Mydy Rabycad: Extravagance je prostě v nás

Kolik českých kapel se může pochlubit tím, že si zahráli na slavném festivalu Glastonbury? Celkem dvě. A Mydy Rabycad jsou jednou z nich. Není divu. Kombinace chytlavého a přímočarého elektropopu v kombinaci s extravagantními, mnohdy až karnevalovými kostýmy totiž naživo funguje nesmírně. Mydy Rabycad jsou jednou z nejzábavnějších (avšak zdaleka ne prvoplánových) českých skupin současnosti. Než v čele s nepřehlédnutelnou frontwoman Žofií Dařbujánovou roztančí se svými variacemi na elektroswing a glam rock celou Zbrojnici, můžete si přečíst krátký rozhovor. Odpovídali nám v něm basák Jan Drábek a mistr syntezátorů a mašinek Nèro Scratch.

Mydy Rabycad = extravagance. Ale jak to bylo v počátcích? Byla extravagance záminka, nebo pozdější důsledek vaší tvorby?
Honza: Extarvagance je prostě v nás, není to záminka ani následek. To, jak vypadáme, vyjadřuje to, jak se cítíme a jací jsme.

Ve vašich kostýmech se odráží David Bowie i Space opera. Co je vám bližší a proč?
Honza: David Bowie je super a máme ho rádi. Space opera netuším, co je.

Vymýšlíte si kostýmy sami, nebo na to „máte člověka“?
Honza: Koncept kostýmů vymýšlí Žofka a kromě toho občas spolupracujeme se skvělou mladou talentovanou návrhářkou Natálkou Dufkovou.

Kdo je z vás nejlepší tanečník a proč?
Nèro: Nejlepší tanečník je Honzík, protože u toho vypadá jako gay. A gayové uměj tancovat.

Váš hudební vývoj by se dal shrnout do věty: Electroswing je mrtev, ať žije glam rock. Lákají vás do budoucna reinkarnace dalších popkulturních žánrů?
Nèro: Úplně to nebereme jako reinkarnace stylů. Spíš si bereme z různých směrů prvky, které nás baví. Ale určitě se chystáme zabrousit i do dalších a pro nás neobjevených směrů. Naše nová deska, na které právě intenzivně pracujeme, budiž příkladem.

Jaké popkulturní ikony frčely v době, kdy jste byli studenty vy?
Nèro: Sámer Issa, Vojta Kotek, O-Zone, Tokio Hotel, Rytmus. Uf, ještě že už jsem z toho studia venku.

Text: Tomáš Franta