Kapely 2016

Letos se můžete těšit na dvě hudební scény – menší vás mile překvapí v Bezručových sadech. Hlavní scéna staronově obsadí nádvoří Zbrojnice (Ústřední knihovna UP). A aby toho nebylo málo, nově dojde i na elektronickou scénu, koncerty v Jazz Tibet Clubu nebo v S klubu. A navrch zahraniční hvězda! Interprety zde budeme postupně zveřejňovat.

 

IS TROPICAL (UK) IS-TROPICAL

Stejně jako minulý rok jsme pro závěrečnou majálesovou show zvolili zahraničního interpreta. Po loňských Kamp! Vám k nám přijedou londýnští Is Tropical! Kapela, která vznikla už v roce 2009, ale v současném složení působí od roku 2014. V roce 2011 vydali debutové album “Native to”, jehož singl ‘The Greeks’ vyhrál v UK Music Video Awards. Klip získal už během prvního týdne od vydání neuvěřitelných milion shlédnutí a zajistil kapele také podpis smlouvy v prestižním labelu Kitsuné. Pod Kitsuné kapela v roce 2013 vydává druhé album “I’m Leaving” a díky němu se skupina dostává k několika tour se světovými kapelami. Předskakovali například na evropských tour Klaxons, The Big Pink, Mystery Jets, Good Shoes nebo ve Spojených státech před Crystal Castles. Dostali se také do Japonska, Jižní Ameriky nebo třeba do Mongolska. Letos v dubnu Is Tropical vydali již třetí studiovou desku s názvem “Black Anything”. Stylově se kapela řadí mezi indie pop a elektroniku. Sama kapela o sobě tvrdí, že hraje “bass heavy, beat driven, pop-influenced lo-fi dance music”, a proto věříme, že to bude ten správný závěr hlavní majálesové scény!

Is Tropical – “Dancing Anymore”

 

ZRNÍZrni_Ales Foff_promo (Medium)

Kapela Zrní patří už mnoho let mezi špičku české alternativní scény. Za desku „Soundtrack ke konci světa“ obdrželi Cenu Anděl za rok 2012 v kategorii Objev roku. Se stejnou deskou byli nominováni na většinu českých hudebních ocenění. Jejich poslední album „Následuj kojota“ získalo Anděly hned dva, a to v hlavní kategorii Kapela roku 2014 a Klip roku 2014. K tomu přidali také cenu za Alternativní desku roku. Sami o sobě tvrdí, že jejich projev je „osobitý, hypnotický, hutný, energický a uvěřitelný“. Přesvědčit se o tom společně můžeme už 4. května na našem majálesu.

 

VYPSANÁ FIXAVypsaná Fixa

Legendární partu z Pardubic netřeba příliš představovat. Už 22 let působí na české scéně a za sebou mají celkem sedm alb. Jedinečné texty Michala „Márdiho“ Maredy mezi českými posluchači za léta zlidověly, jako například singl 1982, Dezolát nebo Lunapark. Směsice rocku, grunge a pop-punku dělá z jejich koncertů skvělou show, která je vyhledávaná snad všemi věkovými kategoriemi. Je nám velikou ctí, že právě Vypsaná Fixa vystoupí jako jeden z headlinerů letošního ročníku. 

 

GHOST OF YOUghost-of-you

Mladá kapela z Brna hrající alternativní rock působí jako zjevení na české hudební scéně. Loni vydali debut „Glacier and the city“. Jak sami o sobě tvrdí: „jejich hudba je průsečíkem křehké emoce a energie okamžiku“. Stylově se Ghost of You řadí na pomezí alternative rocku a psychedelic popu s prvky minimalismu. Živě jejich vystoupení nabízí nečekané momenty a jedinečný hudební zážitek. Jako jedna z mála českých kapel zahrála i na slavném maďarském Szigetu a Česká republika se jim tak pomalu, ale jistě stává malou. 

 

MONIKINO KINOmonikino kino

Projekt Petra Marka (MIDI LIDI) a Moniky Midriakové je dalším velkým objevem alternativní scény posledních let. Hned jejich debut „Prázdniny“ (2014) Akademie populární hudby ocenila nominací na cenu Objev roku 2014 v anketě Ceny anděl. Jejich lehký synthpop čerpá z velmi populární vlny, která se (především v západní Evropě a USA) stává poslední roky opět velmi populární. Singl „Běžky“ se dokonce stal ústřední písní v prvotině Vojty Kotka, filmu Padesátka. Přestože jste možná o Monikino Kino doposud nevěděli, jejich vystoupení si nemůžete nechat ujít, protože si je určitě zamilujete stejně rychle jako my.

 

KAPITÁN DEMOkapitán demo

Další z projektů úspěšného hudebníka Jiřího Buriana (Republic of Two, Southpaw, a mnoho dalších). Kapitán Demo je něco jako Tonda Blaník české hudební scény. Pokud byste to náhodou nevěděli, tak v podstatě za vším, co hraje napříč českými rádii, může právě on. Anebo to o sobě alespoň sám tvrdí… Jeho set je směsicí hip hopu, elektra a hlavně velké dávky ironie, která se strefuje do české scény, ale i stereotypů naší společnosti. Jak koneckonců dosvědčuje i název jeho debutové desky: „Okamžitě odejdi do svého pokoje a vrať se, až budeš normální“. 

 

PIO SQUADPio Squad

Tahle parta z Jihlavy patří mezi průkopníky českého hip hopu. Kořeny kapely sahají až do roku 1998 a od té doby vydali několik EP a studiových alb. Jedním z důvodů, proč jsme si je pozvali na letošní majáles, je jejich projekt benefiční Čalantika, na který dlouhodobě podporují. Jedná se o podporu vzdělávání v zemích třetího světa. Jejich stejnojmenný singl natáčeli v bangladéšské Dháce a poukázali tak na úroveň zdejšího školství. A jelikož škola je podle nás základ života, tak budeme moc rádi, když i vy snahu Pio Squad oceníte přímo pod pódiem už 4. května v Olomouci.

 

NEW SOUND ORCHESTRANew Sound Orchestra

Hradecká taneční formace je fúzí mnoha tanečních stylů. Kombinace drum and bass a dance music, která je ovšem hraná na akustické nástroje, potěší zejména fanoušky rychlejších beatů, kteří si pod podiem rádi zatančí. Působí od roku 2014 a mají za sebou desítky živých vystoupení. Celkovou rozjetou atmosféru jejich koncertů doplňují svými live projekcemi od zkušeného VJe ACE. Těšit se na ně můžete v rámci naší electro stage. 

 

TICHONOVTichonov

Zkušená čtveřice pocházející z tradiční hudební bašty Valašského Meziříčí. Jejich zasněný alternative-indie rock si získává čím dál větší množství fanoušků. Členové Tichonov působí v mnoha dalších českých kapelách, jako například Electrïck Mann, Fiordmoss nebo Luno. Jejich debutovou desku „Overnight“ produkoval Rob Bochnik, kytarista Irských The Frames. Tichonov si stihli zahrát i se slavným Glenem Hansadrem a jejich dotažené vícehlasy a emocionální náboj slibují skvělý zážitek na každém jejich koncertu.

 

JOHN WOLFHOOKERJohn Wolfhooker

Říznější část našeho letošního line-upu. Rocková parta z Prahy, jež má česko-slovenské složení, vznikla v roce 2013. Vydali již několik videoklipů a alb, která potěší především fanoušky ostrých kytarových riffů, rychlých bubenických přechodů a melodických vokálů. Ve svém žánru patří mezi českou i slovenskou špičku. 

 

WALTER SCHNITZELSSON (SK)Walter Schnitzelsson

Slovenská partička slibovala účast již na loňském ročníku Olomouckého majálesu Univerzity Palackého. Kvůli nečekané hlasové indispozici ovšem museli zrušit část svého probíhajícího turné. Proto máme radost, že jsme se dohodli letos a vy tak o jejich koncert nepřijdete. Směsice rock’n’rollu, blues a klasického punku spolu s výraznými vokály a prvky současné indie scény dělá z Walter Schnitzelsson jednu z nejlepších mladých slovenských kapel. To si můžete ověřit už 4. května na našem majálesu. 

 

FRESH OUT OF THE BUS (SK)Fresh Out Of The Bus

Jeden ze dvou čistě slovenských hudebních projektů, které jsme do letošního line-upu pozvali. Žánrově se Fresh Out Of The Bus řadí mezi alternativní indie a čeští posluchači je můžou vidět třeba i na letošním ročníku Rock for People. Trio ze slovenské Nitry vzniklo v roce 2013 a jejich debutovou desku vydali v únoru 2015. To jim ale očividně nestačilo, když ještě v prosinci téhož roku vydali EP, které tak společně uslyšíme i v Olomouci. 

 

KILLIE KRANKIEKilliekrankie

Svěží vítr z Opavy, který se představí nejen na velkých letních festivalech, ale i na Olomouckém majálesu. Elektronické duo letos vydalo debutovou desku Binary Land a jsou velkou nadějí české elektronické scény. Jejich koncerty z videí vypadají jako velký zážitek, a proto jsou pro nás právě Killiekrankie jedním z černých koní letošního programu. Nenechte si jejich vystoupení v rámci electro stage ujít!

 

NOISY POTSNoisy Pots

Svoji hudbu nazývají „DIY kitchen electro“. Jakmile uvidíte a uslyšíte jejich live set, tak pochopíte, proč tomu tak je. Velmi zkušení hudebníci-konzervatoristé si zakládají na velmi originálním přístupu k elektronické hudbě.  Trio ve složení Emil Machain, Jakub Tengler a Michal Šupák (ex klávesista Charlie Straight) působí již několik let a loni vydalo svoji debutovou desku ‚Home Alone‘. Mají za sebou desítky koncertů v ČR i zahraničí, na podzim také předskakovali na turné kapely Tata Bojs. Umí hrát jak na pódiu, tak na ulici, o čemž se mohly přesvědčit metropole severní Evropy v létě 2015. Pro náš majáles jsme se rozhodli dát jim prostor na pódiu a jejich taneční show vás zcela jistě ohromí stejně jako nás. 

 

TEEPEETeepee

Mladé nadějné duo z Plzně, které vzniklo teprve v roce 2015 a v dubnu 2016 vydalo svoji debutovou desku Albatross. Jejich akustické alternative/indie zní jako by pocházeli spíše ze západní Anglie, než ze západních Čech. Kariéru mají teprve před sebou, ale ohlasy na jejich desku se hemží superlativy. Ideální příležitost poslechnout si je, dokud nejsou hvězdami velkých festivalů. 

 

DISJOCKEJOVÉDisjockejové

DJské duo ve složení DJ Martin (Petr Marek/MIDI LIDI) a DJ Mirka (Johana Švarcová/Kazety). Show s tancem. Hrají tak dobře, jak vy umíte tančit! Přijďte si užít jejich set na afterparty.

 

TRAVIS McMUFFINtravis

Kapela Travis McMuffin je folkrocková olomoucká formace, která vznikla díky jejich jedinečné múze, Travisu McMuffinovi, umělci, jenž hýbe uměleckými kroky tří sličných interpretek.

 

NO DOE13059884_1156005737745057_1242036624_n

“Nejsme žádní odpůrci zelených, prostě máme v názvu že u nás nenajdete žádné srny.” Metaforická hyperbola a fabulace bajky, kterou si No Doe sami vymysleli má znázorňovat jejich neúctu k žánrové předpojatosti. Bez kompromisů plýtvají všemi jazzovými riffy coltranů do uřvaných rokokových pasáží Voyovy gibsonky s pepovým popovým peelingem a kladivy místo ruk. Pak je tam ještě basák s kšiltovkou a plešatící narcis co plive do mikrofonu a má medvídky na popruhu. To aby nezapomněli, že mají zvířátka rádi. NODOE.

 

AGU (PL)AGU archiv AGU

V Česku usazená písničkářka původem z Polska. Její hudba je jemná a pokojná. Pomoci minimalistických smyček a něžného zpěvu vytváří psychedelicky snovou atmosféru. Její nedávno vydané debutové album “Ke světlu” od začátku sklízí pozitivní reakce posluchačů i hudební kritiky. Tato nevšední autorka působí hlavně na české scéně, ale hranice pro ni nejsou bariérou. A tím nemáme na mysli jen příznačné používání více jazyků (kromě rodné polštiny zpívá i anglicky a česky) a hranice mezi národy, ale i hranice žánrové.

 

TLUSTEJ MARTIN a PAN JANduo tlustej martin a pan jan archiv tmpj

Kytarista a zpěvák. Zdánlivě klasičtí open micoví vystupující. Tohle duo ale není klasické vůbec v ničem, Pan Jan totiž s pomocí looperu vytváří beaty, do kterých Tlustej Martin rapuje svým kořeněným slovníkem a valašským přízvukem. První obyvatelé žánrové škatulky kotlíkářský hip-hop.

 

MAKImaki archiv maki

Teprve osmnáctiletá písničkářka ze Zábřehu hraje podle svých slov experimentální folk. Dle našich příjemně hitový pop-folk se silným severským nádechem.

 

BASSBEAT CREW DJs486303_10151272953688959_694737036_n

BBC byla založena roku 2006. Během doby její existence prošla několika změnami a její postupný vývoj ji vypracoval až na nynější podobu. Její členové jsou milovníci elektronické muziky různých stylů, především však techna. Techno pro ně není jen hudební styl, ale i styl životní.