Busker Jakub Ondra napsal největší hit na policejní stanici

Třiadvacetiletý talentovaný písničkář Jakub Ondra začínal hraním na ulici, díky kterému projel skoro celou Evropu. Česká rádia často hrají jeho hit On The Menu, který pochází z Jakubovy debutové desky Old Town Square vydané loni pod německým labelem. Na Olomouckém majálesu se představí ve středu 9. května v 17:50 v Bezručových sadech. V rozhovoru se dozvíte, proč tento čiperný busker a vegetarián používá umělecký pseudonym, které knížky má nejraději nebo v jaké nezvyklé situaci složil svůj nejúspěšnější song.

Často jsi hrával v Praze na náměstích a u metra. Pořád ještě buskuješ? Platí pořád, že nejčastěji pendluješ mezi Berlínem a Prahou?
Určitě, pořád buskuju. Stále mě to baví. Nežiju teď ale už jen mezi Berlínem a Prahou, spíš mezi Prahou a zbytkem Evropy.

Buskoval jsi v mnoha zemích. Na co podle tebe můžeme být jako Češi nejvíce hrdí?
Na pivo, památky a na to, že u nás ještě stále není tolik byrokracie jako jinde.

Kdy jsi začal psát písně a co tě k tomu tehdy vedlo?
Začal jsem skládat, když mi bylo patnáct nebo šestnáct a byl jsem jako student v Holandsku. Často říkám, že za to nejspíš mohlo zlomené srdce, ale možná se to stalo prostě samo od sebe. Na nádraží v Rotterdamu jsem tehdy poprvé buskoval.

Kromě skládání a hraní taky hodně čteš. Kterou knihu by si podle tebe měl každý přečíst?
Dříve jsem stihl přečíst i pět knih za měsíc, ale teď čtu méně a mrzí mě to. Může za to fakt, že tím, jak stále někam cestuju a koncertuju, nemám na to už moc času a energii. Skvělá kniha je třeba Obraz Doriana Graye nebo Alchymista od Coelha.

Jak jsi se dostal pod německý label Sony Music? Slyšel jsem, že tě objevil hledač talentů, když jsi buskoval.
Viděl mě, když jsem buskoval v Praze. Nebyl to klasický hledač talentů, ale producent Vitali Zestovskih, který je teď už můj kamarád. Nahráli jsme spolu písničku, která se chytla. Hodně velkých německých labelů ji pak chtělo vydat. Se Sony Music jsem se nakonec dohodl na smlouvě na celou desku.

Svůj nejznámější song On The Menu jsi napsal ve Vídni na policejní stanici. Prozradíš, co se tam tehdy stalo?
Hrál jsem ve Vídni na ulici a policistům se to nelíbilo. Shodou náhod jsem tam vymyslel právě tuhle skladbu. Je divné, že v tak zvláštní situaci vzniklo něco, co pak bylo tolik úspěšné.

Tvé skutečné příjmení není Ondra. Proč ses rozhodl pro tuhle změnu?
Chtěl jsem mít umělecký pseudonym, který něco vyjadřuje, což mé skutečné příjmení (Šoupal, pozn. red.) příliš nesplňuje. Ondra je můj bratr, se kterým mám ten nejlepší vztah. Jsem rád, že jsem si tohle umělecké jméno před roky vybral.

Pod svá křídla tě vzalo i italské vydavatelství Time Records a spolupracuješ s římským producentem 2Choice. Co nového chystáš?
Nedávno jsme vydali singl Reasons To Love You, který si snad povede dobře i v Česku. Až k němu skončí promo, začneme vymýšlet, co dál.

Text: Tomáš Krejčiřík