Kde potkáte bezmála třicet studentských spolků pohromadě? Přece na našem majálesu!

Stejně jako každý rok, ani letos nebude na majálese chybět prezentace studentských spolků působících v Olomouci. Pojďte se s námi podívat do zákulisí tří ze sedmadvaceti iniciativ, jejichž stánek budete moci navštívit  ve středu 3. května v Bezručových sadech.

Udržitelný Palacký

Ať už to bylo Punčování na Václavce, Čaj do páté, Ukliďme Olomouc, nebo festival Země na talíři, pravděpodobně jste o nich slyšeli, či dokonce některou z těchto akcí navštívili. Na svědomí je má spolek Udržitelný Palacký, který vznikl v únoru loňského roku s cílem udělat z univerzity enviromentálně udržitelné, sociálně spravedlivé a ekonomicky efektivní místo pro studium. To, že problematika udržitelnosti není studentům vůbec lhostejná, dokládá především hojná účast na každé z akcí spolku i velký zájem, který budí jeho další aktivity, jako je komunitní zahrada Václavka nebo vznikající Freeshop.

Helena v krabici

Místní pisálci. Každé dva týdny můžete na různých místech univerzity potkat čerstvý výsledek jejich snažení. Za zrodem časopisu vycházejícího již od roku 2004 nestojí nikdo jiný, než hlavní koordinátor olomouckého majálesu. Zajímáte se o dění v Olomouci a na své alma mater? Pak by vám určitě Helena neměla uniknout. Letos pro vás také zajišťuje chod mediální sekce majálesu. A kdo je ona Helena a proč je v krabici? Na to vám asi nikdo pravdivě neodpoví, ale i tak se můžete zkusit zeptat na stánku!

AIESEC

Zřejmě největší mezinárodní studentská organizace, která zprostředkovává dobrovolnické a pracovní stáže v zahraničí. To ale není vše, mimo to realizuje celou řadu zajímavých projektů. Jedním z nich je například Edison, projekt, v jehož rámci zahraniční stážisté seznamují žáky mateřských, základních a středních škol s kulturou svých zemí.  Organizace také pořádá takzvané Orientation Days, přípravný seminář pro studenty, kteří nastupují na Univerzitu Palackého. V ČR působí hned několik poboček organizace, přičemž ta olomoucká má okolo třiceti členů.

Zajímá vás, čím se zabývají další studentské spolky, které se na majálesu představí? Podívejte se do sekce účinkující!

Text: Lýdie Hájovská