělou show!

ATENEO – KOMORNÍ SMÍŠENÝ SBOR UP

Smíšený komorní sbor Ateneo Univerzity Palackého v Olomouci reprezentuje a propaguje naši alma mater již 21. rok. Po covidové uzávěře, kdy sbory nemohly ani zkoušet, ani vystupovat, se pomalu rozbíhá opět koncertní činnost. Ateneo si na letošní majáles připravilo program z oblasti populární hudby. Jde zejména o sborové aranže evergreenů populárních písní jako Africa nebo Lemon Tree a výběr z úspěšných muzikálů The Lion King, Moulin Rouge a dalších.

DJ MC

Tento komisař v oblasti kvalitní hudby, má více než 10letou zkušenost ve svém oboru. Mimo to je rezidentem v jednom z nejoblíbenějších Olomouckých klubů 15 minut music club. Zaujme především svým neotřelým setem mnoha stylů a také svojí rádoby bradkou. Preferuje hudební styly jako EDM, HOUSE, DNB a lidové písně, ne nutně v tomto pořadí. On i jeho "bradka" se na Vás budou těšit na letošním Majálese.

Hejčíňan

Hudecká muzika Hejčíňan se zabývá tvůrčí interpretací lidových písní nejrůznějších folklorních oblastí Moravy a Slovenska. Muzika působí na Gymnáziu Olomouc-Hejčín a během její takřka desetileté existence jí prošlo už na dvacet studentů, kteří zpívají a hrají na housle, violy, kontrabasy, flétny a klarinety. Skupina pravidelně účinkuje na olomoucké radnici, na slavnostech olomouckých čtvrtí a stala se i pilířem představení Zbojnická balada. Ochutnejte dobrou muziku nabitou mladistvým elánem a radostí!

Improshow - Olivy z Olomouce

Jedinečné spojení sportu a divadla na prknech, co znamenají svět. V improvizační show si každý může přijít na své. Diváci řeknou vystupujícím, co mají hrát a ti si to po svém přeberou a vytváří příběhy, které mohou ovlivnit Vaše životy. Vše co se odehrává vzniká a zaniká v témže okamžiku. Olivy jsou improvizační skupina, která v Olomouci funguje již od roky 2007 a stále je to baví.

Slam poetry aneb Vycházející hvězdy UP

V horizontu posledních měsíců na olomoucké slamové scéně zazářilo několik talentů studujících na UP. Tuto nevídanou performativní konstelaci oslavíme majálesovým slamem, na němž vystoupí medailisté poslední Slamastyky: náruživý šumperský vypravěč MALDA a s ním existenciálně temné a výbušně energické supernovy IZIT a KARI. Po skalinách Konviktu bude šumět ANEŽKA VON BÖHMERWALD a řádný břink dodá ŘEMŘICH, jemně otřískaný slamer z Orlických hor. Střet univerzitní poezie s tvrdou realitou ztělesní mimořádný host – loňská finalistka mistrovství ČR ve slam poetry a epicky krutopřísná úřednice z Brna RYŠKA RIOT! O beaty mezi výstupy se postará DJ Elzeeno von Beneshow, moderuje Bob Hýsek. O vítězi rozhodne divácká porota.