Besedy a literární čtení 2017
V letošním roce vám opět představíme hned několik osobností z oblastí literatury. Dojde na besedy se spisovateli i blogery, literární čtení i poutavé vyprávění novinářů na volné noze či našich absolventů …
EVA KANTŮRKOVÁ | OD PŘÍTELKYŇ Z DOMU SMUTKU PO JANA PALACHA
Umělecké centrum UP, Divadelní sál – seriál besed | úterý 2. 5. 2017 | 17:30-18:30
Eva Kantůrková je česká prozaička a scenáristka. Angažovala se během Pražského jara; v roce 1970 ze strany vystoupila, ocitla se na seznamu zakázaných autorů a publikovala jen v samizdatu a exilových nakladatelstvích. Podepsala Chartu 77, rok byla vězněna za podvracení republiky. Aktivně se podílela na vzniku Občanského fóra, v letech 1990–1992 byla poslankyní České národní rady a členkou jejího předsednictva. V letech 1994 až 1996 byla předsedkyní Obce spisovatelů. V letech 1998–2000 byla ředitelkou odboru literatury a knihoven ministerstva kultury. Od 15. května 2003 byla členkou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Od roku 2006 byla prezidentkou nově založené Akademie literatury české.
UPoint – informační centrum a obchod UP | úterý 2. 5. 2017 | 17:00-19:00
Vypravování plné ironie, sarkasmu a syrovosti, ve kterém vás Jaroslav Irovský seznámí se vzpomínkami na život protkaný nadměrnou konzumací alkoholu, užíváním drog, nevyrovnáním se se sebou samým, chvilkovými známostmi a milostnými „románky“… Rodák z valašských Slušovic, od roku 2011 bydlištěm v Olomouci, je považován za jednoho z nejlepších českých mladých spisovatelů současnosti. Díky syrovému, přímému, někdy až vulgárnímu stylu psaní je tento „profesionální bohém“ tělem i duší řazen mezi undergroundové autory a přezdíván „český Bukowski“. Doposud Jaroslav Irovský vydal čtyři sbírky: Jak jsme slavili Velikonoce a další humoresky, Příběhy sráče, O(byčejný) ŽIVOT, Střípky melancholie.
JIŘÍ CHARVÁT | ESKEJP: NA ÚTĚKU Z KANCELÁŘE
Bezručovy sady – Šapitó Na cucky | středa 3. 5. 2017 | 18:30-19:30
Co byste dělali, kdyby nešlo o peníze? Dřepěli byste osm hodin denně v kanclu a pinkali si e-maily? Michal Majer chce žít dechberoucí příběh. Místo toho trčí s necitelným šéfem, prokrastinujícím grafikem a ovulující recepční ve firmě, která navrhuje reklamní předměty. A bude tu až do smrti, pokud nevezme věci do svých rukou…
Dvojnásobný mistr ČR ve slam poetry Jiří Charvát přiváží do Olomouce svou knižní prvotinu Eskejp: Na útěku z kanceláře – autorské čtení proloží svými slamy, stand-upy a třeba čtyřmi jednoduchými kroky, jak se zbláznit a být konečně šťastný.
MARKÉTA A DAVID ZÁLEŠTÍ | (NEJEN) O FILMOVÉM PŘEKLADU
Umělecké centrum UP, Divadelní sál – seriál besed | úterý 2. 5. 2017 | 16:00-17:00
David Záleský, absolvent FTK UP, obor jazyk anglický a tělesná výchova, Olomouc, 49 let//pracuje na zahraničním oddělení Olomoouckého kraje Markéta Záleská, absolventka FF UP, obor jazyk francouzský a jazyk český, 50 let//vede spolek Muzeum Olomucké pevnosti, který od roku 2007 zvelebuje Korunní pevnůstku. Začali společně překládat v roce 1998. V roce 2005 byli nominováni na cenu Magnesia Litera za překladovou literaturu s knihou Michaela Chabona: Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye (Odeon). Společně dosud přeložili 25 knih, 151 filmů a 18 seriálů. Naposled přeložili knihu Kaplani na válečném poli od Donalda F. Crosbyho a pro Českou televizi třídílný seriál Hospoda Jamajka podle románu Daphne du Maurier. David Záleský překládal v letech 1994-1998 s Tomášem Zábranským. V roce 1994 získali Překladatelskou prémii Obce překladatelů v rámci Ceny Josefa Jungmanna za knihu Johna Lennona Nanebepění. David Záleský také překládá a tlumočí na českých filmových festivalech. V roce 1998 byl osobním průvodcem americké herečky Lauren Bacallové na MFF v Karlových Varech.
JIŘÍ KALÁT | STOPY VEDOU DO ÍRÁNU
Bezručovy sady – Šapitó Na cucky | středa 3. 5. 2017 | 17:30-18:30
Jirka Kalát za posledních několik let cestoval po různých místech světa, pracoval pro mnohé noviny i časopisy a přednášel na nejednom místě. Jeho toulky jej zavedly do většiny evropských zemí, jeho boty stály na půdě Spojených států amerických, zvláště dlouho pak na Aljašce, Guatemaly, Mexika, Turecka, Gruzie i Nového Zélandu. Několik měsíců se mu poštěstilo žít v Estonsku a rok ve Svaté zemi. V každém státě či městě ho vždy zajímali obyčejní lidé, jejich zvyky a životy. Pokaždé bylo jeho prvním úkolem poznat zemi, kudy procházel, a pochopit lidi, které potkával. V Olomouci vystoupí se svou přednáškou na téma Stopy vedou do Íránu a pokusí se poodkrýt tajemství této bezpečné a pohostinné země, která je bohužel často zaměňována s Irákem.
KATEŘINA KREJČOVÁ | 21 NEJÚŽASNĚJŠÍCH MÍST SVĚTA
Umělecké centrum UP, Divadelní sál – seriál besed | úterý 2. 5. 2017 | 14:30-15:30
Co vás může potkat na šestnáctiměsíční cestě kolem světa, když se přesouváte pěšky nebo stopem, bydlíte u místních nebo ve stanu, část cesty s sebou máte dvě děti, chcete se potápět, vylézt na šestitisícovku, vidět, co jste ještě nikdy neviděli, a poznat svět na dřeň? Někdy to může trochu bolet, často to není ani trochu pohodlné, ale rozhodně to stojí za to! O cestě z Ohňové země až na Aljašku, na tropické ostrovy Tichého oceánu, kolem dokola Novým Zélandem, prostředkem skrz Austrálii, křížem krážem Jihovýchodní Asií, a přes Čínu, Mongolsko a Rusko zase zpátky domů. A jaká jsou ta nejúžasnější místa na světě? Uvidíte!
LUKÁŠ HEJLÍK | LISTOVÁNÍ STOPAŘOVÝM PRŮVODCEM PO GALAXII
Bezručovy sady – Šapitó Na cucky | středa 3. 5. 2017 | 20:30-22:00
Prožijte knihu více smysly! LiStOVáNí s Lukášem Hejlíkem, to není jen nějaké nudné čtení oblíbených pasáží, ale dýchající představení s rekvizitami, kostýmy, hudbou, začátkem a koncem. Tentokráte se můžete těšit na legendárního Stopařova průvodce po galaxii, bravurní parodii na sci-fi a dnes již doslova klasické dílo světové literatury.
VÁCLAV JAMEK | NA ONOM SVĚTĚ SE TOMU BUDEME SMÁT
UPoint – informační centrum a obchod UP | středa 3. 5. 2017 | 15:00-16:30
V úvodu sbírky fejetonů Na onom světě se tomu budeme smát stojí: „Ani jsem si to dost neuvědomoval, ale octl jsem se zřejmě na jakémsi rozcestí. A bylo to rozcestí slepých ulic. Lid měl své chiméry, které jsem nesdílel, a čeští intelektuálové měli zas jiné chiméry, které jsem nesdílel: se svou vlastní chimérou jsem neměl celkem kam jít, života před sebou pomálu, a nezdálo se mi, že bych byl někde vítán…“ Přijďte si poslechnout, jakou cestou se nakonec Václav Jamek se svou chimérou vydal. Besedu moderuje profesor Lubomír Machala z katedry bohemistiky Filozofické fakulty UP.
VOJTĚCH KONEČNÝ | STORYTELLING DOBRODRUHŮ ANEB JAK BLOGOVAT O CESTOVÁNÍ
Bezručovy sady – Šapitó Na cucky | středa 3. 5. 2017 | 14:00-15:30
Ocitneš-li se Na cestě s Jackem Keruackem, S lodí, jež dováží čaj a kávu od Konstantina Biebla, nebo si zajedeš s Ernestem Hemingwayem na Zelené pahorky africké, zjistíš, že za skvělými příběhy musíš vyrazit do světa. Knihy od literárních velikánů plné výprav do neznáma nás inspirují k tomu, abychom sbalili batoh a po hlavě se vrhli za příběhy, které sami jednou budeme vyprávět.
Dnes se storytelling odehrává na blozích a sociálních sítích a nové příběhy přibývají doslova v reálném čase. Vojta Konečný ze závodu LowCost Race ti spolu se zkušenými blogery poví, jak podat cestovatelské zážitky tak, aby ti čtenáři od historky, jak jsi stopl letadlo, náhodou neutekli k drbům o bábě, co uvízla pod kořenem.
MICHAELA HEČKOVÁ | O MĚSTECH A LIDECH
Bezručovy sady – Šapitó Na cucky | středa 3. 5. 2017 | 16:30-17:30
Michaela Hečková ráda chodí pěšky, jezdí vlakem, autobusem i autem. Společně s kavárníkem Ondřejem Kobzou vede projekt Piána na ulici a dlouhodobě se věnuje intervencím a oživení veřejného prostoru. Miluje krizové scénáře, produkční krize a šťastné konce, které cákají optimismem a nešikovně nevhodnou ironií po stránkách knih.
V roce 2015 vyrazila s antibiotiky a vincentkou na pracovní cestu mezi Českými Budějovicemi, Ústím nad Labem a Kolínem. Snad vlivem horečky začala přemýšlet o příbězích, které ji lidé z různých regionů vyprávěli. Právě ty se staly inspirací a námětem jejího literárního debutu, v březnu vydané knihy O městech a lidech.
TOMÁŠ VEJMOLA | NA KOLE DO GRUZIE A ZPĚT
Bezručovy sady – Šapitó Na cucky | středa 3. 5. 2017 | 15:30-16:30
Tomáš Vejmola je dobrodruh, cestovatel a blogger, který si během své první návštěvy Nepálu a Indie oblíbil toulání a pocit dobrodružství. Na další výpravu se moc nepřipravil, a ačkoliv na kole nikdy neurazil více než 50 km, vydal se na cestu dlouhou 7 000 km. Za 101 dní dojel do Gruzie a zpět a o všem, co zažil, nyní přednáší po městech a vesničkách. Krom toho se také intenzivně připravuje na svou další bláznivou cestu Z Bangkoku domů v tuktuku, na kterou se vydá po Olomouckém majálesu.