Olomoucký majáles spolurozhoduje o Cenách Anděl

Když se před pěti lety rozhodli studenti za přispění Univerzity Palackého obnovit tradici studentského majálesu, málokoho zřejmě napadlo, že jejich počin osloví organizátory hudebních cen Anděl natolik, že je přizvou do Akademie populární hudby. Začátkem roku se tak skutečně stalo a jeden z hudebních dramaturgů studentského svátku jara zasedl do jejích řad.

„Z nominace máme rozhodně obrovskou radost. Přestože se na první pohled jedná o ocenění hudební dramaturgie, jedná se hlavně o ocenění celého majálesu a jeho organizačního týmu. Soustavná práce na konceptu nekomerčního majálesu přináší po pěti letech ovoce v podobě toho, že jsme uznávaným festivalem nejen u nás, ale i na Slovensku. Taky je to signál pro všechny, kteří by se na organizaci chtěli podílet v budoucích letech,“ řekl Ondřej Martínek, který za majálesem stojí již pátým rokem. O nominaci přitom olomoucký majáles nijak neusiloval. Přesto „zasedne“ ve stočlenné porotě udílející prestižní ceny vedle zástupců takových festivalových jmen, jako jsou Colours of Ostrava nebo České hrady.

Za majálesový tým byl do poroty nominován Honza Mišák, hlavní hudební dramaturg a také člen olomoucké kapely No Distance Paradise. „Osobně to beru také jako závazek pro letošní jubilejní pátý ročník i roky další. I proto by se letošní dramaturgie rámcově neměla vymykat těm minulým, nemáme v plánu oslovovat umělce, které mohou fanoušci slyšet několikrát ročně na festivalech a v klubech v okolí,“ zhodnotil hudební výběr majálesu Mišák. Otázka výběru kapel je podle něj dlouhodobá práce založená na sledování české scény a výběru těch kapel, které mají velký potenciál, ale třeba se o nich zatím příliš neví. „Tím si chceme zachovat výraznou odlišnost od jiných akcí, které si tohle nemohou dovolit. Jako již tradičně se také poohlížíme v zahraničí, aby celková dramaturgie byla pokud možno co nejvíc rozmanitá. Některá jména už máme potvrzená, ale s jejich zveřejněním si ještě počkáme. Rozhodně se bude na co těšit,“ dodal Mišák.

Letošní Olomoucký majáles Univerzity Palackého proběhne v kontextu jeho pátého výročí jako pětidenní akce, a to od 4. do 8. května. „Pětka bude rovněž ústředním motivem celých oslav, ať už dramaturgickým nebo vizuálním. Olomouc nebude ochuzena ani o průvod, korunovaci krále či bohatý doprovodný program hudební, filmový, divadelní, sportovní, společenský či vzdělávací. Nedílnou součástí akce bude i charitativní a občanskou společnost podporující rozměr,“ nastínil rámec letošního svátku studentů Martínek.

Text: maj, foto: Tomáš Miča