Doprovodný program 2022

Lanové centrum Proud
23. května

Lanové centrum PROUD – zábava na zemi i ve vzduchu

Přijďte s kamarády v pondělí 23. května do Lanové centra Proud na Lazcích a zkuste společně překonat překážky ve výšce 10 metrů. Vyzkoušet můžete individuální překážky pro jednotlivce i týmové překážky pro dvojice. To vše pro studenty a zaměstnance univerzity za majálesové ceny. Čeká na vás také Velká adrenalinová houpačka, která vám nabídne nejen let volným pádem, ale také výhled na Olomouc z 16 metrů! Nejsi milovník adrenalinu a výšek? Nevadí! V areálu můžeš vyzkoušet i aktivity na zemi nebo jen posedět s přáteli u piva. V areálu se nachází občerstvení s nabídkou čepovaných nápojů a rychlých jídel. V rámci Majálesu pro vás budou připraveny soutěže o hodnotné ceny a v odpoledních hodinách se můžete těšit na živou hudbu a opékání špekáčků.

Bezručovy sady (mezi altánem a Michalským výpadem)
24. května

Odkryté příběhy 20. století – Institut Paměti národa Olomouc

Návštěvníci se během exkurze bývalého protiatomového bunkru seznámí s dramatickými osudy pěti pamětníků války a komunismu z Olomouckého kraje. V centrální části je možné v ucelených sekvencích zhlédnout průřez toho nejzajímavějšího z celé sbírky Paměti národa. Výstavu doplňují velkoformátové projekce archivních fotografií obohacené originálním zvukovým designem.

Olomoucký Institut Paměti národa sídlí v bývalém krytu v Bezručových sadech, který vznikl v polovině 50. let 20. století jako velitelství štábu civilní obrany. Podzemní prostory zasahují do městských hradeb, kryt má dvě patra a je rozdělen na 39 místností. Ponuré a chladné zdi krytu jsou vhodným místem pro vyprávění příběhů 20. století z Olomouckého kraje.

Exkurze probíhají 24.5. v 19:00 – 20:3025.5. ve 14:00 – 18:00 a také každou středu, pátek, sobotu a neděli 14:00 – 18:00

Lanové centrum Proud
24. května

SlimStudio – Jumping

Jumping je dynamická a zábavná forma cvičení. Střídají se rychlé a pomalé série, při kterých kromě sprintu a různých stylů skákání procvičíte během posilování celé tělo. Oproti běžnému skákání, nebo běhu jsou veškeré nárazy na klouby utlumeny, a proto je jumping vhodný také pro lidi trpícími problémy s kyčlemi a koleny. V rámci majálesu si můžete jumping vyzkoušet se skvělými lektorkami ze SlimStudia Olomouc. Přijď si pořádně máknout, nebo to jen vyzkoušet 24. května odpoledne. Co přesně tě čeká? 3 trenérky, 10 trampošek, pecka zvuk, a hlavně spousta endorfínů! Nahoď sportovní outfit a přijď si „zadupat“! Chcete-li si zapojit, mrkněte na rezervační systém zde, bloky jumpingu jsou pro vás připraveny od 15:30–19:00.

Budeme se na vás těšit v Lanovém centru na adrese PROUD, z.s. Na Střelnici 48!

instagram: @slimstudioolomouc

Umělecké centrum UP (Konvikt)
24. a 25. května

AUTORSKÉ ČTENÍ VÍTĚZŮ LITERÁRNÍ SOUTĚŽE

Máte rádi literární tvorbu? Pět oceněných v 28. ročníku Literární soutěže pro studenty Univerzity Palackého vám 25. května v šapitó na parkánu Konviktu představí své povídky i poezii. Povídky budou číst Michaela Štálová a Magdaléna Jedličková, poezie Darja Dočekalová, Anna Halamová a Ondřej Kořínek (Ken Orion). Přijďte objevit talenty olomoucké univerzity. Čtení začne v 17 hodin.

Jóga s Kali a Eli

Seznámily se na jógovém kurzu s indickým učitelem Kabirem, ale kromě jógy je spojuje i láska k cestování. Aby vám mohly předat, co se na svých (nejen) jógových cestách naučily, připravily si pro vás 24. května na Konviktu pohodové jógové odpoledne. Společně si zacvičíte, příjemně si protáhnete celé tělo, ale u toho nezůstanete. Vyzkoušíte si různé dechové techniky, úplně se uvolníte při meditaci a zapomenete na každodenní shon. Ať už jste nadšený začátečník, nebo zkušená jogínka, budeme rádi, když se k nám přidáte. A aby bylo na čem cvičit, vezměte si s sebou karimatku, deku a nebo dokonce ručník.
Rezervace zde.

Zaparkuj

Univerzitní iniciativa Zaparkuj, která oživuje olomoucké veřejné prostory už osm let ti nabídne po oba majálesové dny svou bezplatnou půjčovnu deskových her, sportovního vybavení nebo dek a lehátek. K dispozici ti budou desítky her i sportovního vybavení od petanque po kubb. Nikdy jsi něco nehrál? Nevadí, kluci a holky ze Zaparkuj ti poradí i pomůžou – v úterý 24. května odpoledne na Konviktu.

web / facebook / instagram: @zaparkuj_official

Stolní fotbálek pro všechny

Již více než sto let se světem valí hra ve tvaru stolu s osmi tyčemi, dvaadvaceti panáčky a míčkem. Ano, jedná se o STOLNÍ FOTBÁLEK. Nelze sice dopátrat, kdo jej sestrojil jako úplně první a kdy, ale nejstarší patent bude v listopadu příštího roku slavit právě sto let. A jen pro vás budou na majálesu připraveny dva profi stoly italského výrobce Garlando. Neznalí si tak mohou konečně tuto skvělou hru vyzkoušet i bez nutnosti návštěvy hospody, ostřílení vzájemně poměřit postřeh a sílu zápěstí.

Beerpong

Beer pong asi netřeba představovat, ale kdyby náhodou – jde o hru pro čtyři hráče, která je spojená nejen s přesností, ale hlavně s pitím piva. Úkolem hráčů je hodit pingpongový míček do soupeřových kelímků s pivem. Trefený kelímek musí soupeř vypít. Beer pong se stal natolik populární, že se v něm pořádají ve světě turnaje. A jeden turnaj chystáme i my 24.května na parkánu Konviktu!

web / facebook / instagram: @beerpongcz

Beseda s Nikkarinem

Nikkarin, který se na našem majálesu objeví také, je českým komiksovým autorem. Jeho nejznámější díla jsou například Super Spellsword Sága či série 130. Tento český kreslíř (mimochodem olomoucký rodák) vám bude k dispozici 24. května při besedě na Olodvorku (Dolní náměstí). Budete mít tedy možnost pozorovat umělce v akci, v jeho přirozeném prostředí. V rámci besedy bude také možnost diskuze, takže v případě otázek se můžete dozvědět možná i to, co na přebalu knihy nenajdete, takže nezapomeňte! 24. na Olodvorku!

GALERIE MONITOR VENKU

Za projektem stojí Basement, parta grafiků, fotografů, videomakerů, malířů a kreslířů, která se zajímá o výtvarné dění na Konviktu a vůbec v celé Olomouci. V rámci majálesu představí účastníkům svou instalaci Galerie Monitor Venku. Jde o televizní obrazovku přehrávající videa studentů z Katedry Výtvarné Výchovy UPOL. Galerie Monitor běžně obývá prostory Jezuitského Konviktu. K příležitosti Majálesu se ale přesouvá ven a kdokoli si může přisednout, podívat se a zaposlouchat se do tvorby těchto mladých umělců.

Umělecké centrum UP (Konvikt), šapitó na parkánu
úterý 24. května

HOSPODSKÝ KVÍZ – MAJÁLESOVÝ SPECIÁL

Hlavní program Olomouckého majálesu UP se sice odehraje až ve středu 25. května, ale proč se řádně nerozehřát už o den dřív! V úterý 24. května se můžete už tradičně těšit na Hospodský kvíz – majálesový speciál na parkánu Konviktu v našem šapitó. Hospodský kvíz – univerzitní speciál – to je klasický kvíz, avšak více méně na majálesová, univerzitní a olomoucká témata. Vítány jsou týmy o maximálně šesti lidech, startovné je výjimečně odpuštěno. 

Moderace se ujme praotec kvízů Daniel Langer. Své týmy můžete přihlásit (jméno týmu a cca počet členů) na e-mailu soutez@upol.cz nebo zde.

Umělecké centrum UP (Konvikt), Filmový sál
úterý 24. května

Beseda: Od zákazu uhelných dolů po papírová brčka

V rámci doprovodného programu jsme pro vás připravili besedu na téma Od zákazu uhelných dolů po papírová brčka aneb Jak se Zelená dohoda projeví v každodenním životě občana EU? Odpověď na tuto a mnoho dalších otázek nám poskytnou odborníci z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) a Hnutí Duha. Osvětlíme si důležitost Zelené dohody pro Evropu, probírat se bude energetika, odpadové hospodářství naší země ale i to, jak může každý z nás přispět ke klimaticky neutrální budoucnosti. Debata je určená pro akademickou, neakademickou i studentskou veřejnost.

AFOkino: Záhada hydry / The Problem of the Hydra, 22 min

17:30–18:00
Záhada Hydry je experimentální dokument, který pokládá více otázek než na které odpovídá. Na příkladu mikroskopického živočicha zvaného nezmar obecný (Hydra vulgaris) vás snímek nutí zpochybňovat veškeré pojmy, které jste brali za pevně dané.
Dokument vás po celou stopáž nenechá vydechnout. Ať už vás mučí tísnivá hudba, znepokojivé záběry pohybujícího se nezmara, nebo vám stoický hlas pokládá hluboké existenciální otázky, Záhada Hydry je zkrátka intenzivní. Všechny tyto elementy perfektně spolupracují, vytváří tak skutečně nepříjemnou atmosféru a nutí vás k zamyšlení. Jak vůbec může jeden miniaturní živočich nabourat všechny naše představy o fungování světa? Vítěz soutěže krátkých filmů AFO57.

AFOkino: Zahrada tisíce včel / My Garden of a Thousand Bees, 52 min

18:10–19:00
Co se stane, když kameraman, zvyklý točit v divočině, musí zůstat kvůli lockdownu doma? Namíří objektiv na vlastní zahradu! Dokument svým osobním přístupem zabírá tajné skrýše divokých včel i hledání klidu uprostřed pandemie.
Filmař Martin Dohrn se ve svém snímku postupně sbližuje se včelami. Jeho zahrádku v Bristolu jich navštíví asi 60 různých druhů – včely medonosné, čmeláci, ale i vzácné včely samotářky. Esejistickým stylem popisuje, jak se liší jejich chování, a sleduje životy včel, které od sebe postupem času dokáže odlišit. Jakým způsobem se právě vylíhnutá včela učí poznávat svět, který vidí poprvé? Dokument ukazuje také „pohled do hledáčku“ – od výroby vlastní filmařské optiky po způsoby, jak točit plachý hmyz. Vítěz divácké ceny + Čestné uznání poroty Mezinárodní soutěže AFO57.

Biskupské náměstí a Zbrojnice
25.května

Science show s Pevností poznání

Neváhejte a zastavte se za námi u stánku Pevnosti poznání. Necháme vás na vlastní kůži vyzkoušet chlad kapaliny s téměř nepředstavitelnou teplotou, -196 °C. Máte-li však radši teplo, můžete si nechat zapálit plyn na vlastní ruce. Samozřejmě bezpečně, pod odborným dohledem našeho animátora. Pokud se bojíte, nelamte si s tím sami hlavu, od toho na stánku budou naše hlavolamy. Najdete nás na Biskupském náměstí ve středu 25. května.

Slackline Olomouc

Slackline je balanční sport, a hlavně zábava se skvělou komunitou. Kromě samotných slackline si budeš moci vyzkoušet i tzv. balanční desky a pohybové aktivity na nich. Rádi ti poradíme a ukážeme co a jak v úterý 24. května odpoledne na Biskupském náměstí!

facebook

Centrum APA

Vzdělávací programy pro pedagogické pracovníky v oblasti aplikovaných pohybových aktivit (učitele na běžných a speciálních školách, asistenti pedagogů, pedagogičtí pracovníci ve volnočasových organizacích). Propojení škol s dalšími školami či organizacemi, které se zabývají stejnou problematikou. Zajištění asistence pro žáka se SVP na výcvikových kurzech (lyžařské kurzy, výlety, školy v přírodě apod.) a TV. Centrum APA opět nabídne pohybový program pro všechny. V úterý 24. května se uskuteční sportovní dopoledne (především) pro děti se zdravotním postižením, tentýž den odpoledne nabídne prezentaci a možnost vyzkoušení sportovně-kompenzačních pomůcek. A své aktivity představí i následně ve středu 25. května na Biskupském náměstí. Ukážeme vám, že sportovat může opravdu každý.

web / facebook / instagram: @centrum_apa

Recykluj v třídílně

Se stánkem a chill-koutem sousedí taky Třídílna, kde si můžeš vyrobit recyklovaný hudební nástroj, doplněk k outfitu nebo třeba festivalové žabky! Workshop vede zkušená lektorka, která ti poradí vychytané návody. Dej odpadu novou šanci a ponoř se do kreativního recyklovaného tvoření v Třídílně!

Bulzajz

Ať už se ti bude ve zkouškovém dařit nebo ne, s Bulzajzem budeš mít na majálesu jedinečnou příležitost odpustit páru. Zaházej si se speciálními sekerami a noži na cíl – Bulzajz je tu opravdu pro všechny. V zahraničí rozšířený a rychle rostoucí sport ti představíme v parčíku před Zbrojnicí ve středu 25. května odpoledne.

web / facebook / instagram: @bulzajz

Akryly: Výstava Magdalény Bezděčíkové v Knihovně UP

Šestadvacetiletá Magdaléna Bezděčíková se malování věnuje od dětství v duchu myšlenky, že fantazii se meze nekladou. Kromě malování a jiného uměleckého tvoření je jí blízká literatura. V přízemí Knihovny UP (Zbrojnice) vám od 24. května představí výstavu svých akrylů. 

Hokejisté HC Univerzita Palackého v Olomouci

Naši kluci jsou elitou univerzitního hokeje, za sebou mají sezonu plnou úspěchů a zážitků. Jejich parta se ale neschází jen na ledě, kde naši školu reprezentují v Univerzitní lize ledního hokeje. Snaží se taky bavit a pomáhat druhým, takže se účastní i mnoha jiných sportovních, charitativních a společenských událostí. A nebudou chybět ani na Majálesu – můžeš si s nimi zastřílet na bránu, vyzkoušet si jejich hokejové vybavení, anebo si jen dobře pokecat. Těšit se můžete i na autogramiádu „kohoutů“.  Poznejte univerzitní hokej ve středu 25. května odpoledne na Biskupském náměstí!

Autogramiáda: 13:00-15:30 Kunc, Kusko
15:30-18:00 Bambula, Navrátil

web / instagram: @hcolomouc

Handmade zóna

V rámci majálesového programu jsme pro vás na středu 25. května připravili také HANDMADE ZÓNU, která bude letos v prostorách knihovny v přízemí Zbrojnice. Představí se zde lokální prodejci se svými originálními produkty. Přijďte nakoupit krásné šperky, anebo také něco netradičního ochutnat! Rozhodně se bude na co těšit.

Galerie LENEKE
LIŠKA DOMÁCÍ
BY ZITA
HONZOVY KORÁLE
BEZ CUKROVINKY
LIPKA
ŠUPINY Z HLUBINY
FISCHERKA
ROZKVETLÁ
PETR SKUBI
FLOP SHOP
ATROPA

Sestry v triku art: Workshop decoupage

od 12:00 a od 15:00
Společně se Sestry v triku budete mít možnost vyzkoušet si techniku tzv. dekupáže. Protože je máj – lásky čas, vystřihováním z barevných papírů budete vytvářet koláž na téma Láska. Dojde ale i na předčítání příběhů nebo meditaci. Potřebný materiál je v ceně workshopu, která je 200 Kč / studenti, 250 Kč / veřejnost. Workshopy začnou ve 12 a v 15 hodin, přičemž dílna trvá cca 2,5 hodiny. Rezervace na e-mailu sklubacky@centrum.cz.

Vydavatelství UP: Vyrob si svůj recykloblok

Tiskárna univerzitního vydavatelství je oblíbeným útočištěm studentů, kteří právě dopsali své bakalářské či magisterské práce. Diplomky tisknou jako na běžícím pásu, a přesto mistrně, přesně a za přijatelné studentské peníze. Stejně tak vám na počkání vytisknou seminárku či jiné studijní materiály, připraví kalendář či diář podle přání a mnoho dalšího. Na Olomouckém majálesu UP pro vás chystají zaměstnanci vydavatelství kreativní workshop na nádvoří Zbrojnice. Během něj si budete moct podle svého gusta vytvořit blok ze zbytků a odřezků papíru, které by jinak vyhodili. Protože bločků na zapisování termínů zkoušek a vážných i ztřeštěných nápadů během studií není nikdy dost!

Olomoucká dílna

Místo, kde najdete potřebné nářadí pro práci se dřevem, kovem, kůží, textilem a dalšími materiály. Během celého roku ji můžete využít pro práci na svých projektech, s nimiž vám její zkušení pracovníci rádi pomůžou a poradí. Dílna zavítá již poněkolikáté na Olomoucký majáles. Budete si moci vlastnoručně vyrobit nerezová brčka nebo si vypalování laserem na vlastnoručně vyrobenou vařečku. To vše za drobný poplatek.

web / instagram: @olomoucka_dilna

Cascabel: Workshop a fire show

Přijďte ochutnat ukázku cirkusových technik, zažít společnou zábavu u netradičních her, dozvědět se něco o využití cirkusu jako nástroje sociální i terapeutické změny a třeba se i naučit žonglovat. Kromě workshopu s názvem Ukázkový seminář aplikace Cirkusu ve vzdělávání, sociální práci a psychoterapii, který se uskuteční v odpoledních hodinách 25. května se můžete těšit také na fireshow, která se uskuteční po setmění týž den na nádvoří Zbrojnice!

web / instagram: @cascabel.olomouc

Šerm s Tenebrou

Během Majálesu ti nabídneme veřejný trénink olomouckých nadšenců do všech podob šermu. Nepřijdete ani o možnost si šerm sami vyzkoušet pod dohledem profesionálů. Tenebra spojuje lidi různých profesí a z různých krajů, které spojuje vášeň pro šerm a historii. Snaží se předávat své znalosti, vyučují šerm, dělají vystoupení i staví historické tábory. Přijď to všechno omrknout, nebo se dokonce staň šermířem

web / facebook

Centrum podpory studentů se specifickými potřebami

Letošního majálesu se také poprvé zúčastní pracovníci z Centra podpory studentů se specifickými potřebami, které sídlí na Pedagogické fakultě v Olomouci. Pracovníci tohoto centra mají spoustu zkušeností v oblastech podpory, proto si s námi můžete vyzkoušet vedení zkušeným asistentem v pozici nevidomého. Zároveň si také můžete vyzkoušet Znakovou řeč nebo komunikaci v Braillově písmu. Těšíme se na vás a na (ne)viděnou!