Noah Bricker z Rat City Riot: S Rancid jsme si to užili

Na letošním olomouckém majálesu si najdou své i příznivci tvrdší hudby. Pro ně je připravena Fort Stage na Korunní pevnůstce, jejíž program zakončí v úterý 7. května ve 21 hodin americká hardcorová kapela Rat City Riot. O koncertování a kalifornské scéně poskytl rozhovor třiatřicetilelý zpěvák skupiny Noah Bricker.

Vaše kapela vznikla v roce 2002. Jak jste se dali dohromady?

Původní sestava Rat City Riot se dala dohromady v podstatě před jedním klubem v San Diegu. Rozpadlo se tehdy několik kapel, a tak jsme se rozhodli, že zkusíme rozjet něco nového. Natočili jsme demo a o něco později i naši první desku. Od té doby se v kapele vystřídalo už hodně muzikantů.

Přibližte nám hudební scénu ve vašem městě.

V San Diegu se pohybuje ve vlnách. Jeden rok všechno funguje, a ten příští je ticho po pěšině. V poslední době ale zase začíná nabírat na síle. Ve městě působí mimo hudební scény i velmi eklektická směs výtvarníků a jiných umělců. Víc než deset let jsem pracoval v barech a hudebních klubech, a za ty roky jsem tam slyšel snad vše možné.

Jak vznikl váš název? 

Přišel s ním náš bývalý bubeník Jon. Slovní spojení „Město krys“ viděl, myslím, v jednom časopisu o skateboardech. Bylo to ještě předtím, než jsme se dozvěděli, že podobnou přezdívku má skoro každé větší město. Někdo mi řekl, že jako první si tohle jméno přivlastnil Seattle, ale San Diego si přezdívku vysloužilo kvůli nedostatku podpory ze strany odborářských bossů.

Kdo na vás měl největší vliv?

Já osobně jsem vyrůstal na hudbě, kterou mi pouštěli starší sourozenci a táta – od Talking Heads až po newyorské hardcoreové kapely jako Agnostic Front a Sick of it All. Ale neminul mě ani punk v podobě Rancid či The Clash. Jsem velmi vděčný, že jsem si s několika z nich mohl v posledních letech zahrát.

Jaká témata se objevují v textech Rat City Riot?

Většinou pojednávají o životě na turné a o tom, co zažíváme v soukromí.

Kolik koncertů jste doposud odehráli? Na jaký nezapomenete a na který naopak vzpomínáte neradi?

Abych pravdu řekl, počet koncertů se ani neodvažuju odhadovat. Léta jsme hrávali skoro každý víkend, odjezdili jsme několik turné, která trvala měsíc až půl roku, takže už máme za sebou opravdu spoustu vystoupení. V poslední době jsme si opravdu užili turné s Rancid. Bylo vážně úžasné stát na jednom pódiu s kapelou, na jejíchž skladbách jsem vyrůstal. A nejhorší koncert? To bylo někde ve Francii. Byl jsem nemocný a my měli hrát v nějakém bunkru, kde byla strašná zima. Půlku kapely ubytovali v jedné studené místnosti. Nakonec jsme prosili lidi, aby nás vzali někam do baru, abychom se ohřáli. To bylo poprvé, co jsem se na turné cítil fakt pod psa. Živé hraní miluju, takže to není jen tak, srazit mě na kolena.

Kterou část turné si užíváte víc – americkou, nebo evropskou?

Hraní na obou kontinentech se od sebe tak liší, že to snad ani nejde porovnat. V Evropě cítíme, že si posluchači naší hudby víc cení. Ale to samé asi platí o evropských kapelách, co hrají v USA. Jen s tím rozdílem, že ve Státech se o tebe začnou víc starat až v okamžiku, kdy už máš jméno.

Těšíte se na hraní v České republice? Víte něco o majálesu, na němž budete vystupovat?

Bohužel, o majálesu zatím nevím vůbec nic. Ale když přijde řeč na českou část našeho turné, vím naprosto přesně, že to bude skvělé. Česká republika patří k zemím, kde se mi hraje vážně dobře. A kdyby bylo jenom na mně, hned se k vám přestěhuju!

Co máte v plánu dál?

Ovládnout svět 🙂 Nebo aspoň hrát, co nejvíc to půjde.

 

O Rat City Riot:  

V hudbě Rat City Riot najdete vlivy hardcore, oi, punku nebo rock and rollu. Vznikli v roce 2002 v San Diegu (Kalifornie, USA) a v současné době hrají v sestavě Noah Bricker (zpěv), Andy Mensing (kytary, zpěv), Mike Hertel (bicí, zpěv), Chris Bieck (basa), Kevin Grossman (kytara, zpěv). Mají za sebou okolo tisícovky koncertů, převážně v Americe a Evropě. V roce 2004 absolvovali své první americké turné a nahráli s velmi omezeným rozpočtem desku Dirty Rotten Games. O tři roky později poté projeli téměř celou Evropu a v německých vydavatelstvích vydali alba Load Up (2008), Better Than Nothing (2011) a Highway Hymns (2012). Letos k nim přidali i záznam berlínského koncertu, který vyšel na CD Live At Wild At Heart.

 

Video: Rat City Riot – Highway Hymns

Rozhovor vedl Tomáš Krejčiřík, s překladem pomohl Radim Zetka, foto: archiv kapely