Kapely 2019

Už 6. května v Jazz Tibet Clubu a 7. května na nádvoří Zbrojnice vystoupí v rámci Olomouckého majálesu Univerzity Palackého spousta skvělých hudebních interpretů.  

P.S.H. (CZ)
Co bude, až nebude rap? Co bude, až nebudou Peneři strýčka Homeboye? P.S.H. jsou jistotou a také definicí českého hip hopu, kterému udávají tvář už od začátku 90. let minulého století. Na to nejlepší z jejich repertoáru se můžete na majálesu těšit v podání trojice Vladimir 518, Orion a DJ Mike Trafik. Můj rap, můj svět.

♫ Video: Já to říkal ♫

 

MYDY RABYCAD (CZ)

Především na koncertech nepřehlédnutelná česká kapela, která vystoupila dokonce na legendárním Glastonbury. Electroswing berou jako základní východisko, ale v zásadě do sebe hudby míchají vše dobré z elektra a disca od 80. let do současnosti. Pestrý koktejl neodolatelně chytlavých rytmů je umocněn opulentní pódiovou prezentací plnou barev a obskurních kostýmů. Brazilský karneval po česku s uhrančivou rusovlasou frontwoman za mikrofonem, festival nejšílenějších tanečních kreací, kterým přicházejí čím dál více na chuť i v zahraničí. Just dance!

♫ Video: Just Dance ♫

KORBEN DALLAS (SK)
Alternativní rocková kapela z Bratislavy hraje od roku 2010 a dosud vydala čtyři kritikou velebená alba. Ne náhodou hned několikrát získala ocenění za nejlepší slovenskou koncertní skupinu. Ať už spustí své pověstné nakřáplé balady, či trochu více zvýší kmitočet, vždy bude platit pravidlo: Korben Dallas jsou vzácným úkazem, u kterého si budou spokojeně broukat jak starý rockový „ocko“, tak mladší generace. Korben Dallas nejsou v České republice žádným nováčkem, jejich rockový šarm už okusily třeba Colours of Ostrava nebo Rock for People.

Video: Beh ♫ 

 

ERIKA STÁRKOVÁ & BAND (CZ)

Ani Dáša, ani Pavel, ale Erika! Herečka Erika Stárková, která se proslavila nedávnou rolí transsexuálky v seriálu MOST!, je současně (a možná především) zpěvačkou. Studovala na konzervatoři i na JAMU a má šlapající kapelu. S ní pluje především v klidnějších vodách jazzu a soulu, z nichž loví ty nejstříbřitější ryby. Je libo Ninu Simone, Jamese Browna či Sade v něžnějším podání Eriky? Všechno bude a mnohem více.

Video: Feeling good♫ 

 

COLD COLD NIGHTS (CZ)
Zvukově se pohybují někde na pomezí post rocku, indie folku a ema, aniž by popírali smysl pro melodii a čitelnost písní. Kapelu tvoří čtyři členové, z nichž každý hraje na více nástrojů, využívají i dechové nástroje, akordeon nebo zvonkohru. Za mikrofonem stojí Jéčko (Jakub Jirásek), písničkář, který tak dlouho hrál sám na kytaru, až stvořil zvukově hutné hudební těleso, které si v ničem nezadá s všepohlcující gradací třeba takových Sigur Rós. Písně Cold Cold Nights mají intimní atmosféro a pestrý dynamický rozsah. Debutová deska (The) Last Summer byla velmi dobře přijata kritikou i veřejností.

♫ Video: Joie ♫ 

 

THE COMPLICATION (CZ)
Energie, bordel a hlavně velká láska k devadesátkám. Čtveřice podivínů z východních Čech vám dokáže, že rock’n’rollu ještě zdaleka neodzvonilo. Muzika založená na hlasité kytaře, hutné base a dynamických bicích, ve které najdete chytlavé melodické linky a výrazné refrény zpívané všemi členy. Nejnovějšími počiny téhle party jsou dva nové singly – In Nature a Villain.

♫ Video: In Nature ♫

 

KILLIEKRANKIE (CZ)
Už když si původem opavská dvojice rozloží na stolíky před sebou synťáky a změť sdrátovaných mašinek, lze tušit, že se blíží něco, co rozhýbe i ty nejprkennější tělesné schránky. Zapnout poslední drátek, zmáčknout čudlík a Killiekrankie odpálí do intergalaktické elektronické extáze. Vesmírná odyssea a párty (jako) na tripu. Bez artové unylosti, ale hezky pěkně od podlahy a nespoutaně, jako by snad tohle měla být poslední horečka sobotní noci, kterou máte zažít. Zábavnější elektroniku aby člověk pohledal. Olomoučtí již dobře vědí a nesmírně se těší.

♫ Video: Binary Land EP ♫ 

 

BILLOW (CZ)
Skrytý klenot českých klubů, o kterém už ví i v Japonsku. Strojový google překlad tamější recenze to říká jasně: Kapela Billow, velmi lyrické akosutikkusando, je 4-člověk, který pracuje v Praze. Jedinečný smutek, který má zvuk této kapely. Krása a bolest se rodí podle citlivosti, která se jasně liší od kapely britské rýže.
Ale teď vážně. Jednou za čas není na škodu se zastavit a snít. Ve zvukových mlhách Billow otesávají své skladby do té nejminimalističtější podoby a rozkročeni někde mezi dream popem a melancholickou folktronicou zastavují čas. Zastřený ženský vokál, který se vznáší nad tím vším, jen podtrhuje ojedinělou českou hudební estetiku, kterou čtveřice vycizelovala třeba i v hudební Mekkce – v americkém Seattlu.

♫ Video: August Heat ♫ 

 

THE ATAVISTS (CZ)

Čtyřčlenná kapela z Hradce Králové balancuje na pomezí blues a stoner-rocku a je ovlivněná i surfovými kapelami z 60. let. Její charakteristický zvuk tvoří špinavé kytary, nakřáplé retro varhany a osobitý vokální projev frontmana Adama Krofiana. V roce 2015 skupina zvítězila v národním kole mezinárodní soutěže GBOB v Berlíně. O rok později vydala debutové album Bad Times, objevila se na větších festivalech (Colours of Ostrava, Rock For People) a předskakovala Biffy Clyro v Praze. V roce 2018 potěšila fanoušky druhým albem LO-FI Life a letos získala dokonce dvě hudební Ceny Anděl!

♫ Video: Let You Go ♫ 

 

FROPLES (CZ)

Léta, kdy britský magazín NME tahal z klobouku každý týden nové indie kytarovky, jsou již dávno pryč. Indie rock však mrtev není a nebude. Důkazem je původem olomoucká čtveřice Froples.  Frontman Ondřej Duchoň se určitou dobu pohyboval přímo „u zdroje“, v jihoanglickém Brightonu. Není proto divu, že když se vrátil zpátky do Česka, založil kapelu, která je Anglií protkána skrz naskrz. Silné a zapamatovatelné riffy, osobitý ležérní zpěv, péče významného českého producenta Tomáše Neuwertha. Britský sen po česku.

♫ Video: The City ♫ 

 

PAVOUK ČICHAL SALÁM (CZ)

Pětičlenná studentská kapela z Hradce Králové, jejíž repertoár sahá od žánrů jako swing a gypsy-jazz přes irské lidovky až po český folklor. Každý si najde trošku, která mu bude po chuti.

♫ Video: Dva roky jezdím bez nehod ♫ 

 

VŠECHNO NEBO NIC SHOWCASE (CZ)

Láska, hudba a dobrodružství, které potrvá až do rána. To všechno na majáles přinesou rezidentní Dj’s Metro Chill Out Clubu Nebo Chekay a Nic Robertson zakončí program v majálesovém šapitó večírkem jak se sluší a patří. Těšit se můžete na žánry jako jsou jazz, funk, folk, boogie, house, electro breakbeat.