Martyn z Luno: Ve škole nikomu nevadí, když po koncertě prospím přednášku

Pražští Luno v čele s Emou Brabcovou (ex Khoiba) jsou jednou z trojice kapel, která vystoupí na benefičním koncertu v úterý v Jazz Tibet Clubu. Na stejném místě už jste je mohli vidět na podzim. Jaký mají vlastně vztah k Olomouci a studentům? O tom jsme si popovídali s kytaristou Martynem Starým.

Co plánujete v letošním roce?

Teď se především vracíme na pódia. Měli jsme Emu dlouhou dobu v zahraničí, takže jsme měli pauzu, která olomouckým koncertem končí. Moc se těšíme. Budeme hrát jako doteď, nic speciálního nechystáme. Ale kdo nás zná, nutně musí vědět, že nemine léto, aby LUNO něco nenahrávalo, tak uvidíme.

Proč se poslední album jmenuje Zeroth?

Tohle by byla spíš otázka na Emu, ta by to určitě dokázala vysvětlit líp. Nicméně Zeroth je jakože nultý, počátek něčeho nového, navíc je to hezké slovo. Ema kdysi pojmenovávala jednotlivé dny ve svém zápisníčku, kdysi se jeden den jmenoval Zeroth.

Proč si Šmity myslí, že hudba je mrtvá?

Já si myslim, že odpověď na tuhle otázku je vidět ve všech klubech po republice na všech koncertech. Asi ještě není úplně mrtvá, ale zmítá se v agónii těsně před smrtí.

Festival, nebo klub?

To je otázka, na kterou ti 100 % muzikantů odpoví, že obojí má něco do sebe. Asi proto, že to tak je, haha. Já se ale teď na festivaly strašně těšim, letošní zima byla fakt dlouhá a vyčerpávající, takže vítám jakoukoli příležitost bejt venku v hezkým počasí a v teple. A na konci září se už budu zas těšit do klubů, to je tak vždycky.

Jaký máte vztah ke studentskému životu?

Já dobrej a zbytek kapely asi dost ambivalentní.Student jsem už jenom já, ostatní to mají už za sebou, nevím jestli vzpomínají,ale asi jo. A mně to vyhovuje, i se školou mám dost času na kapelu a na rozdíl od práce nikomu nevadí, když po koncertě ráno prospim přednášku. Doufám, že budu studovat ještě co nejdýl, baví mě to.

Co je lepší – studentský majáles, nebo komerční majáles?

Tak teď by se slušelo říct studentský, abych ti udělal radost, haha. Ale myslím, že se nedá jednoznačně říct, který je lepší. Asi jak pro koho. Záleží, kdo tam hraje, jak je celá akce zorganizovaná, z pohledu kapely zase třeba, jaké je pro ni zajištěno pohodlí, a tak dále. Je ale pravda, že ty studentské majálesy mají zpravidla mně bližší kapely v programu než super kombo Kryštof, Mig 21 a Tomáš Klus, které se potkalo letos na Pražském majálesu. 

V Olomouci jste hráli na podzim a hned jste jeli domů. Těšíte se zpátky? 

Ale jo, jasně! Vždycky se rádi vracíme hrát do míst, kde to už někdy dřív bylo fajn. Olomouc je jedním z těch míst. Se Šmitym si dokonce dáme oba dva dny majálesu, tak se těšíme.

Jaký vztah máte k Olomouci vůbec máte?

Upřímně dost žádnej, ale doufejme, že se to po majálesu změní!

Znáte Nylon Jail, kteří s vámi hrají? Co na ně říkáte?

Slyšel jsem je jenom z youtube, jeden nebo dva songy, docela mě to bavilo. Těším se, jaký to bude naživo! Jestli jsem si všiml dobře, hraje tam holka na basu, to je trend, kterej mě docela baví.

Připravila Michaela Hankeová, foto Jan Mišák